Internet Explorer 11 wydany dla użytkowników Windows 7, możesz też wypróbować go w VirtualBoksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy Windows 7, którzy przyzwyczaili się do surfowania po Sieci z Internet Explorerem, nie muszą się już obawiać konieczności przejścia w bliskiej przyszłości na „kafelki”: najnowsza wersja przeglądarki Microsoftu jest już dostępna także i dla nich. Łamiąc dotychczasową politykę wiązania wydań IE i Windows, Redmond zdecydowało się przygotować deweloperską wersję IE11 dla najpopularniejszego Windows na świecie, mimo że wersji takiej nie ma jeszcze dla Windows 8.

Przypomnijmy, że Internet Explorer 10 – domyślna przeglądarka Windows 8 – pojawił się w odmianie dla Windows 7 dopiero po ponad roku od wydania ambiwalentnie przyjętego przez rynek systemu z interfejsem Modern UI. Trudno powiedzieć, co było wówczas technicznym powodem takiego opóźnienia (i czy w ogóle był), gdyż kompatybilność między Windows 7 i Windows 8 była naprawdę wysoka, praktycznie wszystkie programy działały bez usterek, możliwe było nawet stosowanie tych samych sterowników dla obu systemów.

Teraz deweloperska wersja Internet Explorera 11, domyślnej przeglądarki dla Windows 8.1, trafia na Windows 7 jeszcze przed wydaniem finalnej wersji najnowszej wersji „okienek”. Ludzie z zespołu opracowującego Internet Explorera podkreślają we wpisie na korporacyjnym blogu, że wersja IE11 dla siódemki w niczym się praktycznie nie będzie różniła od IE11 dla Windows 8.1, oferując użytkownikom starszej wersji systemu te same ulepszenia wydajności, bezpieczeństwa i kompatybilności ze standardami webowymi. Zachwalają też oczywiście nowości IE, takie jak obsługa W3C Resource Priorities, pozwalająca na określenie, które elementy strony internetowej powinny być pobrane jako pierwsze, wsparcie WebGL, standardu dla trójwymiarowej grafiki webowej, możliwość wczytywania napisów do wideo, implementację WebCrypto, API pozwalającego serwisom internetowym na kontrolowanie szyfrowania istotnych danych, czy też obsługę rozszerzeń EME i MSE, dzięki którym dostawcom treści łatwo będzie serwować wysokiej jakości chronione przed kopiowaniem wideo bezpośrednio do przeglądarki.

IE11 doczekał się też nowych narzędzi deweloperskich, pozwalających na łatwe edytowanie CSS, profilowanie zużycia pamięci i responsywności interfejsu oraz debugowanie JavaScriptu. A skoro już o deweloperach mowa, to jednocześnie z wydaniem IE11 dla Windows 7, pojawił się też cały zestaw maszyn wirtualnych do testowania nowego IE11, udostępnianych przez Microsoft w ramach projektu modern.IE. Co najważniejsze, z maszyn tych mogą skorzystać też deweloperzy pracujący na OS-ie X czy Linuksie – wystarczy zainstalować je w VirtualBoksie.

Niestety wśród udostępnionych wersji językowych IE11 dla Windows 7 nie ma jeszcze nic dla języka polskiego. Kiedy polskojęzyczna wersja przeglądarki się pojawi – tego nie wiadomo. Jeśli to Was nie zraża i chcecie wypróbować na „siódemce” najnowsze IE, wersję instalacyjną (dla systemów tak 32- jak i 64-bitowych) można pobrać tutaj.

© dobreprogramy
s