Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak skutecznie zwiększyć zasięg Internetu mobilnego

Obecnie, każdy z operatorów sieci komórkowych w Polsce posiada w swojej ofercie opcję dostępu do Internetu mobilnego. Operatorzy konkurują między sobą cenami, limitami danych (jeszcze), ofertami dla stałych klientów. Niestety, mimo atrakcyjnej oferty i całkiem przyzwoitych prędkości możliwych do osiągnięcia, wciąż bywają miejsca w naszym kraju, gdzie dostęp nie tylko do Internetu mobilnego, ale i telefonii, jest utrudniony z uwagi na kiepski zasięg sieci. Istnieje prosty sposób na zmianę tego stanu rzeczy. To właśnie ten problem będzie tematem dzisiejszego tekstu.

Po pierwsze: czego nie robić, żeby nie szkodzić.

Zanim zaczniemy cokolwiek poprawiać, warto zadać sobie trochę trudu i zastanowić się, czy możemy poprawić zasięg naszego Internetu likwidując przeszkody w jego funkcjonowaniu. Jeżeli korzystamy z sieci głównie w domu, spróbujmy znaleźć miejsce z najlepszym zasięgiem. Nie musimy biegać od razu po całym domu z komputerem. Wystarczy wziąć telefon komórkowy (o ile jest w tej samej sieci co nasz Internet) i sprawdzić, gdzie w mieszkaniu mamy najlepszy dostęp do sieci. Takie miejsca są najczęściej przy oknach (od strony nadajnika, o ile wiemy gdzie on jest), oraz jeżeli ktoś ma dom z piętrem – na piętrze (im wyżej tym lepiej). Kolejna przeszkoda to ściany. Mieszkając w bloku zbudowanym z płyt żelbetonowych nie mamy co liczyć na dobry zasięg – no chyba że mamy blisko nadajnik. W lepszej pozycji są mieszkańcy budynków z tradycyjnej cegły, czy jakiegokolwiek innego nie żelbetonowego budulca – sygnał nie jest już tak silnie tłumiony.
Jeżeli już wiemy gdzie mamy najlepszy zasięg, zwróćmy uwagę na podłączenie naszego modemu do komputera. Oczywiście najlepszy sposób, to najprostszy sposób – czyli bezpośrednie podłączenie modemu pod komputer. Niestety, ale stosowanie np. przedłużek USB w celu umieszczenia modemu na parapecie okna, czy na oknie, ma odwrotny skutek do oczekiwanego. Przedłużki skutecznie obniżają siłę sygnału docierającą do naszego komputera. Często wyrzucenie takiego kabla i podłączenie bezpośrednie modemu już poprawi sygnał.

Nie bez znaczenia jest także sam modem, przez który się łączymy. Im szybszą prędkość transmisji danych modem oferuje, tym lepiej.

Poprawa mocy.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem poprawy zasięgu Internetu mobilnego jest zakup anteny zewnętrznej. Jednak musi być spełniony jeden warunek – nasz modem musi posiadać wyjście na antenę zewnętrzną. Jaki to będzie rodzaj wejścia jest sprawą drugorzędną, gdyż w sprzedaży są dostępne konektory wszelakiej maści i rodzaju. Ważniejszy jest wybór samej anteny.

O antenach słów kilka…
Dostępne anteny na rynku możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: kierunkowe i bezkierunkowe. Schemat wyboru odpowiedniej jest dość prosty. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie mamy dostęp tylko do jednego nadajnika (łapiemy sygnał tylko z jednej anteny), stosujmy antenę kierunkową. Jeżeli sygnał jaki do nas dociera pochodzi z dwóch lub większej ilości nadajników (z jednej strony mieszkania łapiemy sygnał z anteny A, a na drugim końcu pokoju, czy mieszkania z anteny B), lepszym wyborem będzie antena bezkierunkowa.

