Gra dla mózgowca: Living physics

Jak sama nazwa gry wskazuje, gra na dziś to gra... chemiczno-informatyczna. Mało trafna nazwa to nie jedyny problem z tą grą. Nie była ona bowiem dawno aktualizowana, a na moim nowym smartfonie wygląda tragicznie (na starym było lepiej). I poziomów jest mało (10 w wersji darmowej, 30 w płatnej ). Sterowanie też mogłoby być lepsze.

No, dalej będzie już tylko lepiej.

Gra polega na wykonywaniu podanych w opisie poziomu zadań - każde jest inne, ale ogólna zasada jest wspólna. Na początku kolorowe kółka (atomy) poruszają się losowo, zderzając ze sobą i odbijając od ścianek. W zależności od poziomu, kółka mogą być połączone kreskami (atomy wiązaniami). W razie potrzeby, atomy można przeciągać palcem po ekranie.

W każdym kółku jest cyfra oznaczająca stan, w jakim znajduje się atom. Zadaniem gracza jest ustalenie jakie reakcje między jakimi atomami mają zajść (i im mniej tych typów reakcji, tym lepiej). Na zrzutach poniżej widać jedyną potrzebną reakcję dla pierwszego poziomu. Żółte kółka, z których jedno ma stan "1", a pozostałe "0", mamy połączyć w łańcuch. Zaproponowana reakcja to połączenie atomu z jedynką z atomem z dwójką i zwiększenie stanów obu o jeden. Reakcje odbywają się, gdy dwa atomy spełniające warunki zderzą się.

Jako że reakcja nie może dotyczyć więcej niż dwóch atomów (czyli jak dwa zera uderzą w jedynkę jednocześnie, to tylko jedno uderzenie wywoła reakcję), nie grozi nam powstanie rozgałęzień w łańcuchu. Gotów do przyłączenia będzie zawsze dokładnie jeden atom z łańcucha - ten z jedynką. Reakcje mogą polegać na zmianie stanu, utworzeniu lub zerwaniu wiązania. Zmiany kolorów nie są możliwe.

Z chemicznego punktu widzenia jest to jakiś model reakcji chemicznych, a z programistycznego punktu widzenia - to warunki logiczne wywoływane zdarzeniami (po polsku: ify w event listenerach).

Zadania postawione przed graczem są w różnych poziomach różne: jest łączenie i dzielenie dużych cząsteczek, przenoszenie atomu na drugą stronę łańcucha, stworzenie łańcucha o odpowiednim ułożeniu kolorów czy zmiana stanów odpowiednich atomów na wskazany. Dla każdego coś dobrego.

    Metryczka gry
  • Wpływ losowości - mały (reakcje zajdą prędzej czy później, a i tak można atomy przeciągnąć w odpowiednie miejsce palcem)
  • Gra na czas - brak
  • Wpływ zręczności - zerowy

Jest to jedna z pierwszych gier, jakie zainstalowałem na Androidzie. Od początku do końca bardzo mi się podobała (jako pomysł, bo wykonanie należałoby poprawić). Pomysł rewelacyjny, ale jego potencjał jakby zmarnowany. Poziomów mało, aktualizacji brak, kreatora poziomów brak. Czyli jest niewiele, ale to niewiele oferuje naprawdę ciekawą i niełatwą rozrywkę. Czyli polecam, mimo wszystko.