Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

JTHMTL – edytor skrojony na miarę potrzeb

Witajcie. Ostatnio w ramach nowości i polecanych programów w jednym z newsów znalazł się edytor JTHTML naszej rodzimej produkcji. W komentarzach przeczytałem różne opinie, i te gorsze i te lepsze. Postanowiłem się przyjrzeć tej aplikacji i zobaczyć, jak się pracuje za pomocą tego edytora.

Instalacja

Otóż tutaj nie trzeba się za wiele rozpisywać. Instalacja to standardowy instalator Windows, więc nie ma się czego obawiać. Oczywiście możemy wybrać miejsce docelowe instalacji, co pozwala zachować porządek na dysku.

Pierwsze uruchomienie

Po uruchomieniu edytora pierwsze wrażenie było pozytywne. Wszystko jest czytelne i schludnie rozmieszczone

Co się spodobało?

Spodobało się sporo. Jak już wspominałem interfejs aplikacji jest schludny i przemyślany. Nie jest chaotycznie, dzięki czemu z łatwością znajdziemy poszukiwana przez nas opcję czy funkcję. Godną uwagi rzeczą są kreatory. Załóżmy, ze chcemy utworzyć nowy dokument HTML5. Nic bardziej prostszego wybieramy kolejno Plik -> Nowy - > Dokument HTML5 i naszym oczom ukazuje się taki kreator:

Po wypełnieniu odpowiednio opcji wystarczy kliknąć Wstaw i mamy gotowy szkielet strony:

Potrzebujesz skorzystać z funkcji if w PHP, a nie pamiętasz składni? Nic trudnego. Wystarczą dokładnie trzy kliknięcia (dla dokumentu HTML), by wstawić bez znajomości składni tę instrukcję:

Oto przykład wstawienia połączenia z baza danych:

Tutaj jednak nurtuje mnie jedna rzecz, dlaczego nie można wstawionego kodu zmienić na taki:

<?php $serwer=''; $uzytkownik=''; $haslo=''; $sql_conn=mysql_connect($serwer,$uzytkownik,$haslo) or die('Nie mogłem połączyć się z bazą danych'); ?>

Przez co w razie problemów z połączeniem otrzymalibyśmy błąd, iż połączenie zostało nieudane. Myślę jednak, ze jest to drobny mankament, który można bardzo szybko poprawić, lub chodziło o ogólne połączenie z bazą danych bez ingerowania w bardziej zaawansowana strukturę.

Bardzo fajnie rozwiązane są podpowiedzi wpisując np.: <div cl" i naciskając klawisz Enter uzyskujemy wstawienie diva i od razu możemy przystąpić do wpisania nazwy klasy. Podobnie z identyfikatorem. Można w taki prosty sposób wstawiać odnośniki, czy inne elementy do naszych dokumentów. Oczywiście edytor obsługuje auto zamykanie znaczników, podpowiedzi, zamykanie cudzysłowów itd.

Potrzebujesz wstawić listę? Nudzi Cię ciągłe wpisywanie znaczników <li>? Skorzystaj z funkcji wpisywania listy. Dzięki niej w oka mgnieniu, po podaniu jedynie elementów listy (możesz je skopiować nawet z arkusza kalkulacyjnego) i naciśnięciu przycisku masz wstawioną gotowa listę. Bez zmartwień i sprawdzania, dlaczego coś nie działa:

Kolejnym plusem jest możliwość walidacji kodu za pomocą Tidy bezpośrednio z poziomu aplikacji. Istnieje także możliwość otwarcia strony W3C również z poziomu programu podobnie, jak uruchomienie aktualnie edytowanego dokumentu w przeglądarce internetowej, co przydatne jest zwłaszcza przy pisaniu stron w języku HTML. Po walidacji w razie wystąpienia błędów po kliknięciu na jej opis zostajemy przeniesieni do wskazanej przez walidator linijki, gdzie możemy nasz błąd szybko poprawić.

Czego zabrakło

Niestety, nie każdemu da się dogodzić i nie ma programów idealnych. Zawsze chcielibyśmy więcej i więcej, taka chyba jest natura :P Dlatego często na komputerze mamy 2, 3 aplikacje służące teoretycznie do tego samego, jednak dla każdego ważna jest wygoda, każdy ma inne preferencje przez co dopasowuje programy do swoich potrzeb. Co przydałoby się w edytorze?

