Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Interfejs IE9 - fakt czy mit?

W ostatnich dniach, w sieci, ukazało się kilka materiałów multimedialnych, które prezentują (lub tylko imitują) interfejs nowej przeglądarki Microsoftu - Internet Explorer 9. Wśród znajomych słynę z tego, że aby uznać jakiś materiał za prawdziwy, muszę go najpierw zbadać od deski do deski. Nie zrobię też wyjątku z tematem, którym zacząłem ten artykuł.

Celem mojego "ataku" stał się filmik, o którym pisze redakcja na łamach swojego vortalu. Oglądałem go raz, po chwili oglądnąłem go po raz drugi i tak jeszcze kilka razy. Co zobaczyłem?

Powyżej przedstawiam screen, o którym redakcja też napisała. Przedstawia on dobrze prezentujący się, minimalistyczny interfejs. Zauważamy wyróżnienie przycisku Wstecz, zintegrowany pasek adresu i wyszukiwanie (gdzie domyślną wyszukiwarką jest zapewne Bing), położenie kart na tej samej wysokości oraz zintegrowane menu w postaci trzech ikon: strony domowej, ulubionych oraz pozostałych narzędzi. Śmiem twierdzić, że pasek menu nadal istnieje, ale jest ukryty, tak jak miało to miejsce w wersji 7 i 8. Zauważyć można również brak paska stanu, który był wszechobecny od zawsze (oczywiście z możliwością ukrycia). Przyjrzyjmy się teraz nieco bardziej górnej części tejże przeglądarki.

Zacznijmy od przycisków Wstecz i Dalej. Z faktu, że częściej korzystamy z tego pierwszego, został on wyróżniony. Ładnie "zachodzi" za pole, w którym wyświetlana jest witryna. Oba przyciski łączy pewien mały element graficzny (uwypuklenie), który jest już obecny w eksploratorze Windows Vista, Seven oraz w Internet Explorer 7 i 8. Dalej mamy bardzo mały pasek adresu oraz przyciski Odśwież i Zatrzymaj. Istotną zmianą jest pojawienie się ikony pinezki, która według kilku portali ma służyć do przypinania pojedynczych stron do paska zadań Windows. I teraz, pewnie każdemu nasuwa się jedno pytanie. Jak w ten pasek wpisać adres strony? Według mojej teorii (niekoniecznie prawdziwej) pasek ten będzie animowany. Może dlatego Microsoft nie wprowadził wsparcia dla Windows XP, że pewne elementy graficzne i ich obsługa nie są obsługiwane przez starsze systemy. Według mnie, otwieranie kart powoduje stopniowe kurczenie się paska adresu, co w pewnym momencie powoduje taką jego wielkość, jaka jest przedstawiona na załączonym obrazku. Gdy Kowalski zechce wpisać adres, najeżdża kursorem, lub też klika w pole adresu, które chwilowo się poszerza i umożliwia wpisanie tekstu. W tym samym momencie, karty zostają "zgniecione". Cała operacja trwa do czasu, aż Kowalski wpisze adres i kliknie przycisk Enter. To moja, prywatna wizja, która wydaje mi się najbardziej prawdopodobna.

Teraz czas na wspomniany wcześniej filmik. Odsyłam Was prosto do witryny z filmikiem, aby każdy, kto będzie chciał, mógł obejrzeć go jeszcze raz (np. dla własnej przyjemności ;D). Uchwycę tylko jeden moment, który według mnie pokazuje najwięcej.

Zacznijmy od całej klatki filmu nie zagłębiając się w samo okno przeglądarki. Interfejs znany - Windows 7, data na pasku znana - 5 września. 5 września? Czyli filmik nakręcono później niż opublikowano screeny. Ok. Pasek zadań; otwarte aplikacje: Internet Explorer 9 Beta, Visual Studio 2010 i CamStudio. Na pasku brakuje ikony Windows Media Player, co możemy tłumaczyć na dwa sposoby: został on odpięty lub też zainstalowano system w obrębie Europy, co z kolei wyklucza pochodzenie filmu z innego rejonu Ziemi. Po co komuś w momencie kręcenia filmu był potrzebny Visual Studio? Może ktoś sobie skleił ładnie Internet Explorer Technical Preview 4 z jakimś prymitywnym interfejsem? Ten problem zostawmy na później.

