Internet w Polsce - jest lepiej ale nadal źle

Strona główna Aktualności

O autorze

Urząd Komunikacji Elektronicznej

opublikował opracowanie Analiza stałego dostępu do Internetu którego celem jest przedstawienie sytuacji na rynku dostępu do sieci Internet w Polsce w latach 2002-2006.

UKE wskazuje m. in., że w październiku 2006 w stosunku do października 2005 liczba łącz umożliwiających stały i zarazem szerokopasmowy (wg UKE powyżej 144 kbit/s) dostęp do sieci Internet ogółem wzrosła o ponad milion, co stanowiło wzrost o 172%. Wzrost ten spowodowany był zarówno uruchomieniem nowych linii (ponad 800 tysięcy) jak i zaadaptowaniem pewnej część linii wąskopasmowych do przesyłu z prędkościami większymi od 144 kbit/s (ponad 200 tys.).

W przeciągu roku więc wskaźnik ilości stałych łącz na 100 mieszkańców wyniósł do około 4,5% co stanowi wzrost o 2,8%. Wskaźnik dostępności ogółem (uwzględniający również wolniejsze łącza, głównie nadal popularne 128 kbit/s) wyniósł 5,8% (dane za ubiegły rok to 3,6).

UKE wskazuje, co nie jest zaskoczeniem, na dominację na rynku stałego dostępu do Internetu TP S.A. (ponad połowa wszystkich łącz szerokopasmowych), największą konkurencję TP S.A. stanowią obecnie operatorzy telewizji kablowych - wkońcu ubiegłego roku łącznie około 900 000 linii z dostępem do sieci Internet.

Rozwój sieci szerokopasmowych w Polsce jest jednak i tak zbyt powolny, w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej wypadamy bardzo blado. Wg stanu na 1 października 2006 plasowaliśmy się na trzecim miejscu od końca. Zdaniem Prezesa UKE nadal relatywnie wysoki poziom cen oraz długoterminowe umowy przyczyniają się do tego, że wzrost liczby nowych przyłączeń umożliwiających dostęp do stałej, szerokopasmowej sieci jest niewystarczający, a Polska zbyt wolno wydostaje się z ostatnich miejsc w rankingach zestawiających kraje UE.

Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do pobrania pełnej treści opracowania Analiza stałego dostępu do Internetu (plik PDF 254 kB).

© dobreprogramy