Jądro 2.6.22

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano

wersję 2.6.22 jądra systemu operacyjnego GNU/Linux.

Nowe jądro przynosi wiele zmian. Pojawił się nowy stos dla sieci bezprzewodowych noszący nazwę mac80211 i opracowany przez firmę Devicescape. Zaimplementowano w nim dużo funkcji, m.in. całkowicie programowa obsługa MAC, szyfrowanie WEP i WPA, obsługa mostów w warstwie łącza danych, hostapd, QoS, wsparcie 802.11g, pełna obsługa debugowania i nowy interfejs użytkownika. W jądrze pojawiły się też nowe algorytmy kontrolujące przeciążenia w TCP (TCP Illinois i YeAH-TCP).

Ulepszono scheduler wejścia/wyjścia CFQ. Pojawił się nowy stos IEEE1394 (Firewire). Dodano wsparcie dla architektury Blackfin. Nareszcie wprowadzono wsparcie dla kart telewizyjnych IVTV. Dodano też mechanizm IPV6 Optimistic Duplicate Address Detection i wsparcie dla gniazd AF_RXRPC (Secure RxRPC). Dodano wywołania systemowe eventfd.

Pojawiło się wsparcie dla relokowalnych jąder na architekturze x86-64. Dzięki relokacji można załadować jądro dodatkowo pod innym adresem w pamięci. Jest to przydatne np. gdy w pierwszym jądrze wystąpi błąd kernel panic. Wtedy możliwe jest przełączenie się na drugie jądro i obsłużenie crashdumpa. Dotychczas to drugie jądro musiało być specjalnie budowane aby móc działać pod innym adresem m.in. ze względu na na stałe zapisane offsety. Alokator SLUB, używany dla obiektów, które są często alokowane i zwalniane, jest teraz lepiej zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych (SMP). Pojawił się też LVM dla nośników flashowych, zwany UBI. W celu zgodności z najnowszą wersją POSIXa dodano wywołanie utimensat().

Jądro Linuksa jak zawsze dostępne jest na stronie www.kernel.org.

© dobreprogramy