Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Witam czy nie witam?

Ostatnio częściej dostaję maile, a co za tym idzie, częściej dostaję maile zaczynające się od "Witam". Dobrze to tak zacząć maila, czy niedobrze?

Ja sam maile zaczynam różnie, zależnie od sytuacji. Maile oficjalne traktuję jak oficjalne listy papierowe i zaczynam od "Szanowni Państwo!" (i analogicznie dla liczby pojedynczej). Maile półoficjalne (np. do studentów) zaczynam od "Dzień dobry!" albo "Dobry wieczór!". Prywatne od "Cześć", lub (rzadziej) wołacza.

Sporadycznie nie piszę nic na powitanie, ale to w sytuacji, gdy odpisuję na maila, którego dostałem od osoby, z którą się już danego dnia widziałem, albo która sama z tego samego powodu do mnie napisała bez powitania (nawet jeśli piszę następnego dnia). A i to nie zawsze. Czy dostatecznie już namieszałem?

Kiedyś, młodszym będąc, używałem też różnych "Siema!", "Hejas!" itp., oraz problematycznego "Witam!", które zarzuciłem, bo przestało mi pasować. Niedawno kilka razy zetknąłem się z tym, że osoby z kręgu dalszych znajomych krytykowały "Witam!" na początku maila. Może i z tego powodu, ów sposób rozpoczynania maila również mnie zaczął drażnić.

"Witam" kojarzy mi się głównie z sytuacją składania komuś wizyty: wówczas gospodarz mnie wita - ja jego nie. Najwyżej witam się z nim. Czy student piszący do mnie z prośbą może mnie witać? Nie! Czy może się ze mną witać? Nie - to byłoby dziwne. Kumpel piszący do mnie maila mógłby zacząć "Witam się z Tobą!", ale to raczej dla żartu.

Czy więc student może napisać maila o takiej treści:

Szanowny Panie,
zwracam się z uprzejmą prośbą o podanie terminu konsultacji (...).

Z wyrazami głębokiego szacunku,
X

czy też w innym kontekście użyć sformułowania "liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby"? Nie! Jeszcze gorzej! Nawet gdybym był profesorem, nie chciałbym, aby się tak do mnie zwracano z taką drobnostką - przerost formy nad treścią. I budowanie sztucznego majestatu.

To co student może? To samo, co i na żywo. Uważam, że w sytuacji, gdy mail jest przedłużeniem (a nawet przedłużaczem) rozmowy, czy też nawet nośnikiem rozmowy (przy wymianie serii krótkich maili), nie ma co budować sztucznego dystansu, należy spisać to, co by się mówiło. I tylko dodać podpis, podziękowanie, ewentualnie pozdrowienie przy pierwszym mailu (tak - pozdrowienie mi nie przeszkadza, o ile nie jest dodawane automatycznie w ramach podpisu przez program pocztowy).

I to były tylko moje rozważania. Zobaczmy jeszcze jednak co piszą osoby, które na rzeczy znają się lepiej ode mnie.

Otóż list elektroniczny (mailowy) jest wciąż gatunkiem nowym, nieobrosłym jeszcze tradycją. Dlatego normy dotyczące jego grzecznościowego rozpoczęcia i zakończenia nie są jeszcze skodyfikowane.
za: Małgorzata Marcjanik, prof., UW, Poradnia PWN

I ja tę tradycję (nową świecką, a jakże) chcę wprowadzać.
Nie witajmy adresata maila! Traktujmy półoficjalne maile jak rozmowę z adresatem!

Do dalszego poczytania:Poradnia PWN #1Poradnia PWN #2Poradnia PWN #3Poradnia PWN #4 

porady inne

Komentarze

0 nowych
  #1 04.06.2012 19:27

Sprawa była głośna kilka tygodni temu i podejrzewam, że też pod wpływem jej zacząłeś na słówko "witam" patrzeć z innej strony. Ja tam używałem, używam i będę używał słowa "witam" w mailach jak i w zwykłej rozmowie. Jest to naturalne - nie odgrzebujmy jakiś starych definicji/sformułowań, język jest żywy. Nie mam tu na myśli bezczeszczenia go, ale używania z szacunkiem i tak też wg mnie sformułowanie "Witam" jest używane.

