Intel uruchamia inicjatywę Moblin

Strona główna Aktualności

O autorze

Intel stworzył inicjatywę w ramach której będzie tworzone otwarte, linuksowe oprogramowanie dla urządzeń przenośnych.

Moblin będzie obejmował tworzenie jądra Linuksa, framework dla interfejsu użytkownika, przeglądarkę internetową, framework multimedialny, narzędzia do tworzenia obrazu Linuksa dla urządzeń wbudowanych, zasoby dla programistów, listy dyskusyjne oraz kanał IRC.

W przypadku jądra chodzi o patche i sterowniki specyficzne dla platform mobilnych. Interfejs użytkownika zostanie zbudowany z wykorzystaniem GTK i frameworku Hildon. Zostaną wprowadzone zasady zarządzania energią. Z ich pomocą powstanie solidny, jasny i rozszerzalny framework dla zarządzania energią w urządzeniach przenośnych. Moblin obejmować też będzie menedżer profili sieciowych, który będzie zunifikowanym systemem dynamicznej konfiguracji dla różnych protokołów sieciowych. Przeglądarka będzie oparta o Mozillę ale jej interfejs będzie zoptymalizowany do obsługi z poziomu wyświetlacza dotykowego. Obsługę multimediów zapewni Moblin Media Artist działający zależnie od wyboru na gstreamerze lub Heliksie. Moblin będzie też mieć wsparcie dla nagrywania filmów i robienia zdjęć. Do rozmów w czasie rzeczywistym posłuży oprogramowanie bazujące na Telepathy, obsługujące nie tylko komunikatory, ale też IRC, wiadomości głosowe i rozmowy wideo.

Obecnie wszystko jest skupione na platformach Intela ale inicjatywa Moblin jest otwarta na kod dostarczany przez osoby chcące wesprzeć także inne platformy.

© dobreprogramy