Kiedy już wiemy jakiego typu anteny szukamy, zwróćmy uwagę na podstawowe parametry. Najważniejszym z nich będzie kompatybilność obsługiwanych technologii – tych samych co nasz modem. Parametr ten nierozerwalnie łączy się z pasmem, jakie obsługuje nasza antena. Dla przykładu: jeżeli nasz modem obsługuje technologię przesyłu danych HSDPA, niech i nasza antena będzie miała taką możliwość (obsługa pasma do 2100MHz). Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić naszą uwagę jest zysk anteny wyrażany w jednostkach dBi. Im większy zysk anteny, tym lepiej i tym skuteczniej antena „poprawi” docierający sygnał. Decydując się na zakup anteny na allegro czytajmy dokładnie opisy aukcji. Zyski anten jakie możemy spotkać mają często bardzo szerokie zakresy – od 2dBi do nawet 24dBi. Nie warto inwestować w anteny kierunkowe o zysku mniejszym niż 10bBi a w bezkierunkowe o zysku mniejszym niż 8dBi. O ile w przypadku anten kierunkowych nie ma reguły jaki kształt anteny ma większy zysk i jaki będzie lepszy, tak w przypadku anten bezkierunkowych istnieje pewna zależność – im dłuższa antena, tym najczęściej większy zysk. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróćmy również uwagę na sposób mocowania anteny. Kierunkowe często wymagają montowania na dachu, co warunkuje ich długość. Są również takie, które możemy z powodzeniem zainstalować na ścianie stosując jedynie niewielkie ramię. W przypadku anten bezkierunkowych do jej montażu najczęściej wystarczy podstawa magnetyczna, która jest jej częścią.
Oczywiście antena połączona jest z modemem kablem. Wybierając odpowiednią antenę, zwróćmy uwagę czy w zestawie jest od razu przewód, czy należy go dokupić osobno, oraz czy jego długość będzie wystarczająca do podłączenia modemu. Jeżeli nie, niezbędny może okazać się zakup dodatkowej przedłużki. W przypadku kabli GSM strata sygnału jest minimalna i nie musimy obawiać się spadku mocy, jak w przypadku przedłużki USB.
W ofertach zarówno anten jak i kabli, dostępne są przewody z różnymi złączami. Warto wybrać te z uniwersalną końcówką FME i osobno dokupić odpowiedni konektor do naszego modemu. Takie działanie uzasadnione jest większą uniwersalnością. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zmienimy modem, a ten może posiadać inne wyjście antenowe, niż nasz poprzednik. Kupując dobrą antenę zabezpieczymy się w ten sposób, gdyż do nowego modemu będzie wystarczyło dokupić odpowiednią przejściówkę, co zaoszczędzi nam czas i pieniądze.
Nie wszystko od nas zależy.

Kiedy już poprawimy moc sygnału jaki do nas dociera i możemy cieszyć się lepszą prędkością łącza, przychodzi niestety czas gdzie do tego garnka miodu dodać trzeba ziarnko goryczy. Kupując zewnętrzną antenę, przenosząc komputer w najdogodniejsze miejsce z najlepszym zasięgiem i tak możemy nie wycisnąć maksymalnych możliwości z naszego sprzętu. Jest kilka powodów dlaczego tak się dzieje. Na siłę i jakość sygnału ma znaczący wpływ pogoda, o czym wiedzą doskonale użytkownicy CB radia. Ukształtowanie terenu też nie pozostaje bez znaczenia. Ważnym elementem jest też pokrycie szatą roślinną okolicy, w której mieszkamy oraz obecność innej zabudowy. Niestety, ale na powyższe czynniki nie mamy wpływu ? Tracąc nagle moc sygnału nie biegnijmy więc od razu na dach, może to tyko burza….
 

Komentarze

0 nowych
Jaahquubel_   13 #1 03.02.2011 11:46

Ogólnie ciekawy wpis. Takiej tematyki chyba nikt tu jeszcze nie poruszał.

