Intel wciąż nie umie 10 nm: czipy Kaby Lake już za miesiąc #Computex

Intel wciąż nie umie 10 nm: czipy Kaby Lake już za miesiąc #Computex

Intel wciąż nie umie 10 nm: czipy Kaby Lake już za miesiąc #Computex
31.05.2016 12:14, aktualizacja: 01.06.2016 08:07

Mimo że najwięcej uwagi przyciągnął podczas wystąpienia Intela na Computeksie 10-rdzeniowy układ i7-6950X, to jego zapowiedź nie jest dziś najważniejszą dla sytuacji na rynku informacją. Znacznie większe znaczenie będą miały zapewne procesory z architektury Kaby Lake, na temat których nowych informacji udzielił w Tajpej Navin Shenoy z Intela.

Przede wszystkim Kaby Lake trafią do produkcji jeszcze przed końcem bieżącego kwartału, a ich sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie 2016 roku. Jednocześnie Intel zacznie w ramach tego samego harmonogramu produkować i sprzedawać tanie układy z mikroarchitektury Apollo Lake, które przyniosą tańszym urządzeniom między innymi obsługę USB Type-C. Mają one znaleźć zastosowanie przede wszystkimi w niedrogich urządzeniach hybrydowych.

Senoy potwierdził informacje, według których siódma generacja procesorów Kaby Lake będzie stanowiła w rozwoju procesorów swojego rodzaju synkopę. Kontynuacja produkcji w 14-nanometrowym procesie stanowi bowiem ostateczne odejście od modelu Tick-Tock, gdyż proces technologiczny nie został zmniejszony w stosunku do poprzednich Skylake’ów.

Obraz

Kaby Lake łamią także Prawo Moore’a, jednak o wydłużeniu interwału podwojenia liczby tranzystorów do 2,5 roku Brian Krzanich mówił jeszcze w zeszłym roku. Jednocześnie Intel chwali się, że procesory Kaby Lake, mimo zachowania procesu, mają zostać „zoptymalizowane”.

W tej kwestii Intel podzielił się jak dotąd głównie ogólnikami dotyczącymi większej wydajności i energooszczędności. Trudno zatem oczekiwać, że premiera 14-nanometrowych Kaby Lake będzie dla urządzeń premium czymś znacznie więcej, niż początkiem okresu przejściowego do 10-nanometrowego procesu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)