Okno przeglądarki prezentuje się gorzej niż na screenie. Pozostał stary, zapożyczony z Internet Explorera 8 pasek stanu. Przyciski Wstecz i Dalej wyglądają, jakby były wycięte z jakiegoś obrazka. Dowody? Przycisk Dalej jest nieprzezroczysty, a taki przycisk nigdzie nie występuje w formie nieprzezroczystej! Widać też ostre krawędzie obu przycisków. Obok wklejona strzałka, również mizernie obcięta. Dalej widzimy zwykły formant pola z listą, niesformatowany tak, jak był w Internet Explorer 7, czy 8. Za nim przyciski Odśwież i Zatrzymaj, które o dziwo nie należą do paska adresu, jak to było we wcześniejszych wersjach przeglądarki. Oprócz tego, podejrzewam, że jest to jedna grafika, w dodatku umieszczona nierówno, bo znajduje się wyżej o przynajmniej 1px w górę od paska adresu. Następnie mamy otwartą kartę. Element symbolizujący kartę mógłbym wykonać w Paincie i wyglądałby lepiej od tego tutaj. Karta ta "zanurza się" za pole witryny zamiast przechodzić w wąski pasek, który "rozlewa" się na całą szerokość przeglądarki (patrz dokładnie: screen 2). Pozostają nam 3 przyciski: strona domowa, RSS (po co, skoro nie wszystkie strony to posiadają) oraz "strzałka". Owa strzałka jest rodem zapożyczona z Offica 2010. Kursor myszy, który w pewnym momencie przejeżdża nad nią, nie powoduje jej uwydatnienia, podkreślenia, podświetlenia. Wszystko ładnie kończy nowa ikonka Internet Explorer 9. A teraz zauważmy, że osoba otwierająca kolejne strony nie otwiera ich w nowych kartach lecz w nowych oknach. Dlaczego? Po drugie strony ładują się błyskawicznie, wręcz prawie niezauważalnie. Nie występuje zjawisko ikony ładowania się strony (taki pierścień w polu adresu - Internet Explorer 7, 8). Po trzecie, nie wierzę, aby wynik 95/100 w teście Acid3 zadowalał w pełni Microsoft, chociaż ta kwestia jest jeszcze nie zamknięta.

Na zakończenie dodam, że dla mnie ten film jest imitacją, która powstała na wskutek zabawy kogoś, kto choć trochę orientuje się w programowaniu. Nie wykluczam, że jest to interfejs, który stworzył Microsoft we wczesnej fazie rozwoju przeglądarki, jednak według mnie, ta korporacja nie posunęłaby się do zrobienia takiej szopki.

Na tym kończę ten krótki odzew na materiały, które zaistniały w internecie. W środę dowiemy się, co tak naprawdę należało do faktów, a co do mitów. Czekam na Wasze zdanie.
 

Komentarze

0 nowych
Mayron   6 #1 13.09.2010 11:09
przemor25   14 #2 13.09.2010 12:43

Przyciski Odśwież i Zatrzymaj żywcem wycięte z IE8.

Idealnie byłoby gdyby pasek adresu i pasek z kartą poszerzał się i zmniejszał wraz z długością nazwy. Na tym filmiku z iebest.com te elementy wyglądają tragicznie.

  #3 13.09.2010 12:48

Fake w photoshopie zrobiony.

freeq52   8 #5 13.09.2010 12:57

Szczerze? IE jako przeglądarka jest mi kompletnie obojętna - nie jest ani prawdopodobnie nigdy nie będzie szybsza, bardziej funkcjonalna, ładniejsza i bezpieczniejsza od produktów konkurencji, a już w szczególności Opery i Google Chrome. IE9 ma za zadanie z powrotem przekonać ludzi, i prawdopodobnie mu się to uda, jednak nie dlatego, że będzie przeglądarką lepszą, a tylko dlatego, że jest przeglądarką domyślną w Windzie oraz że jej twórcą jest Wielki Microsoft. Wielka kampania reklamowa już się zaczęła, co widać na wielu portalach i forach internetowych - z okazji wydania oficjalnej bety, Microsoft wydaje specjalną imprezę, tak jakby to był nowy system, a nie tylko przeglądarka. A ludzie to łykają, bo chcą zobaczyć, co "zdolni" programiści z MS znów wytworzyli, szczególnie widać to po entuzjazmie internautów. A znając życie, to nadal będzie to stary, poczciwy Internet Explorer - prawdopodobnie z lekko odświeżonym, modnym wyglądem, który wg testów stworzonych przez MS będzie 200% szybszy od konkurencji.

