Jak dodać linię trendu do wykresu w LibreOffice Calc?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Jedną z bardziej przydatnych funkcji arkuszy kalkulacyjnych jest możliwość wizualizacji danych za pomocą wykresów. Pozwalają one w łatwy sposób odczytać nawet bardzo rozbudowane zestawy danych. Nie inaczej jest w przypadku darmowego programu LibreOffice Calc.

Wykresy są szczególnie przydatne w określaniu różnego rodzaju tendencji. Sporym ułatwieniem jest linia trendu, którą możemy automatycznie wstawić do naszego wykresu. Linia trendu stara dopasować się do wszystkich danych – możemy dzięki temu szybko określić, w którym kierunku i w jakim tempie zmieniają się prezentowane dane.

Poniżej znajdziecie krótką instrukcję, jak wykonać tę operację w LibreOffice Calc.

Na początku musimy oczywiście przygotować odpowiedni wykres, do którego dodamy linię trendu.

Uruchamiamy tryb jego edycji, wybierając z menu kontekstowego Edycja lub dwukrotnie klikając na wykresie lewym przyciskiem myszy.

Zaznaczamy serię danych – w opisywanym przykładzie wystarczy kliknięcie na jeden ze słupków danych, a następnie z menu Wstaw wybieramy opcję Linia trendu.

Otwarte zostaje okno konfiguracyjne. Ustalamy odpowiednie parametry (poza trendem liniowym, możemy wstawić również krzywą logarytmiczną, wykładniczą itp.) i klikamy przycisk OK. Linia trendu zostaje wstawiona do naszego wykresu.

Pakiet LibreOffice (wraz z arkuszem Calc) możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

© dobreprogramy