Interfejs do wymiany: ciemnoskóre YouTube uprzyjemni nocne sesje

Strona główna Aktualności
image

O autorze

YouTube przez ostatnie lata niespecjalnie dbało o swoje wzornictwo. Interfejs był ostatnim, o czym myśleli deweloperzy największego serwisu wideo tej planety, pracujący nad wprowadzeniem obsługi ultrawysokich rozdzielczości, ulepszeniem kodowania, rozwiązaniami dla graczy, wolną od reklam wersją płatną, czy też wreszcie platformą telewizyjną. Teraz jednak przyszedł czas na zmiany i w tym aspekcie. Inspirując się rozwiązaniami mobilnymi, uruchomiono nowy interfejs YouTube na bazie frameworku Polymer. Co w tym takiego fajnego? Przede wszystkim ciemna skórka.

Uruchomienie nowego interfejsu, obecnie dostępnego w wersji beta jest trywialne. Wystarczy odwiedzić stronę YouTube.com/new i kliknąć przycisk „Wypróbuj”. Po przełączeniu, „polimerowy” interfejs zostanie uaktywniony na wszystkich podstronach serwisu.

Już na pierwszy rzut oka zobaczymy inspiracje klasycznymi już założeniami projektowymi Material Design. Proste ikony, wyraziste kolory, sporo wolnej przestrzeni – to wszystko wygląda najlepiej na ekranach dotykowych urządzeń mobilnych, pozwalając skupić się użytkownikowi na treści. Nawet jednak w przeglądarce na dużym ekranie nie jest źle, docenimy przede wszystkim responsywność nowego interfejsu.

Najważniejsze jest jednak to, czego nie widać. Nowy, modularny framework interfejsu ma pozwolić na znacznie szybszy rozwój nowych funkcjonalności, które będą też działały znacznie wydajniej niż to, co widzieliśmy do tej pory. To zasługa wykorzystywanego mechanizmu Web Components, który pozwala w nowoczesnych przeglądarkach tworzyć spersonalizowane elementy webowe, płynnie współpracujące z tym, co domyślnie znajdziemy w HTML. Działają one niezwykle szybko, dzięki wykorzystaniu mechanizmu Service Worker i protokołu HTTP/2.

Pierwszą nową funkcjonalnością, jaką dostajemy, jest ciemna skórka. Można ją aktywować klikając ikonę profilu użytkownika w prawym górnym rogu i wybierając z rozwijanego menu Tryb ciemny. W panelu ustawień przełączamy opcję Włącz tryb ciemny – i to wszystko. Efekt jest więcej niż zadowalający, znacznie uprzyjemni przeglądanie YouTube nocą.

© dobreprogramy