Tutaj było głośno o tej sprawie jakiś czas temu i o nowym "celebrycie" Michale Rusinku: http://natemat.pl/11561,witamy-szanowni-panstwo-czyli-jak-napisac-maila-zeby-mic...

alucosoftware   7 #2 04.06.2012 19:48

A niech to...

Szanujmy język, ale nie dajmy się zwariować :)

kamil_w   11 #3 04.06.2012 20:27

Nie zdarza się Wam przywitać z kimś np. na ulicy słowem "witam"? Mi się to czasem zdarza, a skoro używam tego słowa w świecie realnym, to czemu nie miałbym go używać w świecie wirtualnym?

Saskatchewan   8 #4 04.06.2012 20:27

Ja używam „Witam” w korespondencji półoficjalnej, ale tylko dlatego, że wiele osób tak pisze. „Dzień dobry” jest dość neutralne i wydaje się być całkiem dobrym zamiennikiem dla „Witam”,„Dobry wieczór” z kolei jakoś mi nie pasuje, gdy nie wiem kiedy odbiorca będzie czytał moją wiadomość.

Drażniącą mnie kwestią jest za to coś o co też zahaczyłeś we wpisie: „Pozdrawiam” w sygnaturce lub dodawane do każdej wiadomości, nawet przy wymianie w krótkim czasie wielu wiadomości dotyczących jednego tematu.

  #5 04.06.2012 20:33

No właśnie mi się na co dzień zdarza używać "Witam". Nawet spotykając się z klientami - dla mnie to słówko niesie ze sobą szacunek do drugiej osoby, a nie jakieś zaznaczenie kto jest gospodarzem.

@Saskatchewan jeżeli "dobry wieczór" nie pasuje, to tak samo "dzień dobry", bo ktoś może czytać maila w nocy... :) do wszystkiego się można przyczepić. Ja używam "witam" i sporo moich klientów używa tego słówka - nie zaklinajmy rzeczywistości :)

kubut   19 #6 04.06.2012 21:44

Ja też używam "witam" do maili półoficjalnych, przykładowo do stałych klientów z którymi jestem po imieniu, ale jednak z szacunku i różnicy wieku głupio jest użyć zwykłego "cześć". Podobnie w świecie realnym - używam "witam" jak nie do końca wiem czy muszę jeszcze lecieć "dzień dobry", czy do danej osoby wypada już "cześć" :P

sla17   7 #7 04.06.2012 21:49

Również używam Witam! - ostatnio było głośno, ale to nie pierwsza i nie ostatnia "moda" na krytykowanie jakiegoś zjawiska/sformułowania. Nie przejmuję się tym - pisząc posty na forum albo w innym miejscu nie wiem, kto czyta - "Cześć" nie napiszę, bo jakoś tak spoufalanie się z kimś, kto być może tego nie chce (a są tacy ludzie) mi nie odpowiada. Dzień dobry jest znowu dla mnie zbyt oficjalnie, uroczyście, a "Witam" jest ani żadnym spoufalaniem się, ani znowu przesadnie oficjalne i patetyczne - odpowiednie :)

Będę używać nie zważając na to, co sądzą o tym inni.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 04.06.2012 22:17

Ja natomiast używam słówka Witam dość często na codzień, tak wiec siłą rzeczy naturalne wydaje mi się używanie owego słowa również w mailach.

Mantarak   3 #9 04.06.2012 22:58

"Witam" i "pozdrawiam" są wg mnie jak najbardziej naturalne i neutralne. Tak więc będę tych słów używać i na co dzień i w mailach.

