reklama

Jądro 2.6.25

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się wersja 2.6.25 jądra Linuksa.

Dodano w niej nowy mechanizm zarządzania pamięcią. Bazuje on na kontrolowaniu grupowym, które zostało wprowadzone w poprzedniej wersji jądra. Dzięki niemu można np. oddzielić aplikacje pamięciożerne od mających mniejsze zapotrzebowanie na pamięć, przyda się też przy przydzielaniu pamięci dla maszyn wirtualnych. Analogicznie wygląda sprawa z grupowym przydzielaniem czasu procesora, które pojawiło się w poprzednim jądrze. W wersji bieżącej dodano możliwość kontrolowania także procesów czasu rzeczywistego. Wprowadzono możliwość wywłaszczania mechanizmu Read-copy-update (RCU) dzięki czemu wyeliminowano wprowadzane przez niego opóźnienia i sprawiono, że Linux stał się trochę bliższy systemom czasu rzeczywistego. Ulepszono mechanizm spinlocków a także mierzenie użycia pamięci przez procesy.

Wprowadzono ulepszenia w wywołaniu systemowym timerfd() służącym do dostarczania powiadomień o zdarzeniach od timerów. Pojawiło się ono już w jądrze 2.6.22, lecz było wyłączone z powodu problemów z interfejsem wywołań. W 2.6.25 wprowadzono implementację korzystającą z deskryptorów plików. Dodano Simplified Mandatory Access Control, framework bezpieczeństwa alternatywny dla SELinux. Wprowadzono narzędzie LatencyTOP pozwalające programistom wykrywać opóźnienia występujące w systemie operacyjnym. Do jądra dodano dwa rozwiązania pochodzące z technologii exec-shield opracowanej przez Red Hata. Służą one do wyboru losowych miejsc w pamięci dla aplikacji, które chcą zaalokować pamięć. Dzięki losowym adresom trudniejsze staje się pisanie exploitów wykorzystujących dziury w oprogramowaniu.

Dodano obsługę popularnego w przemyśle protokołu CAN służącego do niezawodnej komunikacji pomiędzy urządzeniami. Wprowadzono wsparcie dla regulacji termicznej w ACPI oraz mapper dla WMI (Windows Management Interface), które jest rozszerzeniem ACPI wykorzystywanym w systemach Microsoftu. Pojawiły się nowe funkcje w obsłudze systemu plików ext4. Dodano alokację wieloblokową, wsparcie dla dużych bloków, sumy kontrolne dla dziennika, obsługę dużych plików, wersjonowanie inodów oraz rozszerzone atrybuty w inodzie. Dodano wsparcie dla architektur architecture MN10300/AM33 i Orion SoCs. Pojawiła się obsługa technologii EFI support na platformie x86-64 oraz początkowe wsparcie dla ATI r500 DRI/DRM.

Jak zwykle pojawiło się też trochę nowych i zaktualizowanych sterowników oraz wprowadzono wiele innych drobniejszych zmian i poprawek.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama