Jądro 2.6.29

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano wersję 2.6.29 jądra systemu operacyjnego GNU/Linux.

Jednymi z najważniejszych nowości są dwa nowe systemy plików. Pierwszy z nich to Btrfs, który jest wspólnym wysiłkiem firm Red Hat, HP, IBM i Oracle. Btrfs oferuje pule powierzchni dyskowej, rekurencyjne snapshoty, szybką weryfikację systemu plików i odtwarzanie danych, łatwe zarządzanie dużymi zasobami danych, większe bezpieczeństwo, skalowalność oraz szybkie przyrostowe kopie zapasowe. Drugi, Squashfs jest wysoko kompresowalnym system plików tylko do odczytu. Wykorzystuje kompresję zlib w celu kompresji plików, katalogów, tzw. i-węzłów i obsługuje bloki nie większe niż 1024 KB. Projektowany był z myślą o ogólnym użytku tylko do odczytu, systemach wbudowanych oraz innych miejscach, gdzie liczy się niski koszt utrzymania.

Nowe jądro jest w stanie obsłużyć do 4096 procesorów. Było to możliwe dzięki rozwiązaniu problemów ze strukturami cpumasks, które powodowały przepełnienie stosu i problemy wydajnościowe. Przy okazji rozwiązano problemy wydajnościowe z klasycznym mechanizmem RCU (Read-copy update), pierwotnie zaprojektowanym z myślą o obsłudze maszyn wyposażonych w 16 do 32 procesorów. Zaimplementowano obsługę technologii WiMAX pozwalającej na transmisję danych z prędkością do 75 Mbps bez użycia kabli. W stosie Wi-Fi pojawiła się możliwość pracy w trybie punktu dostępowego. Implementacja funkcji szyfrujących eCryptfs oferuje natomiast przezroczyste szyfrowanie nazw plików, a nie tylko ich zawartości.

W odpowiedzi na problemy z utratą danych spowodowane funkcją opóźnionych alokacji, będących jedną z nowości ext4, w nowej wersji jądra pojawiła się możliwość wyłączenia księgowania danych. Efektem jest lekki wzrost wydajności. Kontroler pamięci zarządza od teraz także przestrzenią wymiany (swap). Funkcja zamrażania systemu plików ma za zadanie umożliwienie wykonywania kopii zapasowych systemu plików za pomocą mechanizmów takich jak replikacja oferowanych przez niektóre urządzenia magazynujące w czasie, gdy jest zamontowany. Klastrowy system plików OCFS2 sprawdza sumy kontrolne w celu weryfikacji integralności plików metadanych. Pojawiła się obsługa technologii Performance Acceleration Technology (PAT) oraz rejestrów sterujących MTRR w EPT. Dodano wsparcie dla asynchronicznego wybudzania i wznawiania urządzeń USB. Udoskonalono prosty tracer o nazwie ftrace. Moduł zabezpieczeń SMACK obsługuje sieci bez nazw. Wprowadzono sterownik benet do obsługi 10-gigabitowego Ethernetu oraz wsparcie dla regulatorów 802.11d. Pojawiła się obsługa IPv6 w schedulerach SH, DH i RDMA, który umożliwia przesyłanie danych przechowywanych w pamięci komputera na inny komputer bez udziału procesora. Przestrzeń użytkownika posiada informacje dotyczące aktualnie wykorzystanych portów I/O. Dostępne są hooki bezpieczeństwa LSM dla ścieżek kontroli dostępu, z kolei mechanizmu kryptograficzne posiadają interfejsy shash z możliwością eksportu ich hashy.

Dodano też wiele innych sterowników, funkcji i poprawek. Jądro Linuksa jak zawsze dostępne jest na stronie www.kernel.org.

© dobreprogramy

Komentarze