Arros   3 #10 05.06.2012 00:18

Cóż, słyszałem o wykładowcy, który kazał się w mailach tytułować pełnym tytułem naukowym, inaczej najzwyczajniej w świecie odmawiał odpowiedzi... No i nie było wyboru, jak się chciało cokolwiek załatwić przez maila, trzeba było zwrócić się do Szanownego Pana Doktora Habilitowanego Profesora Nadzwyczajnego Uniwersytetu X.

Co do witania... Ja osobiście się witam na żywo, zaś w mailach staram się używać neutralnych form jak "dzień dobry". Do tej pory nikt się nie czepiał :)

kubut   19 #11 05.06.2012 01:55

@Arros - cóż, widocznie wykładowca miał małego... małe ego znaczy się...

kubut   19 #12 05.06.2012 01:55

Pomysłka - miało być: przerośnięte ego ;)

Semtex   19 #13 05.06.2012 09:52

Nie ma nic złego w słowie "Witam", przecież jest całkowicie neutralne i oddające to to chcesz wyrazić :)

Dla przykładu, w Niemczech bardzo często, bardzo oficjalny mail zaczyna się od Ich "Hallo", nikt we tym nie widzi problemu... ;)

Saskatchewan   8 #14 05.06.2012 11:10

> @Saskatchewan jeżeli "dobry wieczór" nie pasuje, to tak samo "dzień dobry",
> bo ktoś może czytać maila w nocy... :) do wszystkiego się można przyczepić.

@gowain: W języku polskim „dzień dobry” jest powitaniem dość uniwersalnym, które, moim zdaniem, może być używane praktycznie zawsze kiedy z kimś się spotykasz. U nas nie mamy „dobre rano”, czy „dobre popołudnie” tak jak w innych językach, a nawet jeśli powiesz dzień dobry zamiast dobry wieczór, to nikt ci nie zwróci uwagi nawet jeśli jest już naprawdę ciemno. „Dobranoc” używamy tylko przy pożegnaniach.
Wiele oczywiście zależy od subiektywnych odczuć względem danego zwrotu.

Kubut napisał:
> Podobnie w świecie realnym - używam "witam" jak nie do końca wiem czy
> muszę jeszcze lecieć "dzień dobry", czy do danej osoby wypada już "cześć"

Właśnie tak. :)

przemor25   14 #15 05.06.2012 12:31

Mój stary profesor od programowania zawsze używał określenia: "Witam, moje uszanowanie!" (;

Jaahquubel_   13 #16 05.06.2012 12:36

@gowain
Nie było dość głośno, abym o tym słyszał. Michał Rusinek mnie nie inspirował.
Z artykułu podanego przez Ciebie:
"Mail to tylko inna forma techniczna listu, czyli korespondencji papierowej. Obowiązują tam te same zasady, więc ciężko wyobrazić sobie list, zaczynający się od "witam" - potwierdza Stanisław Krajski, specjalista od savoir-vivre."
I tu się nie zgadzam, co zresztą widać na końcu mojego wpisu.

Ja odpowiadam na maile zaczynające się od "Witam". Nie ucierpię na tym ani ja, ani "moja osoba". ;P

To, że witacie się na żywo słowem "witam", to... chyba też źle. Ale jak tam chcecie.
Ja uważam zaczynanie maila w ten sposób za nieeleganckie.

alucosoftware   7 #17 05.06.2012 13:22

Wesoły Romek używał sformułowania "Dzień dobry, cześć i czołem!" :)

Jaahquubel_   13 #18 05.06.2012 14:56

Co do "dzień dobry" i "dobry wieczór", to uzależniam to od tego kiedy piszę maila.

