Jądro 2.6.31

Jądro 2.6.31

Adam Wróblewski
11.09.2009 10:10, aktualizacja: 13.09.2009 16:27

Ukazała się wersja 2.6.31 jądra Linuksa.

Jednymi z najważniejszych nowości w nowej wersji jądra jest rozszerzona obsługa sprzętu. Wprowadzono wsparcie dla standardu USB 3.0 oraz eXtensible Host Controller Interface (xHCI) 0.95. Co prawda, obsługa pierwszego z nich możliwa jest w Linuksie od dłuższego czasu, ale dopiero teraz sterowowniki do obsługi urządzeń USB 3.0 włączone zostały do jądra. Pojawiło się wsparcie dla standardu IEEE 802.15.4. Definiuje on protokół transmisji danych charakteryzujący się niskim poborem mocy i umożliwia tworzenie bezprzewodowych sieci osobistych. Maksymalny możliwy transfer wynosi 250 kb/s a typowa przestrzeń robocza około 10 metrów. Zwolenników FireWire ucieszy z pewnością nowy stos sterowników, który ma za zadanie usprawnić dostęp do aplikacji wykorzystujących FireWire pracujących w przestrzeni użytkownika oraz wsparcie dla dysków przekraczających 2 TB. Pojawiła się możliwość wymiany ruchu IPv4 poprzez FireWire. Dopracowano oszczędzanie energii w trakcie korzystania z WiFi. W jądrze znalazły się także sterowniki do obsługi kart Creative X-Fi, układów graficznych Intela i ATI.

Wiele zmian dotyczy zdobywającej coraz większą popularność wirtualizacji. Hypervisor KVM wyposażony został w mechanizm sprawdzający komputer pod kątem wsparcia dla wirtualizacji sprzętowej (VT-x). Xen przechowuje informacje na temat pracy w kolejnych kilku plikach. Pojawił się sterownik evtchn umożliwiający obsługę zdarzeń na poziomie Event channels. Nowości doczekał się także Lguest, w którym od teraz znajdziemy poprawioną obsługę przerwań, przyśpieszone streamingowanie sieci oraz wsparcie dla PAE. Poprawiono wykrywanie i korekcję błędów kontrolerów pamięci na procesorach 64-bitowych. W tej architekturze są one także w stanie zaadresować teraz do 46 bitów pamięci. Zaimplementowano nowy komponent CUSE emulujący system kontroli dźwięku dzięki aplikacji działającej w przestrzeni użytkownika. Ważną nowością jest też serwer czasu Linux Pulse Per Second. Będą mogły korzystać z jego programy działające w przestrzeni użytkownika.

Pojawiły się nowe narzędzia między innymi do śledzenia pracy sprzętu i systemu operacyjnego. Funkcja kmemcheck umożliwia debugowanie jądra. Przypomina w działaniu dynamiczny kontroler wykrywający i ostrzegający o zastosowaniu niezainicjowanej pamięci. Gcov służy do wykonywania testów kompilatora GCC natomiast Kmemleak pozwala wykryć wycieki pamięci jądra. Prócz tego wprowadzono wstępne wsparcie dla klienta NFS w wersji 4.1. Zmiany nie ominęły także systemów plików btrfs i ext4 oraz obsługi multimediów. Pierwszy z nich charakteryzuje się od teraz między innymi lepszą obsługą dysków SSD w zakresie automatycznego wykrywania oraz wykorzystywania mniejszej mocy procesora w trakcie montowania. Drugi - lepszym przydzielaniem numerów węzłów, hooków i wydajnością działania. Zaimplementowano obsługę kolejnych modeli tunerów telewizyjnych i kamer internetowych. Usprawniono też pracę mechanizmów kryptograficznych.

Jak zwykle pojawiło się także wiele innych nowych i poprawionych sterowników a także inne ulepszenia i poprawki. Jądro Linuksa jak zawsze dostępne jest na stronie www.kernel.org.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)