reklama

Internet Explorer 11 drugą przeglądarką na świecie, ale do IE 8 mu daleko

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Z końcem lutego firma Net Applications zaktualizowała dane dotyczące wykorzystania przeglądarek internetowych i systemów operacyjnych, zbierane z 40 tysięcy stron. Statystyki pokazują, że na początku tego roku Internet Explorer 11 wybił się na drugą pozycję w rankingu przeglądarek tej firmy i wciąż zyskuje.

Ta wersja przeglądarki Microsoftu pojawiła się wraz z wydaniem Windows 8.1 w październiku, a w listopadzie dotarła także na Windows 7, choć bez wielu funkcji, co ochłodziło jej przyjęcie przez użytkowników najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego.

Wciąż najpopularniejszą przeglądarką internetową jest Internet Explorer w wersji 8, czyli z marca 2009 roku, która zapisała się w historii między innymi jako pierwsza przeglądarka z Redmond, która przeszła test Acid 2. Ostatnią aktualizację program otrzymał 22 lutego 2011 roku. Wciąż korzysta z niego 21,73% internautów odwiedzających objęte badaniem strony.

Poniższy wykres dobrze ilustruje zachowanie osób lubiących nieco świeższe produkty Microsoftu w minionym roku. Internet Explorer 9 dni świetności ma już za sobą, a jego udział w rynku stanowi obecnie poniżej 9%. Dziesiąty Explorer zyskał sobie popularność jesienią ubiegłego roku, aby w listopadzie stracić ją na rzecz następcy. IE 11 przegonił IE 9 w grudniu, w styczniu zaś jego popularność była większa, niż IE 10 i nadal rośnie. Obecnie druga pod względem popularności przeglądarka świata jest używana przez 12,8% internautów.

W kwestii bardziej wielkoskalowej większych zmian nie ma. Różne wersje Internet Explorera wygenerowały 58,19% ruchu, zarejestrowanego przez Net Applications. Firefox wciąż prowadzi walkę z Chrome, nad którym lekko dominuje. Safari nadal nie może przekroczyć granicy 6%, Opera zaś traci użytkowników z miesiąca na miesiąc — obecnie jest to 1,23%.

Jeśli zaś chodzi o same systemy operacyjne, wciąż niezmiennie i niepodzielnie królują Windows 7 (47,3%, jego popularność trzyma się na stałym poziomie) oraz Windows XP (29,53%, spada). Na trzecim miejscu znalazł się Windows 8 (6,38%), ale goni go 8.1, który zgarnął już 4,3% rynku. Różne wersje OS X stanowią w sumie 7,61%, przy czym najpopularniejszy — 10.9 — 3,48%. Za nim znalazły się Windows Vista (3,1%) oraz Linux (1,48%).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama