Intel: procesory to nie wszystko

Strona główna Aktualności

O autorze

Intel ostrzega producentów oprogramowania, że rynek zbliża się powoli do górnej granicy wydajności i jeśli nie nastąpią konkretne zmiany w samym oprogramowaniu, to pomimo sporych nakładów producentów sprzętu, komputery nie będą pracować szybciej. Intel wypowiedział się oczywiście w kontekście procesorów, które od kilku lat są już nie tyle coraz szybsze, co mają po prostu więcej rdzeni. Taki trend daje się zaobserwować także w konkurencyjnej firmie AMD.

Ostrzeżenie dotyczy oprogramowania, jakie produkowane jest właśnie do współpracy z takimi wielordzeniowymi procesorami - Intel mówi, że jeśli twórcy aplikacji nie będą zwracać szczególnej uwagi na rozwój swojego kodu w kierunku wielowątkowości (tak, aby oprogramowanie mogło w całości wykorzystać moc kilku czy nawet kilkunastu rdzeni), to nie uda się już osiągnąć dalszego wzrostu wydajności. Twórcy oprogramowania muszą podążać za prawem Moore'a tak, jak my - mówił Shekhar Borkar z Intela. Prawo to, przypomnijmy, zakłada podwojenie mocy procesorów na rynku co 18-24 miesiące. Aplikacja, która nie będzie odpowiednio zaprojektowana do wykorzystania wielordzeniowego procesora będzie po prostu zachowywać się tak, jakby miała do dyspozycji jeden CPU.

Niedawno w tej sprawie wypowiedział się również Microsoft (pisaliśmy o tym). Już Windows Vista został zaprojektowany tak, aby lepiej wykorzystać moc wielordzeniowych procesorów, ale to wciąż nie jest to - niedługo coraz powszechniejsze staną się maszyny z łącznie 16, 32 czy nawet 64 rdzeniami. Z takim sprzętem najnowszy system już sobie nie poradzi... Microsoft zapewnia jednak, że kolejne wersje Windows będą odpowiednio przygotowane do pracy z takimi procesorami.

© dobreprogramy

Komentarze