Tylko nie "ziarnko gorczycy", a "łyżkę dziegciu". ;P

Scottie33   4 #2 03.02.2011 11:54

Też ogólnie na plus oceniam ten wpis, ale, żeby wypisywać taaakie bzdury:
> Przedłużki skutecznie obniżają siłę sygnału (...)
> Często wyrzucenie takiego kabla i podłączenie bezpośrednie modemu już poprawi sygnał.

W jaki sposób przedłużka, która jest tylko podłączeniem USB USB ma pogarszać sygnał, który leci z/i stacji bazowej do modemu, to najstarsi górale tego nie wiedzą?! No chyba, że autor czytał jakiś inny podręcznik fizyki...

marius142   3 #3 03.02.2011 12:23

@Scottie33
A słyszałeś o czymś takim jak tłumienie kabla, jeżeli nie to nie pisz bzdur.

Co o autora to tekst jest spoko,tylko napotkałem jedne złe nazewnictwo anteny.Nie ma czegoś takiego jak antena bezkierunkowa,jest antena dookólna.

DawidN20   3 #4 03.02.2011 12:47

@Scottie33 spróbuj podłączyć modem przez taką przedłużkę zwłaszcza w miejscu gdzie sygnał jest słaby a sam zobaczysz efekt :)

@marius142 antena bezkierunkowa to pojęcie użyte przeze mnie na potrzeby podziału anten do niniejszego posta. Łatwiej się czyta i wydaje mi się że to pojęcie jest lepiej zrozumiałe dla osób nie wtajemniczonych w temat niż antena dookólna.

Pozdrawiam.

  #5 03.02.2011 12:49

Kabel usb nie ma wpływu na poziom sygnału odbieranego przez modem ze stacji bazowej. Jedyne co może popsuć to problemy z komunikacją modem - komputer przy długości > ok. 5m (w zależności od jakości kabla)

oprych   14 #6 03.02.2011 14:00

A to ciekawe, bo na kartach USB TP-Link po zastosowaniu przedłużki zasięg ulega raczej poprawie :) (karta w tym samym miejscu)

DeJk_SEBA   7 #7 03.02.2011 14:10

Żelbetowa, nie żelbetonowa. :D
pl.wikipedia.org/wiki/Żelbet
Żelbetonowa to deska może być. :P

DawidN20   3 #8 03.02.2011 14:23

@oprych ulega poprawie leżąc w tym samym miejscu??? To może połączyć tak ze sobą z 5 czy 6 przedłużek (będzie to w końcu tańsze niż antena zewnętrzna) i oszczędzimy sobie roboty a zasięg będzie lepszy? ;)

@DeJK_SEBA cóż na budownictwie się nie znam stąd ta pomyłka w nazewnictwie :D

DawidN20   3 #9 03.02.2011 14:37

BDW@ starty sygnału na przedłużkach USB wynikają nie tyle ze straty sygnału "antenowego" bo ten jest już w końcu przetworzony przez modem ale związane jest to z zasilaniem modemu. O ile dobrze pamiętam, to kable USB mogą zasilać urządzenie bez straty mocy do 5m, a modem jak ma słaby sygnał potrafi troszkę tego prądu pociągnąć. W wyniku tego "sygnał" ulega pogorszeniu. Rozwiązaniem takiego problemu jest stosowanie tak zwanego aktywnego kabla USB (luknijcie w google jak to wygląda jak ktoś nie wie) ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup anteny zewnętrznej.

webnull   9 #10 03.02.2011 16:17

Ciekawy tekst, bardzo kiepskie formatowanie, błędy językowe.

MaRa   9 #11 03.02.2011 17:31

@ marius142 - kabel antenowy ma coś takiego jak tłumienie, a nie kabel USB. W kablu USB długość praktycznie nie ma znaczenia, o ile nie przekracza dopuszczalnej w standardzie (chyba 5m), bo sygnał to zera i jedynki, póki są możliwe do zinterpretowania przez komputer to poprawność transmisji wynosi 100%.

