HotZlotowe notatki - Intel

W swojej prezentacji pracownicy Intela mówili m.in. o rozwiązaniach oferowanych przez ich firmę w ultrabookach. W trakcie ponadplanowej sesji dyskusyjnej zapytałem ich o to które z tych rozwiązań są dostępne dla użytkowników, którzy na swoim ultrabooku zainstalują system linuksowy. Pytanie moje wzięło się stąd, że byłem (niesłusznie) przekonamy, że technologia Turbo Boost działa tylko na Windowsach.

Panowie z Intela stwierdzili, że Turbo Boost działa w linuksach, tyle że nie ma widżetu, który by to pokazał. Na linuksach mają też działać wszystkie omawiane technologie, poza (co oczywiste) aktualizacją systemu i oprogramowania w tle.

Po HotZlocie

To, jakoby Turbo Boost miało nie działać na Linuksie, wyczytałem gdzieś w Internecie, przy okazji czegoś innego. Gdybym szukał informacji wprost o tym, szybko przekonałbym się, że ta sprawa nie zależy od platformy systemowej i że nawet są sposoby na zauważenie zwiększonej mocy CPU.

Mój laptop, młody, z procesorem Intel i5 drugiej generacji, na Windowsie 7 uruchamia się w miarę szybko, ale wolniej, niż na Linuksie Mint. Patrząc na tę różnicę między systemami i wiedząc, że ultrabooki (niedalekiej) przyszłości z Windowsem mają się uruchamiać błyskawicznie, można powiedzieć, że ultrabooki z linuksem będą rwać asfalt. Aż się nie mogę doczekać, kiedy dostanę takie cacko w swoje ręce.