Internet na świecie przyspiesza, a my wraz z nim – ale Koreę doścignąć będzie trudno

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Akamai, operator największej dziś sieci dostarczania treści, wyjaśnił nam co dziś oznacza „szybki Internet” w kontekście globalnym. Z opublikowanego przez firmę raportu The State of the Internet | Connectivity Report wynika jasno – w Polsce Internet wcale nie jest szybki.

Liderem w dziedzinie szybkiego Internetu pozostaje Korea Południowa. Nie myślcie jednak, że pozycja lidera oznacza jakieś nieosiągalne szybkości: średnia w trzecim kwartale 2016 wyniosła tam 26,3 Mb/s, o 28% więcej niż rok temu. To niespełna czterokrotność średniego wyniku dla całej planety, który wyniósł 6,3 Mb/s.

W pierwszej dziesiątce, za Koreą Południową znalazły się jeszcze Hongkong (20,1 Mb/s), Norwegia (20 Mb/s), Szwecja (19,7 Mb/s), Szwajcaria (18,4 Mb/s), Singapur (18,2 Mb/s), Japonia (18 Mb/s), Finlandia (17,6 Mb/s), Holandia (17,3 Mb/s) oraz Łotwa (16,9 Mb/s). Nasz kraj zajął dopiero 37. miejsce, z wynikiem 11,7 Mb/s. Na pocieszenie można powiedzieć, że to wynik o 10% lepszy niż rok wcześniej – choć znów, czym jest wzrost o 10% rok do roku, skoro w takich Singapurze i Słowenii mogą cieszyć się z rocznego wzrostu średniej szybkości o 45%.

Jeśli chodzi o rozkład według progów szerokopasmowego Internetu, to wg Akamai 88% internautów z Polski dysponuje łączami o szybkości ponad 4 Mb/s, 39% o szybkości ponad 10 Mb/s zaś 21% o szybkości ponad 15 Mb/s.

Interesujące mogą być też dane o szczytowej szybkości dostępnych połączeń. Potwierdzają się opinie o rumuńskim internecie, kraj ten jest liderem w Europie, z odnotowaną szczytową szybkością na poziomie 85 Mb/s. Wynik ten jest 10. na świecie, globalny lider, Singapur, może pochwalić się szczytowymi szybkościami na poziomie 162 Mb/s. W Polsce jednak nie jest najgorzej. Zajmujemy w tym rankingu co prawda 44. miejsce z wynikiem 54,8 Mb/s – tuż za Niemcami, ale wyprzedzamy m.in. Francję i Włochy.

Akamai przedstawiło również dane o połączeniach mobilnych: zdecydowanym liderem jest tu Szwajcaria, ze średnią szybkością 30 Mb/s, świetnie wypadają też Wielka Brytania (23,7 Mb/s) i Cypr (23,3 Mb/s). Na drugim końcu tego spektrum znajdziemy Wenezuelę (2,2 Mb/s) i Nigerię (3,1 Mb/s). Polska, z wynikiem 9,7 Mb/s nie odbiega od światowej średniej, wynoszącej ok. 10 Mb/s. Przyszłe lata powinny przynieść tu jednak gwałtowny skok, za sprawą rozwijających się wdrożeń sieci LTE, jak również wciąż laboratoryjnych prac nad sieciami 5G.

Wrażenie za to robi tempo wzrostu ruchu sieciowego generowanego przez urządzenia mobilne. Z analiz Ericssona, opracowanych na podstawie danych ze 180 krajów i ponad tysiąca sieci telefonii komórkowej wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat ilość danych przesyłanych tą drogą wzrosła o ponad 1450%. Widać więc, że te sieci 5G są naprawdę potrzebne: strony internetowe puchną, nieustannie rośnie czas ładowania się mobilnych stron, np. w Polsce wynosi już średnio niemal 3,7 sekundy.

Inne ciekawe informacje, jakie w raporcie Akamai można wyczytać, dotyczą wyczerpywania się puli adresów IPv4 – ale to już nie jest postrzegane jako poważny problem. Obecnie największe zasoby tego unikatowego dobra należą do afrykańskiej organizacji AFRINIC (ok. 23 mln wolnych adresów). Północnoamerykański ARIN od września 2015 roku nie ma już żadnego wolnego adresu, u nas w Europie organizacja RIPE raportuje jeszcze ok. 14 mln adresów w dyspozycji.

Zarazem jednak znacząco rośnie wykorzystanie IPv6 na poziomie operatorskim: w takiej Belgii już 39% wszystkich połączeń z infrastrukturą Akamai odbywało się właśnie po nowym protokole internetowym. Indie z kolei odnotowały wzrost wykorzystania IPv6 rok do roku o 715%, po tym jak swoją infrastrukturę unowocześnili najwięksi operatorzy w tym kraju. Wszystkie te operacje przechodzą bardzo płynnie, ze straszenia wyczerpaniem się adresów IPv4 po prostu nic nie wyszło.

© dobreprogramy