Podświetlenie par znaczników

O ile dokument jest krótki i nie posiada dużo elementów łatwo jest go "poskładać" w oczach. Jeżeli jednak dokument nabiera rozmiarów i mamy sporo elementów, mnożą nam się znaczniki przydałoby się wiedzieć, gdzie zamyka się wskazany przez nas znacznik np. Poprzez jego podświetlenie. Ułatwiłoby to niezmiernie orientację w dokumencie, zwłaszcza jak już wspomniałem gdy są one sporych rozmiarów. Jak jednak czytałem, o ile dobrze pamiętam w komentarzach pod newsem, jeden z użytkownik już o tym już wspominał. W odpowiedzi autor pisał, iż pracuje nad taką funkcjonalności i nie jest ona na chwile obecną zależna tylko od niego.

Zawijanie wierszy

Pisząc długie teksty, wstawiając dłuższe treści do naszej strony, musimy w razie konieczności edycji, czy korekty przesuwać się po tekście, co jest troszkę uciążliwe. Przydałaby się opcja umożliwiająca włączania, wyłączania zawijania wierszy.

Edycja pełnoekranowa

To element, który mógłby bardzo ułatwić prace, zwłaszcza bardziej zaawansowanym. Nie wiem, czy nie byłoby to ciekawostką funkcjonalną, gdyż nie spotkałem się w edytorem, który miałby taką funkcjonalności i nie wiem czy jakiś ją posiada. Jeżeli tak – z chęcią dowiem się jaki :) Ale co co chodzi. O coś podobnego do trybu pełnoekranowej znanego nam choćby z przeglądarek internetowych, gdzie po naciśnięciu magicznego przycisku na ekranie pozostałaby tylko "kartka" z naszym kodem, a ewentualny pasek narzędziowy ukazywałby się po dojechaniu myszką do krawędzi górnej ekranu. Dlaczego? Niektórzy bowiem są tak szybcy, że piszą kod wprost z pamięci, a mając podgląd na tak wielkim obszarze mogliby to robić swobodniej.
podpowiedzi CSS jak w notanik++
Podpowiedzi do kodu CSS to coś czego mi zabrakło. Niestety nie wiem, czy nie potrafiłem włączyć tej funkcji, czy jej nie ma. Otóż fajnie byłoby, gdyby po wpisaniu np. "back" uzyskać podpowiedź "background", która zatwierdzimy jedynie klawiszem enter, tak jak ma to miejsce w przypadku języka HTML. Podniosłoby to wydajność pisania.

Więcej skrótów klawiszowych

Jak pisałem wcześniej fajną funkcjonalnością jest możliwość wpisania fragmentu kodu bez jego znajomości (wspomniana instrukcja if). Fajnie byłoby jednak, gdyby można było to zrobić również za pomocą skrótu klawiszowego :)

"Pamięć otwartych kart"

Może zabrzmiało dość archaicznie, ale czasem pracując nad jakimś projektem składającym się np. z 5 plików i zamknięciu programu po jego uruchomieniu muszę wszystko otwierać od nowa. Oczywiście jest lista ostatnio otwartych aplikacji, jednak przydałoby się takie "zapamiętywani" tego co mieliśmy otwarte.

Podsumowanie

Edytor JTHTML to program godny polecenia. Brawa dla autora za stworzenie takiego programu. Jest intuicyjny, prosty a zarazem oferuje wiele. Polubić go powinny zwłaszcza osoby, które nie piszą na co dzień skryptów, stron, lecz jedynie czasem muszą coś w nich zmienić. Choć nie do końca, bo przecież i my możemy zapomnieć składni jakiejś instrukcji, czy warunku, a tutaj wystarczy jedynie "klikać" i ta znajomość choć po części jest nam zbędna. Ciekawie rozwiązane kreatory pozwalają szybko i łatwo dodawać treści początkującym użytkownikom, lecz i tym bardziej zaawansowanym. Ktoś powie, ze wymieniłem wady. Może tak, może nie. Możliwe, ze to nie są wady, a jedynie drobne sugestie, o które w niedalekiej przyszłości autor postanowi uzupełnić program. Jak już wspomniałem każdy jest inny, i dla mnie może to być uciążliwe, dla kogoś innego nie. Niewątpliwie jednak warto zainstalować program u siebie i popracować w nim trochę – być może zostaniecie mile zaskoczeni jak ja :)

