Internet.org nabiera kształtów

Internet.org nabiera kształtów

Marcin Paterek
18.09.2013 15:53

Pod koniec sierpnia wystartował projekt Internet.org, do którego włączyły się takie firmy, jak Qualcomm, Samsung, Nokia, Ericsson, Facebook czy MediaTek. Technologiczni giganci postawili sobie szczytny cel — umożliwić wszystkim mieszkańcom naszego globu dostęp do Internetu. Ostatnio sprawa nieco przycichła, ale tylko dlatego, że trwały prace nad wyznaczeniem konkretnych kroków do wykonania.

Obraz

Według Facebooka, który stworzył lwią część 70-stronicowego dokumentu (PDF), obecny koszt dostarczania danych jest zbyt wysoki. Aby do Internetu przyłączyć kolejne pięć miliardów ludzi, ceny musiałyby spaść co najmniej stukrotnie. Dlatego Internet.org chce zachęcać operatorów sieci komórkowych do rozbudowy infrastruktury zarówno pod względem zasięgu terytorialnego, jak i wydajności. Kluczowym czynnikiem ma być wykorzystanie nowych częstotliwości, włączając w to pasma dotychczas zarezerwowane na potrzeby rządowe. W tym celu Qualcomm zaproponował zastosowanie mechanizmu ASA, który pozwala komercyjnie wykorzystać je w tym czasie i miejscu, gdzie rząd ich nie potrzebuje. Autorzy dokumentu wierzą, że przy ścisłej współpracy podmiotów prywatnych i państwowych można w ten sposób stukrotnie zwiększyć wydajność sieci w ciągu najbliższych 5-10 lat.

Ale to nie wszystko. Oprócz zmian czysto „sprzętowych”, Facebook proponuje także optymalizację samego oprogramowania po to, by lepiej zarządzać danymi przesyłanymi przez aplikacje mobilne i serwisy internetowe (co pokrywa się z postulatami Holgera Bartela, który na podstawie poczynionych w Chinach obserwacji zachęca do zwiększenia nacisku na tzw. „geowydajność”). Jako przykład zespół Zuckerberga podaje stworzenie HipHop for PHP i HipHop Virtual Machine, które pozwoliły zwiększyć wydajność serwerów nawet o 500 procent w porównaniu do stosowanego wcześniej Zend PHP 5.2. Dodatkowo zamiana formatu zdjęć z JPEG na WebP w przypadku aplikacji dla Androida zmniejszyła o ponad 20 proc. zużycie transferu.

Jeśli uda nam się dziesięciokrotnie zmniejszyć zużycie transferu i koszt dostarczenia danych, oferowanie za darmo podstawowych usług dla osób, które nie mogą sobie na nie pozwolić, będzie ekonomicznie uzasadnione. Dostęp do Internetu jest jednym z praw człowieka — deklarują twórcy dokumentu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)