Internet Explorer 7 Beta 2 Preview do pobrania!

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadszedł moment, na który z niecierpliwością czekało wiele osób zainteresowanych nową wersją przeglądarki Internet Explorer oznaczonej numerem 7. Dotychczas mogli ją testować jedynie subskrybenci płatnego programu MSDN oraz posiadacze wersji beta Windows Vista (w skład którego wchodzi m.in. właśnie IE 7). Od dziś nowego Internet Explorera w wersji Beta 2 Preview może pobrać każdy. Warunkiem jest system operacyjny - musi to być Windows XP z pakietem Service Pack 2. Niestety udostępniana wersja Internet Explorer 7 jest jedynie w języku angielskim.

Uwaga - przypominamy, że jest to wersja beta produktu, dlatego ostrzegamy przed jej instalacją na ważnych systemach produkcyjnych. Niemniej Microsoft zapewnia, że możliwe jest usunięcie zainstalowanego IE 7 i powrót do standardowej wersji wbudowanej w Windows XP. Przed instalacją warto przeczytać również Relase Notes - informacje techniczne, instrukcja oraz lista znanych problemów.

Beta 2 Preview to, jak wskazuje sama nazwa, nie ostateczna wersja Beta 2, a jedynie jej zapowiedź, wcześniejsza prezentacja - prawdziwa druga wersja testowa ukaże się wraz z odsłoną Windows Vista o takim samym oznaczeniu. Już teraz jednak można na własne oczy zobaczyć, jakie ulepszenia czekają nas w IE 7. Jest ich zaś dość sporo - jedną z najważniejszych jest zdecydowanie obsługa kart (tabbed-browsing), które zastępują czasem nawet kilkanaście okien z witrynami. Dzięki dodatkowym funkcjom takim jak Quick Tabs i Tab Groups możliwy jest np. podgląd wszystkich stron w formie miniatur czy grupowanie stron tak, aby w przyszłości otwierać całą grupę jednym kliknięciem. Drugą ważną nowością jest zintegrowany czytnik RSS, który zapewnia przechowywanie i zarządzanie nagłówkami RSS. Integracja posunięta jest do tego stopnia, że raz dodane kanały obowiązują w każdym programie współpracującym z nową przeglądarką. Rozwiązane zostały również raz na zawsze problemy z drukowaniem, gdy tekst był "ucinany"przy prawym marginesie. Microsoft poszedł tu nawet dalej - teraz w funkcji Podgląd wydruku można dowolnie ustawiać zakres drukowania, marginesy i powiększenie.

Nacisk położony został również na bezpieczeństwo - z funkcji tego typu warto przywołać przede wszystkim wbudowany filtr anty-phishingowy, który wyłapuje strony i wiadomości wyglądające na fałszywe. Zadbano również o wygodę i dodano funkcję powiększania danego fragmentu strony bezpośrednio podczas jej przeglądania dzięki odpowiedniemu paskowi narzędzi. Oczywiście oprócz powyżej przytoczonych jest jeszcze sporo innych nowości i udoskonaleń. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Internet Explorer.

Zgodnie z polityką naszego vortalu, nie publikujemy przedpremierowych (i potencjalnie niestabilnych) wersji oprogramowania na swoich łamach, a jedynie wersje finalne (które z założenia powinny być przetestowane i dopracowane). Zainteresowanych pobraniem przeglądarki Internet Explorer 7 w przedpremierowej wersji Beta 2 Preview zapraszamy zatem na strony producenta.

© dobreprogramy
s