Internet - Reaktywacja

Strona główna Aktualności

O autorze

Po okresie wręcz dramatycznej bessy, kiedy to zaledwie w ciągu trzech lat z 15 działających w Polsce portali internetowych przed bankructwem uratowały się zaledwie cztery, sieć znów przeżywa boom. Obecnie dostępem do sieci może poszczycić się sześć milionów naszych obywateli. Jednakże tak dynamiczny rozwój internetu został zaobserwowany w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wynika to w głównej mierze z rozwoju technologii, a zwłaszcza większej dostępności szerokich łącz. Według Wojciecha Pawlaka, członka Rady Nadzorczej Global eMarketing "Szerokopasmowcy spędzają w sieci 2,5 do 3 razy więcej czasu niż internauci korzystający tylko z modemów", co jest chyba oczywiste. W Polsce internauta spędza w sieci średnio 9 godzin i 48 minut miesięcznie, a jedna trzecia serfuje prawie codziennie.

Aż 40 procent to tzw. heavy users, którzy spędzają w Internecie więcej niż 14 godzin miesięcznie. Najwięcej czasu spędzają w sieci przedstawiciele wolnych zawodów i specjaliści (11 godz. i 38 min). Bardzo duża rzesza ludzi, przeglądająca strony WWW nie ukończyła 25 roku życia. Paradoksalnie, w rozwoju pomaga dużym polskim portalom bessa sprzed dwóch lat. Wtedy z rynku zniknęły tak znane marki jak Arena, Ahoj, Portal.pl, czy Yoyo. Te, które przetrwały, czyli Gazeta.pl, Onet.pl, Interia.pl oraz należąca do TP S.A., Wirtualna Polska, nie muszą zabijać się nawzajem dumpingiem - Te cztery portale kontrolują w sumie 93 proc. polskiego Internetu - mówi Pawlak. - Są w Polsce tym, czym w USA Microsoft, AOL Time Warner, Yahoo!, czy Google.

Nie wyklucza się również, że do polskiej wielkiej czwórki wkrótce dołaczy piąty silny gracz. Będzie to prawdopodobnie portal Neostrada.pl. Amatorzy szerokopasmowych łączy masowo wstukują adres neostrada.pl i korzystają z oferowanych na tej stronie produktów. Jeśli Neostrada odniesie sukces jako portal, a nie tylko jako szerokopasmowe łącze, dojdzie do sytuacji wyjątkowej: TP S.A. będzie miała dwa portale... Są to na razie jednak jedynie przypuszczenia :).

© dobreprogramy
s