Jak bardzo Google zanieczyszcza środowisko?

Strona główna Aktualności

O autorze

Do ciekawych wniosków doszli autorzy wydanego jakiś czas temu raportu który dowodził, że Google uwalnia do atmosfery taką samą ilość dwutlenku węgla w dwóch wynikach wyszukiwania, ile jest potrzebne dla wrzącego czajnika wody.

Jak wyjaśnia Google, zanieczyszczenie środowiska wynika z rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną do zasilenia centrów danych. Te są wymagane, aby odpowiedzi na zapytania użytkowników pojawiały się w możliwie jak najkrótszym czasie. W ten sposób przez każdą sekundę połączenia z Internetem produkowanych zostaje 0,2 grama.

Typowe wyszukiwanie trwa 0,2 sekundy, zapytanie jest wysyłane i przetwarzane przez serwery w kilka tysięcznych sekundy. Pojedyncze wyszukiwanie zużywa 1kJ (0,0003 kWh), średnia dzienna dla dorosłego człowieka to 8000 kJ. Uwalniane zostaje przy tym 0,2 g do atmosfery, co - w stosunku do samochodu pokonującego trasę jednego kilometra - odpowiada tysiącowi zapytań.

W 2008 roku Google zainwestowało 45 milionów dolarów na technologie energetyczne, zaś rok wcześniej zainicjowała grupę Climate Savers Computing Initiative zajmującą się cięciem kosztów energii. Na przyszły rok planuje natomiast redukcję emisji CO2 o 54 mln ton rocznie.

© dobreprogramy