Jak działa BitLocker?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakiś czas temu udostępniliśmy demonstrację na temat zaimplementowanej w Windows Vista technologii BitLocker, umożliwiającej szyfrowanie zawartości dysku twardego komputera.

Ten ciekawy mechanizm ma za zadanie przede wszystkim uniemożliwić dostęp do zapisanych danych np. w przypadku kradzieży komputera. W przypadku firm i instytucji, wyciek poufnych danych (np. finansowych czy listy klientów) może mieć katastrofalne skutki. Oczywiście już teraz istnieją narzędzia (chociażby bezpłatny TrueCrypt), które pozwalają umieszczać ważne dokumenty na zaszyfrowanych wirtualnych dyskach. BitLocker ma jednak tą przewagę, że szyfruje zawartość całej partycji systemowej i jest transparentny dla użytkownika.

Wraz z udostępnieniem demonstracji pojawiło się sporo pytań i wątpliwości ze strony użytkowników, głównie na temat algorytmów szyfrowania i wydajności tego rozwiązania. Odpowiedź na część z nich powinna przynieść lektura opublikowanego właśnie przez Microsoft dokumentu BitLocker Drive Encryption Algorithm (w języku angielskim). W tej obszernej publikacji znajdziemy nie tylko opis użytego algorytmu (AES-CBC wraz z Elephant diffuser) ale także wyjaśnienia i polemiki na temat wydajności BitLockera.

Z opublikowanej ostatnio dokumentacji na temat Windows Vista, bardziej zaawansowanych użytkowników zainteresować może też Microsoft Windows Security Center: The Voice of Security for Windows Vista - opisujący wszystkie nowości w Centrum Zabezpieczeń wbudowanym w Windows Vista, a także Group Policy Settings Reference Windows Vista RC1 - uaktualniony zestaw referencyjny, który skupia wszystkie ustawienia jakie można skonfigurować w Zasadach grupy nowego systemu, przydatny dla administratorów przygotowujących się do wdrożenia Visty w domenie Active Directory.

© dobreprogramy
s