r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Jabłko czy gruszka?

Strona główna Aktualności

O autorze

PearPC to pierwszy programowy emulator pozwalający uruchomić system Mac OS X na "pecetach" pracujących pod kontrolą Windowsa lub Linuksa.

Projekt o dowcipnej nazwie PearPC (słowo "pear" oznacza w języku angielskim gruszkę) to dzieło dwóch niemieckich studentów - Sebastiana Biallasa i Stefana Weyergrafa. Dwaj 23-latkowie w ciagu 18 miesięcy napisali 70 tys. linii kodu, które pozwoliły emulować architekturę PowerPC na procesorach x86 i dzięki temu uruchomić na nich system OS X.

Choć udostępniany bezpłatnie w Internecie PearPC 0.1 działa bardzo wolno, spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Należy docenić cierpliwość wszystkich, którzy zdecydowali się przeprowadzić ten eksperyment na swoim komputerze - sama instalacja na maszynie z procesorem Athlon 1,3GHz trwa blisko 4 godziny. System jest niezbyt stabilny, nie obsługuje dźwięku i sieci, a przede wszystkim działa aż 500 razy wolniej od oryginału. Autorzy są jednak optymistami i obiecują program, który wkrótce pozwoli posiadaczom bardzo szybkich "pecetów" na stosunkowo wygodną pracę w Mac OS X. Droga do takiego wyniku jestjednak wciąż daleka: jeden z użytkowników PearPC 0.1 obliczył, że w chwili obecnej do uruchomienia OS X z szybkością znaną z komputerów Apple potrzebny byłby procesor x86 taktowany z częstotliwością. 150 GHz.

Stronę domową tego niewątpliwie interesującego, choć znajdującego się we wczesnej wazie rozwoju projektu znaleźć można pod tym adresem: pearpc.sourceforge.net.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.