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. Przepraszam także za ewentualne błędy. 

windows oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
underface   14 #1 19.11.2012 10:34

Program faktycznie ciekawy, głównie ze względu na dodane funkcję, które często przyśpieszają tworzenie niektórych fragmentów kodu. Jednak ze względu na przyzwyczajenie ja zostaje przy RJ TextEd

arlid   16 #2 19.11.2012 17:41

Tak, właśnie ze względu na ten funkcje jest taki ciekawy i pomocny. Jak pisałem, każdy ma swoje przyzwyczajenia, jednak czasem warto spróbować choćby przez chwilę czegoś nowego ;)

djfoxer   19 #3 19.11.2012 17:55

Do szybkiego podglądu i edycji Notepad++ wymiótł konkurencję. Ma on wszystko co niezbędne dla takiej aplikacji. W wolnej chwili można jednak spróbować i tego :)

adriano765   6 #4 19.11.2012 19:26

Program jest szczególnie dobry do nauki HTML zawsze męczyłem się żeby zrobić prostą stronę czy szablon a w tym programie idzie jak po łydzie. Parę minut i wprowadzam potrzebne zmiany oraz z nim lepiej poznałem HTML. Bardzo dobry program i to zrobiony we FreePascalu.

FL FAN   4 #5 19.11.2012 20:46

Kiedyś bawiłem się w FrontPage i wielu mini CMS'ach, (easy website editing) Przeczytałem wiele kursów HTML, coś tam zostało w głowie z tego. Widzę, że ten edytor jest przyjazny dla nawet niezorientowanych w świecie HTML.

R@z0r   5 #6 20.11.2012 08:16

Ja się będę wiernie trzymał Aptany Studio. Ogromne możliwość, bije na głowę wszystko.

@FL FAN to o czym piszesz to nie CMS-y, a edytory WYSIWYG.

januszt29   2 #7 09.12.2012 21:42

Podpowiedzi składni w arkuszach CSS dodane zostaną w wersji 7.4.
Więcej skrótów klawiszowych można sobie ustawić własnoręcznie: Ustawienia i opcje edytora => Skróty klawiaturowe.
Podświetlenie par znaczników nie jest zależne od mojej woli, lecz od programistów komponentu na którym bazuje program. Podobnie ma się z zawijaniem wierszy. O dziwo też nie ma jeszcze takiej funkcjonalności we wspomnianym komponencie.
Funkcji pełnoekranowej edycji raczej nie wprowadzę. Zbyt trudne do opracowania i zaimplementowania.

Pisząc ten program, moim zamiarem nie było stworzenie jakiegoś super edytora powielającego funkcje znajdujące się w innych. Ja postawiłem na własne rozwiązania i wdrożenie funkcjonalności, których moim zdaniem nie znalazłem w innych edytorach.

Sugestia co do kodu połączenia z bazą danych okazała się trafna i zostanie uwzględniona.

Polecam zapoznać się z wersją testową 7.4 beta 4. Pojawiło się kilka nowości.

Recenzja bardzo fajna. Prezentująca nie tylko zalety, ale i braki. O to chodzi.

Na koniec dodam, że ten edytor jest cały czas rozwijany, w miarę moich możliwości, więc różne nowe funkcje mogą się jeszcze w nim pojawić ;)
Poza tym większość polskich darmowych edytorów (X)HTML przestała być już rozwijana. Trzeba było stworzyć coś nowego wreszcie.

JanuszT, autor programu

Autor edytował komentarz.
arlid   16 #8 27.12.2012 16:02

@januszt29

Fajnie, ze recenzja się spodobała. Rozumiem,i jak mówiłem nie można wszystkim dogodzić, jednak edytor jest bardzo fajnie skonstruowany i rozwijany. często odpowiadasz na postawione pytania i sugestie, co również nie pozostaje bez słów uznania.