Inteligentne miasto po polsku. Ratownicy w Olsztynie otworzą każdy szlaban

Inteligentne miasto po polsku. Ratownicy w Olsztynie otworzą każdy szlaban

Dzięki aplikacji służby szybciej docierają do pacjentów
Dzięki aplikacji służby szybciej docierają do pacjentów
Adam Bednarek
01.12.2020 18:54

W Olsztynie zrobiono użytek z technologii blockchain. To dobry przykład na to, że internet rzeczy może naprawdę uratować życie.

"Bramka uniemożliwiająca wjazd na osiedle mogła być powodem tragedii. Ambulans nie mógł z jej powodu dotrzeć do chorego dziecka" - takie newsy niestety co jakiś czas się pojawiają. Wraz z chęcią ochrony posesji, rośnie zagrożenie, że w sytuacji zagrożenia życia straż pożarna czy też służby ratownicze nie będą mogły dotrzeć na czas.

W Olsztynie zdają sobie z tego sprawę. A w rozwiązaniu problemu pomaga specjalna aplikacja - pierwsza tego typu na świecie, chwalą się ratownicy.

Ratunek Bez Barier - Program Społeczny

System "Ratunek bez barier" polegający na uniwersalnym dostępie do szlabanów, bram i domofonów dla służb ratowniczych wszedł właśnie w fazę szerokich testów w Olsztynie - informuje rmf24.pl.

Ratownicy przyznają, że rozwiązanie naprawdę może ratować życie. Fakt, że lekarze nie są w stanie otworzyć przejazdu powodował utratę cennych minut. Jeszcze gorzej jest w nocy, gdy sąsiedzi nie zauważą, że ambulans próbuje dostać się jak najbliżej potrzebującego.

  • Aplikacja jest bardzo intuicyjna. Na ekranie widzę, który szlaban jest najbliżej mnie i tylko klikam "otwórz" - mówi Szymon Fiedorowicz, twórca tej aplikacji.

To tylko jeden z przykładów wykorzystania możliwości technologii blockchain. Więcej o tym, jak działa blockchain i gdzie można go zastosować, zobaczycie w naszym poradniku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)