reklama

Internet Explorer najważniejszy w minionym ćwierćwieczu

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Znana organizacja Computing Technology Industry Association (CompTIA) z okazji swojej 25 rocznicy założenia przeprowadziła badanie mające rozstrzygnąć, jakie aplikacje, urządzenia lub technologie miały największy wpływ na rynek IT w ciągu minionych 25 lat. Wyniki przedstawiają się następująco: cztery z pięciu pierwszych miejsc przypadły firmie Microsoft i jej produktom. W czołówce pod tym względem wyłamuje się tylko iPod firmy Apple. Zwycięzcą całego rankingu została przeglądarka Internet Explorer.

Internet Explorer został wybrany najbardziej wpływową aplikacją przez ponad 66% ankietowanych specjalistów IT. Pierwsza jego wersja została uruchomiona w 1995 roku, a niedługo później IE zdobył niekwestionowaną do dzisiaj pozycję lidera na rynku. Drugie miejsce w rankingu przypadło edytorowi tekstu Word, którego wskazało 56% respondentów. Na podium zmieścił się też system operacyjny Windows 95 - jego wybrała dokładnie połowa ankietowanych. Czwarte miejsce z wynikiem 49% ex aequo zajął odtwarzacz multimedialny iPod firmy Apple oraz arkusz kalkulacyjny Excel produkcji Microsoft.

Statystyki dotyczące zwycięzców zdają się potwierdzać ich wysokie lokaty - Excel od czasu premiery w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku opanował około 90% rynku, Apple od 2001 roku sprzedał z kolei ponad 100 milionów iPodów i 1,5 miliarda utworów on-line. Gdyby spojrzeć nieco niżej w rankingu, na dalszych miejscach zauważy się także takie aplikacji i urządzenia jak BlackBerry (39%), Adobe Photoshop (35%), McAfee Virus Scan (32%), Netscape Navigator (31%) czy PalmPilot (31%).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić