reklama

Jack Tretton odchodzi z Sony Computer Entertainment America. Jego miejsce zajmie Shawn Layden

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Chociaż gracze przywiązują się do konsol PlayStation, Sony przyzwyczaiło ich, aby nie przywiązywali się do osób, markę tę sobą reprezentującą. Któż z tzw. fanbojów nie pamięta odsuniętego na bok, bo w sumie zbytnio wygadanego Kena Kutaragiego albo Phila Harrisona, który przeszedł do Microsoftu. Miłe wspomnienia niewątpliwie pozostaną nam także po Jacku Trettonie, z końcem marca mającym przestać być głową Sony Entertainment Computer America. Jego miejsce zajmie Shawn Layden, EVP i COO Sony Network Entertainment International.

Strony rozchodzą się w atmosferze zgody oraz porozumienia. Tretton ma za sobą kawał historii. Pomagał w rozwoju SCEA od samego początku, czyli 1995 roku, przykładając rękę do premiery w USA sprzętów od pierwszego PlayStation, po PS4, po drodze kierując premierami PSP i Vity, jak też uruchamianiem PlayStation Network. Jemu przypisuje się ogromny sukces sprzedaży najnowszej konsoli, przywołując przy okazji 50 milionów rozpowszechnionych w Ameryce Północnej PS2. Kończący pracę CEO niezwykle ciepło wspomina 19 lat w Sony — nie tylko świetny kontakt z kolegami po fachu oraz partnerami biznesowymi, lecz również entuzjazm miłośników konsol firmy. Wierzy, że Naród PlayStation, jak ich z szacunkiem określa, ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Jack Tretton nie idzie jednak na emeryturę. Nie wiadomo, gdzie się zaokrętuje, ale na pewno Redmond przywitałoby go z otwartymi ramionami, chociażby po to, aby utrzeć nieco nosa konkurencji. Nic nie jest niemożliwe. Laydena gracze mogą nie kojarzyć, ale w SNEI piął się w górę od 2010 roku, więc też doświadczenie ma. Wcześniej piastował m.in. stanowisko prezesa Sony Computer Entertainment w Japonii, a w SCE Worldwide Studios nadzorował prace nad wieloma projektami. Czuje się zaszczycony, że jego właśnie wybrano do poprowadzenia zespołu i powierzono mu opiekę nad PlayStation.

Jeżeli już o Microsofcie tu i tam wspomniałem, warto mieć na względzie, że za Xboksa One oraz wszystko z nim związane odpowiedzialny jest w tej chwili Stephen Elop. Ten sam, którego obwołano osobą odpowiedzialną za upadek Nokii i który nie krył się z zamiarem sprzedaży marki, gdyby przestała ona być kluczowa dla rozwoju firmy.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii