Internet na całym osiedlu? Gdański deweloper pokazał, że można

Strona główna Aktualności

O autorze

Na nowych osiedlach standardem jest już plac zabaw, zaplanowane tereny zielone czy kilka lokali usługowych. Mieszkańcy gdańskich Lawendowych Wzgórz od połowy września mogą korzystać z WiFi na terenie całego osiedla.

Grupa deweloperska ROBYG udostępnia WiFi na placu zabaw, na terenach zielonych i w strefie fitness, zadbała także o sygnał w mieszkaniach. Tu jednak jest pewien haczyk – punkty dostępowe i anteny znajdują się jedynie w tych budynkach, których lokatorzy wyrazili na to zgodę. ROBYG pokrywa koszty inicjatywy, przy czym za zasilanie punktów dostępowych w budynkach płacą lokatorzy. Sieć działa w standardzie 802.11n na częstotliwości 2,4 GHz, jest oczywiście zabezpieczona i hasło do niej mogą otrzymać jedynie osoby posiadające tytuł prawny do lokali na Lawendowych Wzgórzach – oczywiście tylko tych znajdujących się w budynkach płacących za zasilanie infrastruktury.

Rozwiązanie dewelopera jest bardzo ciekawe i kto wie, czy niebawem nie stanie się standardem. Kto nie marzy o mieszkaniu z szybkim Internetem w standardzie, bez przejmowania się wyborem operatora, umowami, wizytą monterów i podobnymi nieprzyjemnościami? Do tego z Sieci można korzystać w osiedlowym przedszkolu, na siłowni i w parku, nie trzeba martwić się włączaniem transmisji danych w telefonie po wyjściu z domu i można spokojnie pracować z laptopem, gdy dzieci szaleją na osiedlowym placu zabaw.

Rzeczywistość jednak jest jaka jest. Jako że z osiedlowego WiFi nie mogą korzystać wszyscy zamieszkujący na Lawendowych Wzgórzach, wciąż pole do popisu mają alternatywni dostawcy, czy to Internetu mobilnego, czy kablówki z Internetem. I całe szczęście, gdyż regulamin gwarantuje niskie, jak na dzisiejsze standardy, transfery – każdy użytkownik może liczyć na pobieranie z prędkością 2 Mb/s i wysyłanie z prędkością 512 kb/s. Zasady korzystania z sieci zabraniają także utrzymywania na tych łączach serwerów, rozsyłania spamu i rozsyłania treści naruszających prawo.

© dobreprogramy
s