@ DawidN20 - kabel USB teoretycznie nie powinien mieć negatywnego wpływu na zasięg.
Ale powinien to być solidny kabel, specyfikacja USB dopuszcza 0.5A, ale coś mi się wydaje, że modem potrzebuje więcej (nowe komputery dopuszczają większe prądowe obciążenia łącza USB), a to dosyć sporo i mogą być spadki napięcia na rezystancji kabla.
Kabel powinien też mieć założone filtry, to takie zgrubienia przy jednym i drugim końcu. Inaczej po oplocie kabla będą rozchodzić się prądy o częstotliwościach radiowych, czyli modem może łapać więcej zakłóceń, a to obniża jakość połączenia radiowego.
Aktywne kable USB stosuje się natomiast dla długości przekraczających specyfikację. Ale bez dodatkowego zasilania do modemów się nie nadają, bo repeater też swoje pożera. Kable aktywne stosuje się do urządzeń z własnym zasilaniem (np. drukarek).

Jak największy zysk anteny też wbrew pozorom nie zawsze jest potrzebny. Sprawność wbudowanej w modem anteny jest niewielka ze względu na znaczne skrócenie wobec ćwiartki długości fali, jakakolwiek antena zewnętrzna da o wiele lepszy sygnał. 3dB różnicy to teoretycznie 2x większy zasięg, pomijając przypadek nieprzepuszczalnych dla fali przeszkody (typu wzniesienia).

Nie zawsze też parametry podawane przez producentów/sprzedawców mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością, te anteny często robi się metodami chałupniczymi w Chinach. By opracować antenę trzeba wiedzy i dla tych częstotliwości bardzo drogich przyrządów pomiarowych. Kilka milimetrów długości w tą lub w tamtą stronę rozstraja antenę, a ta sprawuje się wtedy znacznie gorzej.

Jeśli modem przy szybie coś tam łapie, ale jest zbyt słaby sygnał dla stabilnego połączenia, proponuję spróbować anteny naklejanej na szybę, stosowanej w samochodach. Byle poważnej firmy (np. Hirschmann, Katherein, Blaupunkt, Panorama Antenna).
Są modele w postaci plastikowego paska o długości kilkunastu centymetrów (powinno się ustawiać pionowo), są okrągłe średnicy ok. 5 cm. Zysk rzędu 3dBi oznacza w praktyce 5-6dB różnicy w porównaniu z anteną wbudowaną w modem, czyli zasięg 4x większy. A może się okazać lepsza niż "no name made in china super zysk".

Kabel antenowy też ma znaczenie. W telefonii komórkowej używa się bardzo wysokich częstotliwości, kable i złącza mają spore tłumienie. W zależności od tego, na jaki się trafi, przy kilku metrach może to być różnica nawet kilka decybeli. Więc kabel powinien być możliwie najkrótszy, tzn. czasem lepiej krótszy kabel i antenę niżej.

  #12 03.02.2011 21:30

A nie lepiej kupić jakiś router 3G z WiFi z możliwością podłączenia do niego modemu 3G poprzez USB, ów router ustawić w miejscu z najlepszym zasięgiem, a kompa łączyć poprzez WiFi (np. karta WiFi na USB) lub kablem? Routery 3G z WiFi to koszt od 120 zł. brutto + karta WiFi na USB od 30 zł. brutto - w sklepie. I da się bez kabli... :-)

sid25   4 #13 04.02.2011 01:43

fajne były by + i - za bloga jak i za komentarze,

autor faktycznie lizną trochę wiedzy, a raczej doświadczenia z modemami 3G

ale, wpis @MaRa@ jest jakby nie patrzeć rzeczowy i to właśnie nadaje się na bloga - poradę