@alucosoftware
Raz student wchodząc do mnie na zajęcia powiedział "Witam i o zdrowie pytam!". :)

Banan   10 #19 05.06.2012 15:40

Mi "dzień dobry" czy "dobry wieczór" kojarzy się bardziej z witaniem sąsiada czy inną dorosłą znaną mi osobę. Natomiast pisząc maila do kogoś kogo nie znam często używam słowa "witam", bo powyższe zwroty jakoś mi nie pasują w świecie wirtualnym. Co do pozdrawiania, również robię to często i zawsze tak samo. Pozdrawiam, Banan =)

djDziadek   17 #20 05.06.2012 15:49

Debatujecie nad formą grzecznościową rozpoczęcia listu (elektronicznego), myślę, że tutaj nie ma co drzeć szat, jednak jest jedna rzecz, która niewspółmiernie drażni moja polskość i znajomość naszego ojczystego języka - znaki diakrytyczne, a właściwie ich brak, tego nie jestem w stanie zrozumieć, pojąć i pogodzić się z faktem takiej profanacji naszego języka.
Czyż różnica jest niezauważalna między:
"zrobiłaś mu łaskę" a
"zrobilas mu laske" - jest to uwielbiany przeze mnie cytat z prof. Bralczyka.
Myślę, że to jest problem a nie : jaką formę grzecznościową zastosować na początku wypowiedzi ?

djDziadek   17 #21 05.06.2012 15:50

oczywiście "moją" a nie "moja" - buuuhhhhaaaahahaha

  #22 05.06.2012 17:32

J zawsze piszę dzień dobry dla mnie to uniwersalne i dobre. Niektórzy lubią krytykować ale nikt nie powiedział jasno co używać zamiast witam czy dzień dobry dlatego mi to obojętne czy ktoś do mnie piszę witam, ale osobiści wolę pisać dzień dobry jeżeli to ja piszę do kogoś, a jak odpisuje na wiadomość to od razu przechodzę do rzeczy odpowiadając na pytanie pomijając powitanie.

deepone   13 #23 05.06.2012 17:33

Jak dla mnie troszkę językoznawcy przesadzają. Zabierzcie się za naprawdę poważniejsze problemy - a o tym zaraz.
Co do słowa Witam i takie tam, zależy do kogo pisze, większość używa tego słowa - większość, czyli wg tego co sprawdziłem skrzynki dałbym 99% listów od różnych osób - z tysiąc będzie. Listy tradycyjne nie mogą być porównywane 1:1 do emaila, bo jak? emal teraz dość często występuje jak komunikator - szybko piszesz, szybko dostajesz odpowiedź. Lubię jak jest ładnie napisany i stylistycznie i gramatycznie, oczywiście błędy każdy popełnia ale bywały i takie emaile co odrzucały treścią na starcie, np: "Hej kolo, kupiłem od ciebie książke, wyślij za pobraniem i będzie git." - skopiowane bez korekt. To już troszkę przegięcie.

Co do problemów języków - nie lepiej zająć się poważnym problemem wtrącania słów z języków obcych? Na przykład:
Event - jest doskonały odpowiednik w naszym języku - "Wydarzenie" a opisywanie, że nie ma odpowiednika (jak to np w Wikipedii czy gdzieś jest) jest nieprawdą. Kiedyś jakoś doskonale radzono sobie bez tego słowa i organizowano imprezy firmowe, imprezy okolicznościowe a teraz "eventy firmowe"
Party - impreza, to już od dawna się stosuje
"Kolnij" od Call czy jakoś tak...
Team - przecież to jest drużyna! Czy musi być w wielu miejscach określenie drużyna zamieniane na Team? Tak jest bardziej "Pro"?

To jest problem, którym należało by się zając a później używaniem słów z języka polskiego w emailach.

