YouTube 2013 - moje podsumowanie

W zeszłym tygodniu pojawił się nius o podsumowaniu bieżącego roku na YouTubie, dziś moja odpowiedź.

W zestawieniu są nagrania, które odtwarzałem wielokrotnie w tym roku (ale pojawić się mogły jeszcze w ubiegłym), kanały, które w tym roku (lub pod koniec zeszłego) zacząłem subskrybować i tematyka, która mnie wciągnęła. Mogłem rzeczy z zeszłego roku wyeliminować, ale wówczas nie uzbierałbym okrągłej dziesiątki. Tyle uwag, do rzeczy:

10. P.O.D. bez prądu

Występ na żywo dla lokalnej stacji radiowej, bez prądu (prawie). P.O.D. to jeden z dwóch zespołów, których fanem można mnie określić. Występy P.O.D. unplugged lubię już od dawna (i liczę na album z takimi wersjami ich najlepszych piosenek). Na poniższym nagraniu większość piosenek jest z ostatniej płyty (niestety).

P.O.D. w tym roku zagrali w Polsce - tam prądu nie brakowało, a w niskich tonach to go było dużo za dużo.

9. Screen Junkies

Kanał z filmami o filmach. Serii w tym kanale jest kilka, mnie interesuje seria Honest trailers, oraz świeżo rozpoczęta Honest action. W pierwszym odcinku tej ostatniej zaprezentowano opinię lekarza na temat obrażeń, jakie odniósłby na prawdę John McClane w pierwszej "Szklanej pułapce". Jako demo "Uczciwych zapowiedzi" obejrzyjcie sobie zapowiedź filmu o chłopaku, który jest członkiem rodziny każdego z nas od ponad 20 lat, Kevinie.

8. Jolla

Nie wiem czy jest tu co komentować. Jak się w internecie coś pojawiało nt. Sailfish OS i smartfonu Jolla, to oglądałem. Filmu żadnego nie wrzucam, bo i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.

7. RCHeliJet

Kanał z filmikami o odrzutowych (sic!) modelach samolotów. Niby nic, a oglądam i bardzo mi się podoba. A znalazłem to przypadkiem, w (zazwyczaj mało interesujących) podpowiedziach YT. Jako wizytówka kanału, model SR-71.

6. Ministerstwo Prawdy

No, to się nie każdemu spodoba. Oglądacie na własną odpowiedzialność. Ministerstwo Prawdy jest przedsięwzięciem polegającym na komentowaniu bieżących wydarzeń społeczno-politycznych w stylu propagandowej kroniki filmowej. By żyło się lepiej. By żyło się lepiej wszystkim!

5. Marta mówi

Kreskówka, którą cała moja rodzina oglądała w telewizji, a po zdjęciu z anteny, też na YT. Serial o gadającym psie. Dawno już mi się nic tak w telewizji nie spodobało, jak "Marta mówi". Fajnie się ogląda przy śniadaniu.

4. Luxtorpeda - Gimli

Świetny utwór, świetny teledysk. I jeszcze długo przed jego powstaniem na LuxForum była dyskusja na jego temat. Po zapowiedziach (a wiedziałem, że będą rysunki i kto je robi) spodziewałem się, że będzie świetnie. I w części animowanej jest dokładnie tak, jak sobie to wyobraziłem. W części "ludziowej" też świetnie.

3. Hans - Sam

Ten utwór Hansa mnie zmiażdżył. W kulminacyjnym momencie słuchałem go po kilkanaście razy z rzędu. I cały czas często słucham.

2. Kopyr

"Cześć, tutaj Tomek Kopyra z blogu blog.kopyra.com!" - ile ja to już razy słyszałem! Blog Kopyra śledzę od ok. pół roku. Oglądam większość filmów nowych i najważniejsze stare. I po każdym odcinku czekam niecierpliwie na następny.

Kto to jest Kopyr? Najkrócej, piwny świr. Znawca i popularyzator piwa, certyfikowany sędzia, nagradzany piwowar domowy i kolaboracyjny. Z jego filmów usłyszycie o IBU, BJCP, PSPD, IPA, CDA, RIS, Blg, HGB itp.

Zacząłem od filmów o szkle do piwa. Nie spodziewałem się, że świat piwa jest tak ogromny i niczego o gatunkach piwa jeszcze prędko bym nie szukał. Bez Kopyra też bym się niektórych rzeczy doczytał, coraz ciekawsze piwa bym znajdował, bo na czuja szukałem czegoś więcej i mocne piwa bezsmakowe mnie nie zadowalały, ale Kopyr znakomicie przyspieszył cały proces piwnego uświadomienia.

Ten konkretny film wstawiam ze względu na fragment 21:08-21:14. :D Równie dobrze możecie zacząć od filmów o produkcji piwa lub jakiejś degustacji.

1. Rokiczanka

Zespół z Lubelszczyzny, z ziemi lubartowskiej, który wykonuje muzykę ludową tak jakoś... nieludowo. Ale i nie stricte popowo. W każdym razie mnie się podoba.

Zaczęło się u mnie tak, że moja córka chciała posłuchać "Boso" Zakopower. Jak piosenka się skończyła, wyświetliły się podpowiedzi. Na jedną z nich córka wskazała palcem i powiedziała "Jeszcze to!". No i kliknąłem. A potem kliknąłem powtórz. A potem przesłuchaliśmy cały kanał zespołu. I przez całą następną dobę w kółko to samo. I tak już kilka miesięcy. I byłem mocno zaskoczony, że ktoś wydaje kasę na zrobienie profesjonalnych teledysków (i to w HD) do ludowych piosenek.

Jakimś fanem folkloru nie jestem, ale to mi po prostu głowę urywa. Stąd miejsce pierwsze w zestawieniu i aż dwa filmy, w kolejności do najpopularniejszego.


"W moim ogródecku" było właśnie teledyskiem wskazanym przez moją córkę.

A Donatan i Cleo niech się uczą.

Smacznego!