@wav_e@ to jest najlepsze rozwiązanie do domu, jednak dużo ludzi korzysta z 3G poza domem, a do tego celu wedle mnie najlepszym rozwiązaniem jest antena dookólna

Scottie33   4 #14 04.02.2011 06:28

@marius142: Weź mnie nie osłabiaj... Zapytaj lepiej Mamy, jak będzie następnym razem odkurzać mieszkanie, czy jeżeli odkurzacz jest włączony bezpośrednio do gniazdka, to czy lepiej wciąga, niż kiedy jest podłączony przez przedłużacz?!?! :-P

oprych   14 #15 04.02.2011 07:48

@DawidN20
Powtarzam, karta WiFi USB u mnie podłączona przez przedłużkę ma jedną - dwie kreski więcej niż gdyby w tym samym miejscu podłączyć ją do laptopa.
Być może to dlatego, że przedłużka jest dołączona przez Tp-Link i jest wyraźnie grubsza od zwykłych plus do tego wtyczki też są troszkę masywniejsze :P

Zapominasz też, że przedłużkę stosuje się też w innym celu jeśli mamy kompa gdzieś w kącie pod ścianą i tam podłączymy kartę to zasięg będzie mniejszy, niż jeśli zastosujemy przedłużacz ,dzięki któremu karta będzie np. na biurku

  #16 06.02.2011 21:42

Jako użytkownik mobilnego netu (kilka lat, wszystkie sieci, obecnie O.), chcę powiedzieć, że te anteny, wzmacniacze i inne cuda niewiele dają. Liczy się jedynie modem.

Anteny sprawdzają się jedynie na wsi (bez żartów) - gdy w domu nie ma zasięgu, wtedy można wystawić antenę na zewnątrz i cieszyć się transferem rzędu 50-100 kb/s.

W innym przypadku szkoda czasu i pieniędzy.

DawidN20   3 #17 06.02.2011 21:57

@juzo8 50-100kb/s chyba wolne żarty...
Ja w miejscu gdzie powstawał wpis na potrzeby innego bloga dzięki antenie bezkierunkowej (dookólnej) zasięg zwiększyłem z EDGS na HSDPA i przt dwóch kreskach zasięgu w iPlusie mam transfery rzędu 1Mb/s do nawet 2Mb/s w zależności od warunków (też bez żartów).

  #18 07.02.2011 22:13

@Mintaj-aj

Kabel USB przedłużka, to rezystor, który zmniejsza zasilanie modemu 3G. Z tego powodu niektóre urządzenia na USB nie działają z długim kablem, a modem 3G ma gorszy zasięg bo mniejszą moc.
To fakt.

  #19 01.03.2011 07:41

Scottie33 niestety ale racja zamatuj przedłużkę usb 5m do modemu takiego zwykłego np: HUAWEI z play i nie bedzię działał :) maks to chyba jak pamiętam 3m

  #20 18.06.2011 20:32

Ja stary komputer zabrałem na działkę letniskową kupiłem w Plusie
pakiet MB,telefon Nokia C3-05 zamontowałem jako modem-uzyskałem tylko 30 - 90 kb/s następnie kupiłem dłuższy USB ok 1 m
a telefon umieściłem o 1 metr wyżej i prędkość mi podskoczyła
na 208 - 240 kb/s
W najbliższym czasie chcę kupić 5 m przdł.USB aktywny ze wzmacniaczem i dam telefon do innego pomieszczenia gdzie jest
lepszy sygnał i mam nadzieję,że uzyskam ok 380 kb/s

  #21 06.08.2011 17:54

tyle to każdy kto ma mobilny internet to powinien wiedzieć ...
2/5

  #22 06.10.2011 04:25

w internecie mobilnym Iplus mam 1 sygnał i net mi tak laguje że nie mogę się dopiąc do danych gier np:cs

  #23 06.10.2011 04:25

w internecie mobilnym Iplus mam 1 sygnał i net mi tak laguje że nie mogę się dopiąc do danych gier np:cs

