reklama

Internetowy recydywista schwytany

Strona główna Aktualności

O autorze

Policja udaremniła przestępcze zamiary internetowego oszusta. Nielegalnie zawłaszczył on sobie konta internetowe ponad 20 osób. Za ich pomocą prawdopodobnie miał prowadzić sprzedaż różnych przedmiotów. Przed dwoma laty policjanci przyłapali go właśnie na internetowych oszustwach.

19-letni mieszkaniec Jarosławia był zupełnie zaskoczony wizytą policji. Policja wkroczyła do domu w chwili, gdy właśnie był zalogowany na portalu aukcyjnym. Na widok policji wymontował dysk twardy i usiłował go ukryć. Policja zabezpieczyła dysk oraz inne dowody jego działalności.

Z ustaleń policji wynika, że 19-latek w ostatnich tygodniach bezprawnie pozyskał hasła do 21 kont internetowych jednego z polskich portali aukcyjnych. Oszust korzystał z informacji w nich zawartych i zarządzał kontami. Podszywając się pod cudzą tożsamość oferował do sprzedaży różne przedmioty. Działał w dwojaki sposób. Podszywał się pod pracowników portalu aukcyjnego i do kupujących towary wysyłał prośby o przesłanie poufnych danych. Kilkoro osób mailem przekazało mu swoje hasła. Ale w kilku przypadkach wykorzystał również naiwność Internautów, którzy hasła swoich kont nazywali tak, że łatwo można było się ich domyślić.

Policja współdziałała w tej realizacji z zarządem portalu aukcyjnego. Po otrzymaniu sygnału o przestępstwie szybko wytypowano właściwą osobę. Podejrzeniem objęto młodego człowieka, który przed dwoma laty został zatrzymany w związku z przestępstwami internetowymi i ma wyrok w zawieszeniu. Za bezprawne pozyskiwanie cudzych informacji grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić