Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Metawpis

Witam na moim blogu!

To mój pierwszy wpis, może on być tragiczny, bo nic nie umiem, nie mam nic do powiedzenia i piszę, żeby zdobyć kupę komentarzy, sławę blogera oraz nagrody miesiąca, więc proszę o wyrozumiałość.
Proszę również o zgłaszanie błędów. Co prawda mogłem włączyć sprawdzanie pisowni w przeglądarce albo pisać w procesorze tekstu wyposażonym w taką funkcjonalność, oraz przeczytać mój wpis ze trzy razy, ale mi się nie chciało.

O co cho

Coraz częściej, niestety, wpisy na blogu przypominają to, co napisałem powyżej (a przynajmniej mam takie nieodparte wrażenie). I o tym właśnie zjawisku zdecydowałem popełnić ten wpis.

Dzień dobry

Włączasz przeglądarkę, a w niej DobreProgramy. Widzisz nowe aktualności. Czy Xyrcon albo Docent się w nich witają? Albo na blogu: czy Ryan pisze "witam" na początku któregokolwiek wpisu?
Nie! A są to zawodowcy, którzy za pisanie do/dla nas biorą pieniądze (i za fuszerkę nikt im raczej nie zapłaci). Podobnie jest w przypadku każdego (znanego mi) profesjonalnego portalu (wortalu).
Warto brać z nich przykład!

A kto się z nami wita? Prezenterzy radiowi i telewizyjni oraz... np. redaktorzy DP w materiałach wideo. Bo do nas mówią. No, czasem jeszcze autorzy wstępniaków w prasie, ale to wyjątek, bo w samych artykułach też się nie witają.
Ale...

Przepraszam

Włączasz telewizor, zaczyna się serwis informacyjny, prowadzący wita się, ale nie przeprasza za błędy, które może zrobić (przejęzyczenia, "zwiechy" itp.). Program jest na żywo, prowadzący może się pomylić, i jak nie dziś, to następnym razem zrobi jakiś błąd (kto pracował przy mikrofonie, ten wie).

Wpisu na blog nie pisze się na żywo - choć niektórzy już są blisko: piszą "bezwzrokowo", czyli nie patrzą na ekran, a zaraz po napisaniu klikają "Publikuj", a wtedy o błędy łatwo (co więcej, nie uważają za stosowne dokonać edycji wpisu, jak się błędy znajdą).

Wpis, po napisaniu, a przed publikacją, należy sobie samemu sprawdzić. Po takim sprawdzeniu można go też dać innej osobie do sprawdzenia. Na blogu na DP kilkakrotnie już się ktoś przyznawał do tego, że jego wpisy "dojrzewają" nawet tygodniami, bo do nich zagląda po kilkudniowej przerwie, żeby je krytycznie ocenić, i to po parę razy. Takie właśnie samokrytyczne nastawienie też jest ważne. Oby tylko nie przesadzić - nie usuwajmy opublikowanych wpisów, poprawiajmy je jedynie, w razie potrzeby.

Przepraszam, czy można?

Jak mnie ktoś z góry przeprasza za to, że wpis może być słaby, bo jest to jego pierwszy wpis, to mam automatycznie ochotę dalej nie czytać. I kiedyś moja cierpliwość do tego skończy się. Na szczęście jednak, póki co zmuszam się do przeskoczenia do następnego zdania lub akapitu, a tam ([b]uwaga![/b]) zazwyczaj jest już dobrze. Wpisy stoją na przyzwoitym poziomie i rzadko kiedy trafiam na taki, którego autor musiałby rzeczywiście przepraszać za treść.
Także, trochę więcej wiary w siebie, drodzy państwo!

Jeśli uważasz, że masz nam coś do przekazania, to nie krępuj się, pisz. Popatrz krytycznie, popraw niedociągnięcia i publikuj.

Przecież wszyscy lubimy ten blog. :D

PS Mam nadzieję, że Redaktorzy nie będą mieli mi za złe wymienienia ich w treści wpisu. Q. 

porady inne

Komentarze

0 nowych
Banan   10 #1 08.08.2011 20:55

Lecz zawsze można przeprosić za błąd, który ktoś dostrzegł w komentarzach.

Ave5   8 #2 08.08.2011 21:00

A ja mam zamiar nadal dawać nieśmiertelne "Witam" na początku wpisów. Bo tak się mi w głowie urodziło i nie widzę w tym ujmy dla czytelników. Zresztą, człowiek rozpoznaje wyrazy patrząc na nie, tj. zanim je w pełni przeczyta - coś jak autouzupełnianie. Jeden rzut oka na ten pięcioliterowy wyraz i się go mimochodem pomija.

997   5 #3 09.08.2011 08:29

Ogólnie to "witam" nie jest najlepszym powitaniem w języku pisanym i w oficjalnych, mniej oficjalnych pismach/artykułach/etc. nie stosuje się takiego przywitania bo... poszukajcie w sieci paru wskazówek o pisaniu np. maili to się dowiecie dlaczego ;)

januszek   22 #4 09.08.2011 20:06

Brawo 997 :) Forma "Witam" jest nieodpowiednia bo wyraża wyższość nadawcy wobec odbiorcy a czasem jest zwyczajnie niegrzeczna - vide: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9799 oraz dodatkowo: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10734 i http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10988

Jaahquubel_   13 #5 15.08.2011 17:09

@Banan
Oczywiście! Ale to już inna sprawa.

@Ave5
Niech tam, przyjmijmy, że samo "Witam" jest Twoim znakiem rozpoznawczym, jednego blogowicza przełkniemy. Bardziej nie lubię "Witam na moim blogu".

@997, Januszek
Tutaj to już wchodzicie na pisanie e-maili, a o tym, to można dyskutować w nieskończoność. Ja w mniej oficjalnych mailach preferuję zwykłe "Cześć!". W bardziej oficjalnych piszę tak, jak pisało się w listach papierowych.