Internet Explorer zamiast Skype? Microsoft oficjalnie zapowiada wsparcie dla WebRTC

Strona główna Aktualności

O autorze

WebRTC – standard interfejsów programowania, który pozwala na tworzenie działających w przeglądarkach wideoczatów za pomocą otwartych technologii webowych, to dla Microsoftu kwestia dość kłopotliwa. Z jednej strony firma, która otwarcie głosi znaczenie otwartych standardów HTML5 nie może WebRTC zignorować czy skrytykować, z drugiej jednak strony 8,5 mld dolarów, które zapłaciła za zamknięty, własnościowy komunikator Skype, nie zwróciło się jeszcze. Frakcja HTML5 ponownie jednak w Microsofcie wygrała. Internet Explorer będzie wspierał WebRTC.

Opracowany przez Google'a standard pozwala na komunikację w czasie rzeczywistym poprzez pisane w JavaScripcie aplikacje webowe – mogą to być zarówno narzędzia do telekonferencji, jak i np. gry. Wykorzystuje w tym celu wolne od obciążeń patentowych kodeki audio iLBC, iSAC, G.711 i G.722, oraz kodek wideo VP8. Udostępniono go na 3-klauzulowej licencji BSD, dziś wspierany jest przez Google Chrome (oraz bazującą na Chromium Operę) i Firefoksa. Mimo że Microsoft przyłączył się do prac grup roboczych w W3C i IETF, nie wypowiadał się dotąd w kluczowej kwestii – implementacji WebRTC w Internet Explorerze.

Teraz firma z Redmond ogłosiła swoje oficjalne wsparcie dla standardu, a co najważniejsze, zapowiedziała wprowadzenie do Internet Explorera zestawu interfejsów ObjectRTC dla WebRTC. Microsoft stawia na wygodne rozmowy audio i wideo przez przeglądarkę, bez konieczności instalowania jakichkolwiek wtyczek. Oczywiście nie skreśla się tu Skype'a, przynajmniej otwarcie. Senthil Velayutham na blogu Skype pisze: wyobraź sobie, że będziesz mógł po prostu otworzyć IE i zadzwonić przez Skype do znajomych – nie tłumaczy jednak, czemu mielibyśmy wówczas w ogóle potrzebować klienta Skype.

Przyglądając się sprawie bliżej można zrozumieć cel Microsoftu. Skoro przeglądarki wolne od wtyczek to przyszłość, to trzeba postarać się, by ta przyszłość była zgodna z planami korporacji. Niedawno grupa robocza W3C ORTC wezwała do przygotowywania implementacji, uznając, że specyfikacja standardu osiągnęła dojrzałość. Zanim jednak zostanie pokazana wersja 1.0 standardu, sporo może się jeszcze zmienić. Microsoft chce, by kodekiem wideo do komunikacji był nie rozwijany przez Google, wolny VP8, lecz własnościowy H.264, znajdujący się w puli patentowej zarządzanej przez firmę MPEG LA, której jest udziałowcem.

Jak w tej sytuacji będzie wyglądała kwestia interoperacyjności między implementacjami WebRTC? Mimo tego, że mamy do czynienia formalnie z jednym standardem, wcale to nie gwarantuje, że będziemy mogli zadzwonić z Firefoksa na IE. Zespołowi Mozilli zajęło wiele miesięcy uzgodnienie implementacji z Chrome tak, by obie przeglądarki były w stanie się komunikować za pomocą tego standardu – i to przy dobrej woli obu zespołów. Jeśli Microsoft celowo uczyni swoją implementację niezgodną z przeglądarkami konkurencji, wciąż użytkownicy IE chcący wideorozmów z użytkownikami Chrome czy Firefoksa będą musieli korzystać z wtyczek takich jak EasyRTC.

© dobreprogramy
s