Internet bezsilny po śmierci Michaela Jacksona

Strona główna Aktualności

O autorze

Portale informacyjne i internetowe encyklopedie nie mają najmniejszych szans, bez względu na to, jakimi centrami danych dysponują, jeśli na świecie nagle dzieje się coś, co porusza setki milionów osób. Można się było o tym przekonać dzisiaj w nocy, gdy Internet obiegła informacja o śmierci Michaela Jacksona.

Wszystko zaczęło się, gdy o 14:20 czasu zachodnioamerykańskiego serwis TMZ opublikował informację, że lekarzom nie udało się przywrócić pulsu Michaela Jacksona. To rozpoczęło falę kolejnych publikacji, ale całej sprawie towarzyszyło ogromne zamieszanie - nikt tak naprawdę nie wiedział do końca, czy podawane informacje są rzetelne, czy aby na pewno gwiazda popu nie żyje.

Epicentrum internetowego zamieszania było tam, gdzie treść tworzą sami użytkownicy - Wikipedia przeżywała dzisiaj w nocy prawdziwe oblężenie. Praktycznie nieustannie edytowany był artykuł poświęcony Jacksonowi - w tej samej chwili wpisy były usuwane, ale jednocześnie pojawiały się nowe. Niektórzy dodawali do biografii muzyka datę zgonu, inni zamieniali czasowniki na przeszłe, jeszcze inni pisali po prostu Przestańcie, on żyje!.

Finał nastąpił po godzinie, gdy serwery Wikipedii odmówiły dalszej pracy. Podobnie przeciążone zostały serwery największych światowych agencji informacyjnych i redakcji, między innymi CNN czy Times. Ostatecznie po przywróceniu pracy Wikipedii udało się opanować zamieszanie blokując dalsze edycje artykułu. W Internecie doszło jednak do bezprecedensowej demonstracji siły informacji i setek milionów rozgoryczonych, a nawet spanikowanych użytkowników. Warto wyciągnąć z tego wnioski.

© dobreprogramy