Jaki rok Linuksa? Rok jakiego Linuksa!?

Ile razy słyszeliście, czytaliście o "roku Linuksa"? Bo ja zbyt wiele i to jest pół motywacji do tego wpisu.
Ile razy słyszeliście, że Linux nie pasuje na komputery osobiste, ale na smartfony i tablety tak, bo Android to Linux?
Bo ja zbyt wiele i to jest drugie pół motywacji.

Co je Linux

Linux je jądrem systemu operacyjnego. Albo rodziną systemów opartych o jądro Linux.

Ale mówiąc o roku linuksa myśli się raczej o GNU/Linuksie.

Co je GNU/Linux

GNU/Linux je uniksopodobnym systemem operacyjnym GNU z jądrem Linux.

Czyli w roku Linuksa chodzi o to, że któraś dystrybucja (ew. któreś dystrybucje) GNU/Linuksa miałaby (miałyby) zdobyć jakąś niesłychaną popularność, trafić pod strzechy i skłonić Zwykłych Użytkowników do rozterek "Windows czy Linux".

Rok Linuksa już był

Który to był? Ano ten, kiedy to Android stał się popularny (konkretną liczbę trzeba sobie samemu uznać za poprawną). Ale nie był to rok GNU/Linuksa, a to na ten czekamy (przynajmniej ja).

I to bardzo nie to samo

Dlaczego nie to samo? Bo w roku GNU/Linkusa, w użytkowaniu GNU/Linuksa bardzo mocno chodzi właśnie o GNU! O te wszystkie bashe, GNOME-y, GTK, Qt, X-y, o oprogramowanie.

Ile z tego ma Android? Hmmm...
Ile programów z GNU/Linuksa da się łatwo zainstalować na Androidzie, ot, tak? Żaden?! Bo programy na Androida pisze się w Javie, a na GNU/Linuxa zasadniczo w C++ (albo innych wynalazkach, ale to i tak nie to samo). Co prawda można dla Androida kompilować biblioteki napisane w C++, ale nie jest to przenoszenie aplikacji 1-1 z PC na smartfon/tablet. Wymaga pracy.

A dlaczego o tym piszę? Bo mnie to boli! Boli mnie właśnie to, że cały wielki świat oprogramowania GNU/Linuksowego nie jest jednocześnie światem oprogramowania androidowego. I że oczekiwany przez mnie port Octave'a na Androida rodzi się w bólach. A mogło być tak łatwo jak w Maemo...

Gdyby Nokia nie zarżnęła MeeGo, byłby cień szansy na prawdziwy rok GNU/Linuksa.