Internetowa sonda dla dzieci związana z bezpieczeństwem

Strona główna Aktualności

O autorze

Ruszyła polska wersja sondy internetowej dla dzieci, która ma za zadanie zbadać ich zachowania w Internecie i na tej podstawie określić zestaw zwyczajów online. Sonda została przygotowana przez zespół Insafe przy European Schoolnet (saferinternet.org). Uzyskane podczas badania dane zostaną wykorzystane do stworzenia raportu na temat zachowań dzieci w Internecie.

Sonda jest dostępna w 14 wersjach językowych w tym po polsku. Dzieciom i młodzieży stawiane są pytania na temat ich zachowań podczas korzystania z Internetu i technologii mobilnych, koncentrując się szczególnie na reakcjach wobec sytuacji zagrożenia. Sonda znajduje się na stronie: saferinternet.org/quiz.

W oparciu o uzyskane odpowiedzi zaproponowany zostanie dzieciom zestaw porad i sugestii, w jaki sposób mogą poprawić korzystanie z nowoczesnych technologii. Narzędzie jest dostępne dla samodzielnie surfujących dzieci, ale może być również zastosowane przez nauczycieli i wychowawców w grach integracyjnych, do omówienia sposobów radzenia sobie z sytuacjami zagrożenia podczas korzystania z Internetu i innych mediów. Wydaje się jednak, że dzieci ze szkół podstawowych mogą mieć problemy z samodzielnym przebrnięciem przez sondę. Ponadto momentami pytania są nieco "tendencyjne" i nie do końca dostosowane do polskich realiów, choćby wówczas gdy pytanie dotyczy korzystania z MSN, a nie po prostu z komunikatora, nie przekonywujące są również pytania związane z operacjami na prywatnym rachunku bankowym ;-) Jednak mimo to inicjatywa jest warta polecenia.

Przez kolejne dwa miesiące narzędzie będzie gromadzić dane, które zostaną użyte podczas przygotowania do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (6 lutego 2007 roku). Analiza zgromadzonego materiału ma pomóc w uzyskaniu rzeczywistego wglądu w zachowania dzieci oraz ich postrzeganie takich zjawisk, jak cyberbulling (prześladowanie w Internecie), grooming (uwodzenie dzieci przez Internet), happy slapping (atakowanie przypadkowych ludzi i filmowanie tego za pomocą telefonu komórkowego) i oszustwa SMS-owe.

Ponieważ coraz więcej dzieci poświęca coraz więcej czasu na rozrywkę oraz edukację online, uznaliśmy, że niezwykle ważne stało się ulepszenie obecnych materiałów, jakie mają kształtować ich zdolność korzystania z nowych mediów, podkreśla Janice Richardson, koordynator projektu Insafe przy European Schoolnet.

© dobreprogramy
s