Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wymyśl mi tożsamość

Korzystając z funkcji, którą opisałem we wpisie o pasku adresu w Operze, podpiąłem sobie stronę logowania do poczty pod krótką nazwę "mail".

Pewnego razu pomyliłem się i zamiast wpisać "mail" wpisałem "login". Takiej krótkiej nazwy nie definiowałem, wobec czego Opera przekierowała mnie do wyników wyszukiwania frazy "login" w Google. Nic dziwnego, jak dotąd. Google pokazało jakieś tam wyniki oraz podpowiedź o treści

Hasła pokrewne: fajny login loginy fajne loginy
- z ciekawości kliknąłem pierwsze lub trzecie hasło i co widzę?
Listę wątków na forach, w których internauci proszą o wymyślenie im loginów.

Ja, głupi, zawsze myślałem, że login to jest coś osobistego, coś, z czym się identyfikujemy, jeśli używamy go na forach, to po nim można nas zidentyfikować. Że jest dla nas jak imię i nazwisko i wyraża naszą tożsamość. Niestety, myliłem się. Nie tylko są ludzie, którzy nie są w stanie wymyślić sobie loginu/nicka, ale są też tacy, którzy używają cudzych loginów/nicków i avatarów. Ciąg znaków, który widnieje przy wpisach na forach, blogach i komentarzach na jednej stronie internetowej nie daje nam żadnej gwarancji, że taki sam ciąg znaków na innej stronie jest używany przez tę samą osobę.

Niby nic dziwnego, internet, poczucie anonimowości itp., ale przyzwoitość wymaga, aby nie podbierać cudzych pomysłów. A chwila myślenia może zasugerować, że warto sprawdzić w wyszukiwarce czy już ktoś sobie takiego nicka na jakimś forum nie używa.
Pół biedy, jeśli idzie o login typu "Ania1", ale jak ja wymyślałem swój obecny login (bo poprzedni, krótki, okazało się używać jeszcze kilka osób), to myślałem, że tak długiego i nieoczywistego już nikt nie będzie wykorzystywał. Ale i tu się myliłem. Wchodząc na My Opera, forum Ubuntu czy na JACenter (i może na jeszcze jakąś stronę) macie pewność, że tamtejszy Jaahquubel to ten sam człowiek, co Jaahquubel_ na DobrychProgramach. Ale są fora i portale, na których jest użytkownik o takim loginie, którym nie jestem ja (i od razu zaznaczam: nie podoba mi się to, ale nie mam podstaw do oskarżania tej osoby/tych osób o nieetyczne zachowanie).
Co z tego wynika? Ano to, że tak na prawdę nic nie wiemy, nie mamy gwarancji co do czegokolwiek w internecie i że tak na prawdę, to lepiej wyjść z Matriksa.

A w ogóle, to wszystko marność. 

oprogramowanie internet inne

Komentarze

0 nowych
  #1 14.01.2011 12:26

Marność nad marnościami, wszystko marność.
Ja pamiętam, jak kiedyś zarejestrowałem się na nick "Sunbeam" na pewnym Open Tibia Server. Po tygodniu każdy miał w nicku "sun".

freeman_qwerty   3 #2 14.01.2011 12:30

To tak jak z wyborem imienia dla dziecka. Rodzice myślą, że są oryginalni, a później w przedszkolu co druga dziewczynka to Zuzia, a chłopiec to Kuba albo Bartek.

Tak jak mówisz, to tylko Matrix i pogoń za wiatrem.

corrtez   12 #3 14.01.2011 12:46

Co do unikalnosci to niestety zawsze sie moze trafic taki sam nick lub login. Ale proszenie na necie o wymyslenie loginu jest poprostu zalosne...

Gahar   5 #4 14.01.2011 13:19

To o czym piszesz to nic nowego... ja już 15 lat temu miałem takie problemy, bo jak gdzieś zaczynałem używać jakiegoś nicku to góra po paru miesiącach był wysyp ludzi co się tak samo podpisywali i potem mi opinie psuli - a żeby nie było że ja brałem już używany nick, to powiem tylko tyle że przeszukiwałem google i kilka innych wyszukiwarek a dodatkowo IRC i kilka większych serwisów światowych zanim zacząłem się podpisywać danym nickiem. Od tamtej pory zmieniałem nick już kilka razy na unikatowy... i za każdym razem to samo - kradzież tożsamości, można by powiedzieć.

