Jailbreak ze sklepem dla starszych iPhone'ów – warto mieć iOS-a 10.3

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wydany pod koniec grudnia jailbreak dla iOS-a 11 to wielkie osiągnięcie sceny, ale z perspektywy zwykłego użytkownika iPhone’a wcale nie jest taki rewelacyjny, nie pozwala łatwo zainstalować sklepu Cydia czy frameworka Substrate. Dla tych, którzy cierpliwie nie aktualizowali swoich iUrządzeń i pozostali przy starszej wersji systemu, o wiele lepszym rozwiązaniem jest udostępniony niedawno g0blin: pierwszy działający jailbreak na urządzenia z procesorami Apple A7-A9 oraz iOS-em 10.3. Co najważniejsze, jailbreak ten radzi sobie z mechanizmem Kernel Patch Protection (KPP), a więc pozwala zainstalować Cydię i Substrate.

Autorem tego sposobu uwolnienia iUrządzeń jest deweloper Sticktron, przyznający się do pomocy Saurika i tihmstara. Jego jailbreak korzysta z exploita v0rtex, opracowanego przez hakera Siguza, oraz co szczególnie ciekawe, obejścia KPP stworzonego przez yalu102. Potwierdza się to, co autor obejścia pisał: jego załatanie na drodze czysto software’owej jest niemożliwe.

Za pomocą g0blina można przeprowadzić jailbreak na następujących urządzeniach z systemem iOS 10.3.x:

  • iPhone 5S/SE/6/6+/6S/6S+
  • iPad Air/Air 2/Pro 9.7/Pro 12.9 (1. generacji)
  • iPad Mini 2-4
  • iPod Touch 6. generacji

Jailbreak instaluje się za pomocą narzędzia Cydia Impactor, dostępnego w naszej bazie oprogramowania na Windowsa i macOS-a (istnieje też wersja na Linuksa). Plik IPA należy pobrać bezpośrednio ze strony autora, wersje dostępne w niektórych popularnych serwisach scenowych mogą być skażone złośliwym oprogramowaniem. Oczywiście na Windowsie trzeba wpierw mieć zainstalowane iTunes.

Po załadowaniu pliku IPA na iUrządzenie należy go uruchomić, powinno dojść do jailbreaka i zainstalowania Cydii – i to wszystko. Sticktr0n przygotował w Dokumentach Google tabelę, dzięki której możecie sprawdzić, co z dostępnych tweaków działa, a z czym są problemy. Wygląda na to, że jest nieźle, zdecydowana większość jest oznaczona kolorem zielonym.

Uwaga: po zainstalowaniu g0blina przestanie działać Apple TouchID w aplikacjach pobranych z App Store.

Przypominamy, że instalacja jailbreaka na iUrządzeniach na pewno nie jest zgodna z polityką Apple, obraża pamięć Steve’a Jobsa, prowadzi do utraty gwarancji i osłabia bezpieczeństwo urządzenia. Robicie to na własną odpowiedzialność.

© dobreprogramy