PS. Ja zaczynam emaile w następujące sposoby ;)
"Królu"
"Szanowny wielmożny jaśnie Panie dyrektorze xxx"

mateusz2317   2 #24 05.06.2012 17:37

Najczęściej popełniany błąd to:
"zwracam się z uprzejmą prośbą..". To prośba może być uprzejma? :) Miałem taki przedmiot jak Kultura zawodu i tam nauczyli mnie , że poprawnie powinno być:
"Zwracam się uprzejmie z prośbą.."

manieKMP   7 #25 05.06.2012 18:25

Dajcie upust swej słownej fantazji i zaszalejcie w mailowej korespondencji słowem "Witaj". Dzięki temu "i wilk syty i owca cała", zważywszy na fakt, iż słowem "Witam" posługiwać się z natury, przynajmniej powinno, w sytuacjach czasu rzeczywistego, a mail takową komunikacją nie jest.

Tak więc...

Witajcie,
Zacni panowie...

Z wyrazami szacunku,
manieKMP

PS. "głęboki" w zwrocie jest moim zdaniem faux pas i może się kojarzyć negatywnie, tym bardziej gdy częściej "usłyszeć" można, że ma się coś/kogoś "w głębokim poważaniu" ;)

  #26 05.06.2012 18:36

@Jaahquubel_ gdybyśmy mieli słuchać i wdrażać wszystko co mówią specjaliści od savoir-vivre to byłoby co najmniej śmiesznie... ba, nawet nie wiem czy bylibyśmy w stanie się dogadać... :]

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #27 05.06.2012 21:19

Witam to taki dość uniwersalny zwrot.
"Witam Pana/Panią" więc jak najbardziej jest ok moim zdaniem.
Poza tym sprawdza się kiedy na "Ty" nie wypada, a na "Pan" to przesada.

2099   8 #28 06.06.2012 08:13

Witam,

Używam i będę używał- poczta elektroniczna i ogólnie rozumiana cyberprzestrzeń niech pozostanie nieskodyfikowana. Uważam, że przecież można kogoś witać w tej pełnej nieoficjalnych problemów przestrzeni jaką jest internet i wszelkie przejawy komunikacji przez niego. Są zresztą ważniejsze problemy...

Żegnam

Saskatchewan   8 #29 06.06.2012 10:32

djDziadek napisał:
> "zrobiłaś mu łaskę" a
> "zrobilas mu laske"

Ja tam wolę przykład dla znaków interpunkcyjnych: „moja stara piła, jest w piwnicy" vs „moja stara piła jest w piwnicy”.

Jaahquubel_   13 #30 06.06.2012 13:45

Z większością, jak widzę, różnimy się odbiorem słowa "witam" już na poziomie komunikacji bezpośredniej. Skoro tak, to co do maila się nie dogadamy.

@Banan
Chodziło mi właśnie przede wszystkim o pisanie do osób dorosłych, które się zna.

Czy wypadałoby, aby student widząc mnie na korytarzu, powiedział do mnie "Witam"?
Czy "Dzień dobry" jest w tej sytuacji za sztywne?

@djDziadek, Anonim, Saskatchewan
"Żydkarabinniesie", "Onamanastroje"

@deepone
Niech każdy bierze się za taki problem, jaki umie poruszyć. ;)
Dodam wszechobecne i nadużywane "projekt" i "panel".

@Banan
Nie zaczyna się zdania od "Mi". :)

Qoo   7 #31 06.06.2012 14:07

Witam,

ja tylko chciałem powiedzieć, że nie używam słowa "Witam".

Pozdrawiam.

Qoo

xomo_pl   24 #32 06.06.2012 19:18

nie wiem czego się ostatnio ludzie tego "witam" czepiają?
przecież to jest neutralny zwrot powitalny, można rzec, że to kalka angielskiego Hi, na które u nas nie ma lepszej alternatywy; na pewno "dzień dobry" nie jest tą alternatywą a tym bardziej "cześć"....

Jaahquubel_   13 #33 06.06.2012 19:24

Odpowiednikiem "Hi" jest prędzej "Cześć". "Witam" to raczej "Welcome".

  #34 08.06.2012 00:59

Artykuł z PWN (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7322) potwierdza to, o czym piszesz. Ale tak, jak w nim poniekąd wspomniano - to my tworzymy język, nie odwrotnie.