No a najgorsze jest to że lidzie wyrabiają sobie opinie o osobie podpisującej się w dany sposób, i często jest tak że jakiś "burak" zacznie się podpisywać tak samo i Ci tą opinie zaczyna psuć...

Pewnym rozwiązaniem byłoby opatentowanie i zarejestrowanie nazwy jako zastrzeżonego znaku towarowego bądź nazwy firmy i wtedy masz pewną kontrolę, bo możesz domagać się pewnych krów wobec osób które bezprawnie by ją wykorzystywały, ale to też tylko półśrodki.

Najlepszym rozwiązaniem byłby centralny rejestr nazw internetowych - jakaś baza w której są rejestrowane nicki jeśli ktoś chce mieć unikatowy, nawet niech byłaby za pewną opłatą, ale żeby dawała gwarancję że nikt niepowołany nie użyje Twojego nicku... ale to tylko taka utopia ;)

marcin_k   3 #5 14.01.2011 18:09

A ja mam znak krótkofalarski którym posługuje się na paru forach, i w paru portalach. Jest unikalny na skale światową:)

Jaahquubel_   13 #6 14.01.2011 21:34

@marcin_k
Ja mam unikalny tylko pesel, ale jego nie będę podawał. ;)

@Gahar
15 lat temu to ja nie wiedziałem do czego internet służy.

Komisja Nicków i Ksywek, jak to mój kolega kiedyś powiedział.
Nic to nie da...

dmag   7 #7 16.01.2011 12:13

@Jaahquubel_ - nawet PESEL nie jest unikatowy, taki jest np. NIP.

@Gahar - jak już 15 lat temu miałeś taki problem, że był wysyp ludzi, którzy podpisywali się tak samo, to albo miałem bardzo ładną ksywkę i każdemu się podobała, albo bardzo nieoryginalną i wiele osób po prostu wpadło na to samo, żeby się tak podpisywać. ;)

Pocieszeniem może być to, że w danym serwisie/portalu czy na forum zawsze może być tylko jeden użytkownik o takiej nazwie, to logiczne. Po prostu trzeba zwracać uwagę na to, że jak ktoś pisze mądrze np. o sieciach na jednym forum, a na innym zadaje pytania typu "co to jest IP?", to zapewne jest to zupełnie inna osoba, jedynie o tym samym nicku.

Limak   6 #8 16.01.2011 13:21

dokładnie tak - pesel nie jest unikatowy ;) Są pojedyncze przypadki, że dwie osoby mają ten sam nr... nawet na studiach nas uczono, że w bazie danych, pesel nie powinien być kluczem głównym ;)

  #9 16.01.2011 14:30

Ja rozwiązałem problem nicka w inny sposób. Generuje go w programie Pins (jako proste hasło - szablon lub wybrane znaki). Ogranicza to prawdopodobną liczbę użytkowników z takim nickiem. Wpiszcie w Google "juzo8" w cudzysłowie, a zobaczycie, ile tego jest. Polecam taką metodę tworzenia nicków.

karolkuich   3 #10 16.01.2011 18:08

Cytat : Ja, głupi, zawsze myślałem, że login to jest coś osobistego, coś, z czym się identyfikujemy, jeśli używamy go na forach, to po nim można nas zidentyfikować.

Dla mnie jak najbardziej. Stworzyłem sobie nawet prosty avatar i on również jest wspólny dla wszystkich miejsc, na których jestem zarejestrowany.

W sieci też trzeba być odpowiedzialnym za swoje słowa, stąd brak potrzeby ukrywania się za wymyślonym nickiem.

lith   4 #11 16.01.2011 18:20

Ja jednak poleca samemu wymyślenie nicka, a nie jakąś kombinację znaków z syntezatora :P

Moje nicki na szczęście raczej się nie powtarzają... i dobrze bo po prostu nie toleruję cyferek przy nicku.

W większości przypadków mogę używać normalnie 'lith'. Jak jest to jakiś większy portal to pozostaje często wersja dłuższa- lithax. oczywiście i ta jest zajęta, szczególnie przy najpopularniejszych portalach, szczególnie o ogólnoświatowym zasięgu... głównie tu o jakieś majspejsy mi chodzi. Tu pozostaje żałować, że się wcześniej z marszu nie porejestrowałem jak były jeszcze wolne :)... tak na wszelki wypadek. Ale ogólnie dla mnie nie jest to problem ;) Tylko ostatnio jak w skype chciałem założyć to się musiałem pomęczyć ;p