„Inteligentne okulary” od Microsoftu: Google Glass będzie miał konkurencję?

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft już tak ma, że źle znosi, gdy jego rywale mają produkt, którego on by nie miał. Czy będzie to rynek systemów CRM, konsol do gier czy pakietów biurowy w chmurze, gigant z Redmond nie może się powstrzymać przed zaznaczeniem tam swojej obecności. Czasem odnosi spektakularny sukces (jak w wypadku Xboksa), czasem jego starania kończą się sromotną porażką (jak w wypadku odtwarzacza Zune), jednak nie można zaprzeczyć, że dzięki tej właśnie strategii został największą firmą informatyczną świata (mimo że analitycy przewidują, iż za kilka lat swoją dominującą pozycję straci). Teraz, jak donoszą wiewiórki serwisu Apple Insider, Microsoft przyjrzał się ambiwalentnie przyjętemu przez świat rozwiązaniu z zakresu wearable computing – okulary Google Glass.

Wczoraj analityk Brian White z Topeka Capital Markets podzielił się z inwestorami swoją wiedzą na temat ostatnich prac Microsoftu. Jego zdaniem firma opracowuje własne podłączone do Sieci okulary, mające konkurować z Google Glass, na których działać ma jakaś odmiana Windows.

Urządzenie od Microsoftu na rynku pojawić by się miało już w 2014 roku, i miałoby użytkownikom zaoferować jeszcze więcej niż google'owy prototyp, którym od niedawna bawić się mogą pierwsi testerzy. Jego główną siłą miałaby być kompletna integracja z innymi usługami Microsoftu. Można się też spodziewać, że „Microsoft Glass” promowany byłby jako urządzenie szczególnie chroniące prywatność użytkownika, w przeciwieństwie do produktów z jakże chętnego do tej prywatności naruszania Google'a.

Microsoft rewelacji tych oczywiście nie skomentował, jednak branżowe media podkreślają, że White ma dostęp do ciekawych źródeł informacji. To od niego pochodzą doniesienia o rzekomo przygotowywanym przez Apple inteligentnym telewizorze, który miałby być sterowany za pomocą noszonego na palcu pierścienia iRing. Według White'a, noszona na ciele elektronika stanie się kolejnym istotnym trendem w konsumenckim IT, a Google już zdołało osiągnąć znaczący postęp w tej dziedzinie i swoje okulary udostępni na rynku jeszcze w 2013 roku.

Wygląda zatem na to, że obrońców prywatności, zaniepokojonych zmianami społecznymi jakie wywołać może upowszechnienie się urządzeń takich jak Google Glass, czekają ciężkie czasy. Przestrzeń publiczna stać się może panoptykonem, w którym będziemy jednocześnie więźniami i strażnikami, wyposażonymi w usieciowione systemy kamer i nadajników od Google'a, Microsoftu, a może i Apple'a. Pomimo rozmaitych deklaracji o skazywaniu użytkowników takiego sprzętu na towarzyską banicję, a nawet pierwszych aktach przemocy wobec osób noszących sprzężone z kamerami okulary, kierunku postępu odwrócić się raczej już nie da – będziemy musieli sobie znaleźć jakiś sposób na życie w takim świecie.

© dobreprogramy