The_Game   4 #35 08.06.2012 23:10

Ja "witam" używam zawsze w emailach. Oczywiście w 90% są to emaile z allegro, ale zdarza mi się napisać w ten sposób również do nauczyciela. Na ulicy mówię "witam" wyłącznie do osób starszych ode mnie, mających rodziny etc. Nie wyobrażam sobie zaczęcia emaila od "Dzień dobry". Uważam, że to jest bardziej powitanie na żywo, bo odbiorca może odczytać wiadomość np. w nocy i co? Pomyśli sobie, że w nocy piszesz pijany do niego rozpoczynając email od "dzień dobry", bo on nie sprawdzi godziny otrzymania wiadomości :D

grzelix   3 #36 10.06.2012 20:03

Widzę, że niemal wszyscy rozpatrują tutaj wyraz 'witam' w stricte słownikowym znaczeniu. Czyli, że jest to przywitanie się, więc może być użyte jako rozpoczęcie maila.

Natomiast problem ze słowem 'witam' ma nieco głębsza filozofię. Chodzi tu głównie o to do kogo piszemy maila. Jeśli piszemy do rówieśnika, z którym co piątek oglądamy mecz przy złocistym trunku to naprawdę nie jest ważne czy się z nim przywitamy w mailu czy nie. Natomiast w momencie kiedy student pisze do swojego profesora, pracownik do przełożonego (gdzie w firmie jest wyrazista struktura przełożonych) lub po prostu osoba młoda do osoby starszej, słowem witam okazuje brak szacunku. Napisanie maila do rektora uczelni rozpoczynając od witam w oficjalnym mailu jest wysoce nie stosowne. I w takiej kategorii należy rozpatrzeć sensowność używania wyrazu witam a nie w ogólności. I jak w życiu jeśli stosunek z daną osobą robi się mniej formalny np profesor proponuje by zwracać się po imieniu do niego zmienia się również sposób przywitania.

Jedna uwaga jeśli piszemy nawet do naszego kolegi ale w sprawie oficjalnej to nie zaszkodzi dodać oficjalne przywitanie.

stasinek   12 #37 14.11.2013 08:35

Ö... witaj w klubie tych którym Witam nie pasuje.
allegro.pl witam witam witam.
nie napisze źle, a różni ludzie i wyjdzie że sie spoufalam i przechodze na Ty lub nie przejawiam szacunku.
Dzień dobry!
Cześć, jestem wesoły Romek :-)
http://www.youtube.com/watch?v=9EfdiKz-z8U
Aby unikać obciachu adresata maila należy potraktować podprogowo - Czytaj!
hehehe

  #38 25.12.2013 07:52

Ten celebryta, sekretarz to jakiś fred i pajac.

  #39 24.10.2014 14:02

Piszę do osoby, którą na forum "tykam", ale nie znam prywatnie.
Pisze emaila o drugiej w nocy.
Nie użyję "Szanowny Panie", bo będzie to brzmiało pretensjonalnie, skoro w kontaktach elektronicznych jesteśmy per "ty".
"Cześć" tez nie, bo w sumie nie wiem, czy rozmówca nie jest ode mnie starszy o 40 lat. Dla mnie to pozdrowienie typowo koleżeńskie.
"Dzień Dobry" lub "Dobry Wieczór" pisane o drugiej w nocy brzmi śmiesznie.
Potrzebuję przywitania neutralnego. Gdybym byla Amerykanką, nie miałabym żadnych problemów, napisałabym "Hello", niezależnie od pozycji odbiory emaila.
Skoro "Witam" jest takie okropne i złe, to jaki wyraz powitalny jest bardziej neutralny?

Jaahquubel_   13 #40 24.10.2014 15:23

@Anonim (niezalogowany): >>"Dzień Dobry" lub "Dobry Wieczór" pisane o drugiej w nocy brzmi śmiesznie.<<
Dla mnie nie, dlatego używam.