TheUsh   7 #6 13.09.2010 13:22

@freeq52:
"nigdy nie będzie szybsza, bardziej funkcjonalna, ładniejsza i bezpieczniejsza od produktów konkurencji"
Co prawda jestem fanboyem Opery i IE też jest mi obojętne, ale czy w Microsofcie pracują jacyś mniej zdolni programiści, którzy nie potrafią zrobić czegoś porządnie? ;) Już raz udało im się zawojować rynek, więc czemu historia nie mogła by się powtórzyć, jeżeli IE będzie wystarczająco dobry? ;)

freeq52   8 #7 13.09.2010 13:31

@TheUsh

Jeśli chodzi o przeglądarkę internetową, to śmiem wątpić czy pracują nad nią ludzie (MS) chociaż w połowie zdolni, jak Ci w Operze czy Google. Wystarczy spojrzeć ile lat na rynku jest IE i co praktycznie posiada, patrząc kątem oka właśnie na Operę czy Chrome. Jak na tyle lat, to ich produkt jest mierny pod każdym względem.
Zwojować rynek? W moim wcześniejszym wpisie jest odpowiedź dlaczego IE ma taką popularność - kasa, kasa i jeszcze raz kasa oraz to, że w Windowsie jest on przeglądarką domyślną. Inaczej IE nie byłby dziś w tym miejscu, w którym jest obecnie.
Poza tym IE9 i tak odniesie sukces, jestem o tym przekonany. Ale to czy będzie przeglądarką dobrą i stanie się jakąś konkurencją dla innych - wątpię.

przemor25   14 #8 13.09.2010 13:39

@freeq52

To nie oznacza, że w MS pracują w połowie zdolni programiści. W pewnym momencie (niestety) przestano dbać o ten produkt. Można stwierdzić że dominacja IE przyczyniła się do spoczęcia na laurach w MS. Stale ubywający procent użytkowników IE przyczynił się do tego, że postanowili w Redmond wziąć się na serio ze swoją przeglądarką. No i w końcu jak długo jeszcze IE byłby niezgodny ze standardami.

freeq52   8 #9 13.09.2010 13:48

@przemor25

Wiesz, wychodzi na to, że twórcy IE od jakiś 10 lat spoczywają na laurach. Spójrzmy na to, co twórcy IE wprowadzają z kolejnymi wersjami przeglądarki. To Opera pomiędzy wersją 9.64 a 10.62, wprowadziła więcej zmian, niż Microsoft między wersją 3.0 a 8.0, w przeciągu kilkunastu lat. Podobnie ma się to z Google Chrome... Firefox też się słabo rozwija, ale dzięki rozszerzeniom można coś jeszcze z niego wycisnąć, a w IE? Szkoda na to nerwów. IE9 to z pewnością poprawi, ale na pewno nie do tego stopnia, aby doścignąć konkurencję. Ale przynajmniej się wzięli do roboty - po tylu latach leniuchowania może coś z tego wyjdzie. Oby...

Meszuge   16 #10 13.09.2010 13:49

Nigdy nie ciągnęło mnie do podjadania ciasta – gdy było dopiero w fazie mieszania składników i teraz podobnie, jakoś nie mogę wzbudzić w sobie entuzjazmu do tego typu spekulacji, fantazji, rojeń. Przeglądarka będzie gotowa – to zobaczę, przetestuję, zapoznam się…

Ale tekst napisany nieźle.

