Internet Explorer 8 pod obstrzałem

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie minęło więcej niż kilka dni od publicznego wydania drugiej bety przeglądarki Internet Explorer 8. Choć to oczywiście nadal beta, Microsoft zapowiadał, że to wydanie, w przeciwieństwie do Beta 1 skierowanej głównie do programistów, jest już gotowe do testów przez znacznie szersze grono użytkowników. Apetyty były więc duże - najwyraźniej zbyt duże, bo po wydaniu Beta 2 w Internecie pojawia się coraz więcej krytycznych głosów.

Ostatnio okazało się na przykład, że szumnie zapowiadany superbezpieczny tryb InPrivate wcale nie jest tak bezpieczny, jak może się wydawać. Tryb ten, przez wielu pół żartem, pół serio nazywany "trybem porno", ma umożliwiać przeglądanie Internetu z chwilowym, selektywnym wyłączeniem zapisywania historii, cookies i bez ujawniania witrynom żadnych informacji o przegladarce i użytkowniku. Niestety z niewiadomych powodów Microsoft zapomniał wyłączyć zapisywanie do pamięci podręcznej, z której długo po zakończeniu bezpiecznego przeglądania można wyciągnąć sporo informacji o odwiedzanych stronach.

Rozczarowanie wzbudziła także rezygnacja z domyślnego korzystania z trybu zgodności ze standardami dla stron intranetowych. O tym, że sporo popularnych stron ma problemy z prawidłowym wyświetlaniem w nowym trybie nie trzeba w ogóle wspominać. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden, nieciekawy dla użytkowników Windows XP problem - okazuje się, że ci, którzy zainstalowali Betę 1 albo Betę 2, a potem zaktualizowali system o Service Pack 3 nie mogą odinstalować przeglądarki.

Wydaniu drugiej bety Internet Explorera 8 towarzyszą więc rozmaite kontrowersje. Oczywiście nie można zapominać, że jest to nadal beta - z ostateczną oceną trzeba się więc wstrzymać do wydania finalnej wersji. Jest to jednak dobra lekcja pokory dla tych, którzy zdają się jakby nie dostrzegać dopisku Beta w nazwie produktu.

© dobreprogramy

Komentarze