Internet Explorer Internet Explorer 9 (IE9)

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz prog​ram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Internet Explorer 9 (IE9) to kolejna wersja przeglądarki Microsoftu. Dziewiątka jest odważną próbą nawiązania walki z konkurencją, która w ostatnich latach zaczęła intensywnie się rozwijać i pod wieloma aspektami zdążyła poprzednie wersje IE znacznie przegonić. W najnowszej odsłonie Microsoft wprowadził między innymi obsługę standardu HTML5, który oferuje webmasterom bardzo dużo możliwości i staje się coraz popularniejszy, na przykład jako alternatywa dla Flasha firmy Adobe.

Poprzednie wersje IE jednak nie tylko nie obsługiwały najnowszej odsłony HTML, ale nie radziły sobie także z wieloma innymi, od dłuższego czasu używanymi standardami. Dlatego też w wersji IE9 dodano obsługę takich elementów jak SVG 1.1 2nd edition, multimedialne zapytania CSS3, tła i krawędzie CSS3, selektory CSS3, rdzeń i zdarzenia modelu DOM level 3 oraz style DOM level 2. Wprowadzono nowy silnik JavaScript o nazwie Chakra, charakteryzujący się znacznie większą wydajnością. Szybkość działania przeglądarki została też mocno zwiększona dzięki wykorzystaniu akceleracji sprzętowej, z której przeglądarka korzysta w praktycznie wszystkich miejscach gdzie było to możliwe.

Nowa wersja Internet Explorera to także nowy interfejs, znacznie odchudzony i uproszczony. Pasek adresu został zintegrowany z paskiem wyszukiwania, zmniejszona została liczba przycisków. W systemie Windows 7 karty mogą być odczepiane od okna przeglądarki i dokowane do brzegów pulpitu. Ponadto strony internetowe mogą być przypinane do paska zadań. Pojawił się także menedżer pobierania, którego dotychczas w Internet Explorerze bardzo brakowało. Posiada on funkcję ostrzegania przed szkodliwym oprogramowaniem. Z kolei menedżer dodatków pozwala określić, które z nich mogą spowalniać działanie przeglądarki.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Internet Explorer w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

Uwaga!

  1. Wersję dla systemu Windows Vista pobrać można wybierając z rozwijanej listy poniżej przycisku 'Pobierz program' opcję 'dla Windows Vista (32-bit)' lub 'dla Windows Vista (64-bit)'

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Dobrze i wygodnie przechowywać "Ulubione" - na liście umożliwiającej szybki i wygodny przegląd zapisanych stron.
Nie współpracuje z Vistą. Nie działają mapy i portale ogłoszeniowe.
ocena użytkownika
19.05.2015 12:12 • Recenzja do wersji 9 (IE9)

Może ktoś zna sposób jak usprawnić dziewiątkę na Viście, aby odczytywać mapy i ogłoszenia? Rzeczywiście, czasem ogromnym problemem jest np. oglądanie filmu, gdy nie można wyłączyć reklam - mogliby to poprawić. Internet Explorer ma przewagę nad innymi przeglądarkami, bo jest czytelniejsza, bardziej intuicyjna i inteligentna, szybsza i sprawniejsza, ma także bogatsze "wyposażenie". Brak tylko szybkich uaktualnień i wprowadzania dodatków umożliwiających pełny dostęp do sieci.

szybki start, minimalistyczny interfejs, szybki dostęp do zakładek, download manager
brak wsparcia dla dodatków w sposób znany choćby z opery, brak jakiejkolwiek personalizacji wyglądu, brak wsparcia migracji z innych browserów
09.04.2011 17:09 • Recenzja do wersji 9 (IE9)

Zainstalowałem IE9 głównie dla większej ochrony systemu Windows - w końcu IE jest elementem systemu i warto dbać o to by był w miarę aktualny i z jak najmniejszą ilością dziur.
Jak już zainstalowałem to i przetestować postanowiłem:).

Dużym plusem dla 9 jest szybki start i wczytywanie stron.
Brakuje natomiast jakiejkolwiek obsługi dodatków (rozszerzeń) pozwalających zablokować wszędobylskie reklamy.
Interfejs: rewolucja w stosunku do 8 a w stosunku do konkurencji zmniejszenie przepaści...
na plus zaliczyłem minimalistyczny interfejs który idealnie nadaje się do laptopów czy netbooków. Niestety, brakuje w IE9 personalizacji tego interfejsu- np karty lubię mieć na dole okna przeglądarki co nie jest możliwe w IE9.

Zastanawiam się jak MS chce zachęcić ludzi do powrotu do IE nie oferując odczytu plików zakładek czy haseł z innych przeglądarek- chyba nie wyobrażają sobie, że będę to robił ręcznie?
Także za to duży minus....
Z nowych funkcji przydatny i całkiem wygodny jest download manager, tylko czemu dopiero w 9? ale dobrze, że w końcu jest...

Podsumowanie:
Nowe IE nie wnosi praktycznie nic rewolucyjnego- jest tylko dogonieniem konkurencji, co udało się częściowo IMO.
Brak tu elementarnych funkcji, które są w innych przeglądarkach (obsługa plików zakładek/haseł, dodatki/rozszerzenia, możliwość personalizacji interfejsu itd) od wielu lat.
IE9 w stosunku do 8 stanowi na pewno rewolucję, w końcu MS zrozumiał że obsługa kart i zakładek mało komu starcza, że trzeba czegoś więcej...
Niestety ta rewolucja nie do końca się udała....

Moja ocena:
IE9 a poprzednicy: 10/10
IE9 a konkurencja: 5/10