przemor25   14 #11 13.09.2010 14:05

@freeq52

No i teraz IE się wzięło ostro do roboty: standardy, sprzętowa akceleracja, która nie jest obecna w żadnej przeglądarce jak na razie a chyba Firefox w najbliższej przyszłości zamierza wprowadzić. O innych przeglądarkach to nie mam pojęcia bo nie siedzę w tym. Teraz IE9 będzie naprawdę konkurencyjne względem pozostałych przeglądarek, nic tylko wybierać :) Tak naprawdę to porażka IE w konkurencji z Firefoxem wynika z braku standardów i braku rozszerzeń. Ludzie garnęli się na Firefoxa bo usłyszeli, że dzięki rozszerzeniom można blokować reklamy, ściągać piosenki i filmy i milion innych rzeczy można zrobić.

przemor25   14 #12 13.09.2010 14:07

No i wpis rzeczywiście bardzo dobry. Z przyjemnością przeczytało się o czymś innym niż systemy Linuksowe / Unixowe :)

przemo_li   11 #13 13.09.2010 15:09

@przemor25
akceleracja sprzętowa już jest w becie firefoxa 4.0, pod Wingrozą.
Pod Linuksa planują tą samo akcelerację ale za pomocą mechanizmów Xservera + OpenGLa, pod Maca ma być okrojona wersja.

Wydanie bety IE9 wreszcie sprawi, że będzie można porównywać ze sobą te dwa podejścia do przyspieszania renderowania stron www.

Mayron   6 #14 13.09.2010 15:12

@freeq52

Tylko, że aktualnie w wersjach testowych to IE9 jest najszybsze spośród innych przeglądarek ;p

freeq52   8 #15 13.09.2010 15:30

@Mayron

Podaj proszę o link do testu, NIESTWORZONEGO PRZEZ MICROSOFT, w którym wyjdzie jasno i przejrzyście, że IE9 jest tą najszybszą.

Fanboj O   9 #16 13.09.2010 15:53

To już nawet na przeglądaczkę internetu od M$ też się hype robi? Chciałoby się życzyć miłego łykania przecieków, wycieków i "z nieoficjalnych źródeł".

Mayron   6 #17 13.09.2010 15:58

"Podaj proszę o link do testu, NIESTWORZONEGO PRZEZ MICROSOFT, w którym wyjdzie jasno i przejrzyście, że IE9 jest tą najszybszą."

Sam sobie takie zrób, co za problem...

freeq52   8 #19 13.09.2010 16:02

@Mayron

Haha, ale ja nie potrzebuję takiego "doświadczenia". Stwierdziłeś, że IE9 jest najszybsze spośród przeglądarek, więc byłem po prostu ciekaw jakiegoś bezstronnego testu, nie stworzonego przez producenta danej przeglądarki.

mystic2   3 #20 13.09.2010 20:09

freeq52, ja np. sam wolę przeprowadzać testy, które przeważnie dają zupełnie różne wyniki ;)

M@ster   17 #21 13.09.2010 23:06

Nie narzekajcie tak na ten IE. Tworzę strony (obecnie głównie themy do WordPress'a) i jeszcze mi się nie zdarzyło abym musiał robić jakieś tricki&hacki dla IE8, w IE7 owszem, bywało. Wg. mnie już IE8 jest bardzo dobry jeśli chodzi o poprawność interpretacji HTML'a (no przynajmniej w takim programistycznym odczuciu względem FF, Opery, "Webkita"), i cieszę się że wychodzi IE9 to to tylko przyspieszy proces zmniejszenia ilości userów IE7 (że o 6 nie wspomnę).

PS. Używam na co dzień FF :)

przemor25   14 #22 14.09.2010 14:37

Najlepiej samemu przeprowadzić test przeglądarek i wybrać taką która mu najbardziej odpowiada (pod względem szybkości, poprawnego renderowania stron, wyglądu interfejsu)

@M@ster

Potwierdzam. Właściwie nie pamiętam by IE niepoprawnie wyświetlało strony, a z reguły korzystam od zawsze z IE.

a'picasso   2 #23 14.09.2010 21:47

Mogłem się spodziewać, że znów wybuchnie kłótnia, kto na jakiej przeglądarce siedzi i która z nich jest najszybsza...

przemor25   14 #24 15.09.2010 16:45

@przemo_li

Czyli niewiele.

przemor25   14 #25 15.09.2010 16:46

Tzn. niewiele przeglądarek myśli o akceleracji sprzętowej.