Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wymyśl mi tożsamość

Korzystając z funkcji, którą opisałem we wpisie o pasku adresu w Operze, podpiąłem sobie stronę logowania do poczty pod krótką nazwę "mail".

Pewnego razu pomyliłem się i zamiast wpisać "mail" wpisałem "login". Takiej krótkiej nazwy nie definiowałem, wobec czego Opera przekierowała mnie do wyników wyszukiwania frazy "login" w Google. Nic dziwnego, jak dotąd. Google pokazało jakieś tam wyniki oraz podpowiedź o treści

Hasła pokrewne: fajny login loginy fajne loginy

- z ciekawości kliknąłem pierwsze lub trzecie hasło i co widzę?
Listę wątków na forach, w których internauci proszą o wymyślenie im loginów.

Ja, głupi, zawsze myślałem, że login to jest coś osobistego, coś, z czym się identyfikujemy, jeśli używamy go na forach, to po nim można nas zidentyfikować. Że jest dla nas jak imię i nazwisko i wyraża naszą tożsamość. Niestety, myliłem się. Nie tylko są ludzie, którzy nie są w stanie wymyślić sobie loginu/nicka, ale są też tacy, którzy używają cudzych loginów/nicków i avatarów. Ciąg znaków, który widnieje przy wpisach na forach, blogach i komentarzach na jednej stronie internetowej nie daje nam żadnej gwarancji, że taki sam ciąg znaków na innej stronie jest używany przez tę samą osobę.

r   e   k   l   a   m   a

Niby nic dziwnego, internet, poczucie anonimowości itp., ale przyzwoitość wymaga, aby nie podbierać cudzych pomysłów. A chwila myślenia może zasugerować, że warto sprawdzić w wyszukiwarce czy już ktoś sobie takiego nicka na jakimś forum nie używa.
Pół biedy, jeśli idzie o login typu "Ania1", ale jak ja wymyślałem swój obecny login (bo poprzedni, krótki, okazało się używać jeszcze kilka osób), to myślałem, że tak długiego i nieoczywistego już nikt nie będzie wykorzystywał. Ale i tu się myliłem. Wchodząc na My Opera, forum Ubuntu czy na JACenter (i może na jeszcze jakąś stronę) macie pewność, że tamtejszy Jaahquubel to ten sam człowiek, co Jaahquubel_ na DobrychProgramach. Ale są fora i portale, na których jest użytkownik o takim loginie, którym nie jestem ja (i od razu zaznaczam: nie podoba mi się to, ale nie mam podstaw do oskarżania tej osoby/tych osób o nieetyczne zachowanie).
Co z tego wynika? Ano to, że tak na prawdę nic nie wiemy, nie mamy gwarancji co do czegokolwiek w internecie i że tak na prawdę, to lepiej wyjść z Matriksa.

A w ogóle, to wszystko marność. 

oprogramowanie internet inne

Komentarze