reklama

Internet Explorer na WebKit? Mało prawdopodobne...

Strona główna Aktualności

O autorze

Steve Ballmer, prezes firmy Microsoft, na konferencji w Sydney w swojej wypowiedzi nie wykluczył, że korporacja przyjrzy się silnikowi renderującemu WebKit, obecnemu m.in. w przeglądarce Google Chrome.

Tę interesującą informację podał serwis AppleInsider. Uwagę giganta z Redmond zwrócił projekt otwartego silnika renderującego WebKit, który cechuje się dużą wydajnością i zgodnością ze standardami W3C. Aktualnie wykorzystywanym silnikiem przez MSIE jest Trident, który jest rozwijany przez Microsoft od 1997 roku i obecny w przeglądarce od wersji 4.0. Korporacja jest krytykowana ze względu na opieszałość w prowadzaniu nowszych wersji standardów sieciowych takich jak HTML czy CSS. Steve Ballmer odpowiedział na pytanie jednego ze studentów, który zapytał o opłacalność i sens finansowania prac nad silnikiem Trident w kontekście istnienia otwartych rozwiązań, w których zmiany są wprowadzane dużo szybciej. Ballmer uznał takie pytanie za bezczelne, lecz dobre. Stwierdził, że Open Source jest interesujący. Apple doceniło WebKit i my też możemy się mu przyjrzeć.

Wprowadzenie silnika renderującego WebKit byłoby kolejnym krokiem raczkującej jeszcze współpracy środowisk open source z firmą Microsoft. Oczywiście Microsoft będzie chciał zapewnić wsteczną kompatybilność ze stronami, które był pisane pod wcześniejsze wersje swojego produktu. Należy pamiętać, że wbrew wielu emocjonalnym komentarzom, Ballmer jednoznacznie nie zapowiedział wprowadzenia w Internet Explorerze silnika WebKit i należy to uznać taką decyzję za bardzo mało prawdopodobną. Chciał w swojej wypowiedzi jedynie podkreślić otwartość korporacji na różne pomysły nie ogłaszając jedynie żadnych wiążących obietnic. Microsoft często mówi, że jakaś technologia jest interesująca i się jej przyjrzy, z reguły jednak nic z tego nie wynika. Zainteresowane osoby mogą obejrzeć wystąpienie Ballmera, wypowiedź na temat WebKit zaczyna się w 38 minucie i 45 sekundzie.

Jak dotychczas implementacji silnika WebKit w swoich produktach dokonały firmy Adobe, Apple, Google czy Nokia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić