Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Internet mobilny na abonament

Ostatnio bardzo dużo słyszy się o rosnącej popularności mobilnego internetu. Mówią, że ma potencjał. Nie zaprzeczam... W dzisiejszych czasach często się jeździ w delegacje, kilkudniowe szkolenia, ale co? jak? mam wyjechać z domu na kilka dni? A moja e-poczta? A co z informacjami ze świata? Przecież muszę być na bieżąco. Tutaj przychodzi nam z odsieczą szybki internet mobilny, z którego możemy korzystać praktycznie wszędzie.

Brzmi jak slogan reklamowy i praktycznie tym jest, bo wcale nie jest tak różowo. Powinniśmy się zastanowić, czy internet mobilny z miesięczną opłatą jest nam naprawdę potrzebny. Czy często wyjeżdżamy i czy potrzebujemy go w firmie, czy codziennej pracy np. w terenie. Jeśli tak to na pewno się przyda, ale trzeba wiedzieć parę podstawowych rzeczy.

Niestety korzystanie z tego "dobrodziejstwa" ma swoje ograniczenia. Tak nawiasem mówiąc to go reklamują jako wolność... Cóż za paradoks. Dobra, już wracam do tematu Limit pobieranych i wysyłanych danych jest ograniczeniem które, według operatorów, ma chronić ich infrastrukturę przed przeciążeniami. W związku z tym narzucają nam pewną ilość danych, którą możemy przetransferować. Nie będę się tutaj rozwodził nad wielkością tych limitów u poszczególnych operatorów, możecie to sprawdzić sami na ich stronach internetowych. Do jakiej prędkości nas zwolnią? Ta prędkość waha się w przedziale od 16Kb/s do 64Kb/s w zależności od operatora. Na forach internetowych można znaleźć wiele pytań brzmiących mniej więcej tak: "czy można ominąć limit?". Odpowiedź brzmi nie, ponieważ dane zlicza system operatora i on przycina prędkość. Czasem zdarza się, że ograniczy prędkość za późno, to są błędy w systemie, występują dość rzadko i nie ma co na nie liczyć.

Jak kontrolować i zmniejszać ilość przesyłanych danych? Warto mieć program zliczający przesyłane dane (np. NetMeter). A jak zmniejszać ilość przesyłanych danych? można po prostu ograniczyć wchodzenie na "ciężkie" strony. Powinniśmy unikać ściągania dużych plików, oglądania wideo w internecie (np. YouTube), zrezygnować z p2p, zablokować reklamy, nawet odinstalować wtyczki flasha. Ponadto Zwiększamy pojemność cache przeglądarki, dzięki temu zaoszczędzimy na wcześniej otwieranych stronach. Plus oferuje APN 'optymizer', który kompresuje dane trafiające do nas. Są to głównie obrazki, czyli obniżamy ich jakość. Coś za coś. Na szczęście niektórzy operatorzy (Play i Plus) oferują możliwość zakupienia dodatkowej ilości danych do przesłania z pełną prędkością. Nikt nie gwarantuje prędkości z jaką będziesz surfował w globalnej sieci. Tak wiec szybkość internetu zależy od wykorzystywanej aktualnie technologii

HSUPA – do 7,2 Mb/s pobierania danych i do 1,9 Mb/s wysyłania danych (HSUPA jest jakby uzupełnieniem HSDPA i nie zawsze będąc w zasięgu HSDPA będziemy mogli korzystać z HSUPA)
HSDPA – do 7,2 Mb/s pobierania danych
UMTS – do 384 Kb/s pobierania danych
EDGE – do 236 Kb/s pobierania danych
GPRS – do 53,6 Kb/s pobierania danych

UWAGA! zwróćcie uwagę na słowo "do" przy każdej prędkości. Prędkość zależy bowiem nie tylko od technologii, ale także od zasięgu, obciążenia danej stacji bazowej i innych podobnych czynników. Wysoki ping występujący przy sporym obciążeniu stacji bazowej i/lub słabym zasięgu uniemożliwia lub utrudnia granie w gry MMO typu WoW, CoD przez internet itp. W tym momencie tyle mi przychodzi do głowy...

Jeśli stwierdzenie "tam gdzie komputer tam internet" jest dla was sensowne i ważne to może warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Pogooglować, przejżeć oferty, zapytać na forach. Jednak należy pamiętać, że taki internet nie nadaje się do pełnienia roli podstawowego, domowego dostępu do sieci (poza skrajnymi przypadkami), ale jako przenośny dodatek do laptopa i nie można go porównywać z ADSL, kablówkami, radiówkami, WiMAXem itp.

Pozdrawiam Adasiek-adasiek

PS: Przepraszam za błędy językowe, styl itp., nie jestem orłem w tej dziedzinie.
PS2: Ten wpis jest bardzo ogólnikowy, w przyszłych publikacjach (jeśli takowe się pojawią) postaram się bardziej szczegółowo opisać niektóre aspekty korzystania z internetu mobilnego. 

Komentarze

0 nowych
  #1 04.05.2010 18:48

Mam Nokie E90 i kartę heyah - połączenia 25gr i bardzo tani internet. Najlepsza oferta jeżeli chodzi o surfowanie/rozmawianie.

Pablo55   6 #2 05.05.2010 00:20

Nie zwróciłeś jeszcze uwagi na tzw. taktowanie. Przynajmniej do jakiegoś czasu (nie wiem czy dalej tak nie jest) w Erze było taktowanie co 100 KB. Co to oznacza? Tyle, że za przesłane dane płacisz co 100 KB. Oznacza to mniej więcej tyle - możesz nawet przypadkowo rozpocząć transmisję i prześlesz powiedzmy 1 KB, a jeśli od razu zamkniesz sesję i tak skasują ci 100 KB. To może niestety prowadzić do szybkiego wyczerpania limitów transferu.

antarct   3 #3 05.05.2010 00:22

"HSUPA jest jakby uzupełnieniem HSDPA" - tak, to się zgadza, tyle że ich połączenie nazywane jest HSPA (ponieważ zawiera w sobie szybki standard dotyczący zarówno wysyłania - Up i pobierania - Down) a nie jak napisaleś HSUPA.

pila19   4 #4 05.05.2010 08:48

W tej chwili najtańszy interenet mobilny ma Play....

Gandhi   6 #5 06.05.2010 07:49

jest jeszcze HSPA+ którą oferuje Cyfrowy Polsat

"Technologiia HSPA+ (Evolved HSPA) zapewnia wysoką prędkości transmisji danych: do 21 Mb/s (pobieranie) i do 5,76 Mb/s (wysyłanie). HSPA+ to połączenie technologii HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) służącej do szybkiej transmisji od strony sieci w kierunku użytkownika, np. podczas przeglądania stron www, i HSUPA (High-Speed Uplink Packet Access) służącej do szybkiej transmisji w kierunku od użytkownika do sieci, np. podczas wysyłania e-maili."

olmeca   13 #6 06.05.2010 10:16

@pila19 - bede polemizowal, bo ten tzw. najtanszy internet jest nie wszedzie i nie zawsze najtanszy. Sam mam orange free na karte, moze i nie zostanie zaliczony do najtanszych(1gr/100kb, bez limitow), ale za to mam go wszedzie w kazdej nawet najmniejszej miejscowosci - z play to troche kuleje.

  #7 20.05.2010 18:43

To samo mogę powiedzieć o iplusie. Zasięg jest praktycznie wszędzie no i ja osobiście na prędkość nie narzekam. W swoim mieszkanku spokojnie łapie 4 Mb/s, a co najważniejsze jest to stabilny net, który zastępuje mi stacjonarne łącze.

  #8 21.05.2010 01:45

4 Mb/s to już całkiem nieźle, iPlus zdecydowanie może zastąpić stałe łącze dzięki iplusopobieraczowi :) w nocy darmowy transfer świetna sprawa :)

  #9 06.07.2010 21:38

mam pytanko ma moze ktos programik ktory za pomoca mobilnego internetu mam akurat w play sciaga z rapida i tego typu stro bo próbowałem juz chyba ze 100 programów i zaden mi nie chodzi