Jaga, zioła i diabły – Allegro nie ustaje z cyklem „Legendy Polskie”

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Po ciekawym „Smoku”, świetnym „Twardowskym” i już nieco bardziej ambiwalentnie przyjętej „Operacji Bazyliszek”, Allegro przedstawia nam „Jagę”, swoją kolejną produkcję z cyklu „Legendy Polskie”. Tym razem w krótkometrażówce wg scenariusza Błażeja Dzikowskiego zobaczymy na pierwszym planie twarz wcześniej nieznaną.

Katarzyna Pośpiech to tegoroczna absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej – i to właśnie ona odgrywa tytułową bohaterkę. Ani stara, ani paskudna, ani też nie mieszkająca w chatce na kurzej nóżce, wciąż jednak wiedźma, wciąż mocno związana ze światem natury, można by powiedzieć, że ekologiczna aktywistka.

„Jagi” nie należy raczej oglądać bez znajomości poprzednich odcinków „Legend Polskich”. Wiążą się one bowiem w jedną opowieść, a to co tu zobaczycie, jest po prostu konsekwencją zamieszania, które narobił Twardowsky włamując się do sieci Piekła.

Jak do tej pory „Legendy Polskie” zaliczyły na YouTube 17 mln odsłon, czyniąc ten projekt jednym z najlepszych w historii polskiego kina niezależnego, co w tym wypadku oznacza dla nas – nieopłacanego z pieniędzy, którymi dysponują ministerialni urzędnicy. Tomasz Bagiński, który jest reżyserem wszystkich odcinków tego cyklu, podkreśla, że to unikalny jak na Polskę model współpracy biznesu i kultury. Liczy, że zainspiruje on inne firmy i innych twórców do podobnych działań.

© dobreprogramy