reklama

Internetowi przestępcy nie mają wakacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Wakacyjny sezon rozpoczęty, jednak turyści nie są zabezpieczeni przed oszustwami online i kradzieżą danych, nawet w turystycznych kurortach.

Wczasowicze uwielbiają wysyłanie wakacyjnych pozdrowień przez e-mail lub sprawdzanie konta bankowego przez telefon. Jednakże powinniśmy zachować wyjątkową ostrożność używając publicznych sieci WLAN i odwiedzając kawiarenki internetowe, ponieważ wielu operatorów nie używa skutecznych rozwiązań zabezpieczających. Tym samym ich komputery mogą być zainfekowane wirusami i różnego rodzaju programami szpiegującymi. Kolejną drogą umożliwiającą kradzież danych są - wolne od opłat - połączenia internetowe w hotelach. Tutaj również podróżni powinni zachować ostrożność: podając internetowym przestępcom na złotym talerzu dane personalne, hasła dostępu do swojego konta bankowego, numery kart kredytowych.

Wpisywanie swoich danych osobowych w kafejkach internetowych jest szczególnie niebezpieczne. Absolutnie odradzamy zakupy online, płacenie kartą kredytową lub sprawdzanie stanu konta bankowego w kafejce, ze względu na istniejące ryzyko związane ze spyware'em, który automatycznie przekazuje wprowadzane przez nas dane, na strony internetowe i serwery wykorzystywane przez internetowych przestępców. Do wysyłania mailowych pozdrowień z wakacji do rodziny i znajomych, radzimy używać innego niż zwykle konta poczty elektronicznej, tak aby utrata kontroli nad nim nie mogła skutkować uzyskaniem dostępu do przechowywanych na nim poufnych danych, przez osoby niepowołane - mówi Ralf Benzmüller, Manager G DATA Security Labs.

6 rad dla podróżnych:

1. Nie wpisuj żadnych danych osobowych w kafejkach internetowych ani na publicznych terminalach.
2. Na koniec wykasuj wszystkie pliki tymczasowe z przeglądarki.
3. Zanim wyruszysz w podróż, załóż konto e-mailowe, które będziesz mógł poświęcić, jeśli utracisz nad nim kontrolę.
4. Nie rób zakupów online na wakacjach.
5. Nie wpisuj danych z karty kredytowej.
6. Jeśli używasz własnego laptopa, podłączając się pod sieć WLAN hotspota w hotelu lub kafejce, ustaw firewalla na najwyższy poziom zabezpieczenia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama