Inteligentne blacklisty przyszłością zabezpieczeń?

Strona główna Aktualności

O autorze

Naukowcy z instytutu SANS i SRI International stworzyli eksperymentalną wersję algorytmu do inteligentnego, dynamicznego tworzenia blacklist. Algorytm przypomina ten używany przez Google podczas określania wskaźnika PageRank. Usługa została nazwana Highly Predictable Blacklisting.

Jak działa nowatorski algorytm? W skrócie blacklista tworzona jest indywidualnie dla każdego członka obsługiwanej przez SANS Internet Storm Center sieci DShield na podstawie oceny prawdopodobieństwa, że atakujący odwiedzi właśnie tę konkretną witrynę. Ocena dokonywana jest na podstawie analizy logów firewalla tysięcy innych biorących udział w projekcie. Ogólna idea polega na przewidywaniu, jakie sieci i witryny mogą być atakowane w przyszłości na podstawie danych o podobnych atakach w przeszłości.

Usługa HPB oficjalnie zademonstrowana zostanie w przyszłym tygodniu podczas konferencji Usenix Security Symphosium. Można już natomiast zapisać się do sieci DShield i samodzielnie przetestować działanie usługi wysyłając swoje logi w odpowiednim formacie, stosując się do instrukcji zawartych na stronach projektu.

© dobreprogramy

Komentarze