  #24 04.11.2011 17:51

Podłączyłem do routera TP MR3420 modem E173 na 3m kablu USB. Modem ustawiłem w oknie. Siła sygnały IPlus wynosiła 57% ale w tych warunkach transfer pobierania wynosił 100-150kb/s . Wyrzuciłem kabel (dobry , nowy ) i wpiąłem modem bezpośrednio do routera siła sygnału spadła do 35% ale rzeczywisty transfer wzrósł do 1,6-2Mb/s. W routerze jest słaby prąd w porcie USB i przez to mimo lepszego odbieranego sygnału 3G transfer był niedostateczny.

  #25 03.12.2011 00:12

Mam pytanie czy można modem E173s-2 albo jaki kolwiek podłączyć do anteny telewizyjnej , czy może jednak dymek pójdzie?

  #26 12.12.2011 13:57

Bardzo dobre porady faktycznie przedłużacz powodował straty w moim przypadku na przedłużaczu miałem 89% a bez 99% :)

  #27 11.02.2012 22:54

kolega ma po nie kąt racje z tymi kablami elektronika sie kłania prawo przewodności i oporu gdyby zastosować kabel usb z pozłacanymi lub platynowymi przewodami dało by to zadowalający rezultat lecz czy takie istnieją? to dopiero zagadka XD

  #28 25.02.2012 14:50

Panowie,temat super i wszyscy macie racje co do tej technologii,ale podstawowym problemem w tym kraju jest brak odpowiednich nadajnikow,co przede wszystkim wplywa na Wasz odbior danych.W tym kraju wszystko polega na zlapaniu klijenta i naciaganiu go na super szybki internet.Np: slynny T.p.netia sprzedaje internet o niesamowitych szybkosciach,a okazuje sie ze u klijenta jest stara instalacja przylacza,gdzie placi za 20mb/s a ma zaledwie 2mb/s,a klijent placi za 20mb/s.Co do mobilnych to naprawde jest juz niesamowicie wiele sprzedawanych modemy od firm t-mobil;plus;orange czy play i nikt sie nie marwi ze wszyscy tam szykaja szybkiego internetu,tylko jak najwiecej sprzedac.
Cala filozofia polega na ilosci,a nie na jakosci,jak to jest w normalnym cywilizowanym swiecie.
Pozdrawim.

  #29 26.02.2012 13:45

Nie rozumiem czemu wszyscy na tym forum problemy z przedłużaczami USB upatrują w rezystancji. Tak naprawdę rezystancja takich przewodów (bo to nie są kable, zgodnie z polskimi normami) jest znikomo mała i nie ma znaczenia przy transporcie energii zasilającej. Oczywiście jeśli przewód i złącza są nieuszkodzone i zapewniają dobre warunki styku.

Jeśli po dołączeniu przedłużacza USB w modemie spada prędkość transmisji przyczyną tego jest tłumienie na liniach sygnałowych USB, wywołane impedancją tych linii (nie mylić z rezystancją). W tych liniach czyli D+ i D- płyną sygnały o wysokich częstotliwościach i tu zachodzą zupełnie inne zjawiska niż przy przenoszeniu zasilania. Czasem tłumienie może być tak duże, że komputer nie będzie w stanie nawiązać początkowego połączenia z modemem. Zgodnie ze specyfikacją do 5m można stosować przedłużacze pasywne dla USB 2.0.

Ponadto oprócz impedancji własnej linii kolejnym problemem w przewodach USB jest indukowanie się zakłóceń. Mogą on pochodzić nie tylko od sygnałów radiowych ale przede wszystkim od pracy różnych urządzeń np. odkurzacz, telewizor, komputer. Im dłuższy kabel tym więcej takich zakłóceń „zgarnie”.

Podsumowując jeśli ktoś się decyduje na taki przedłużacz USB radzę wybrać możliwie jak najkrótszy, podwójnie ekranowany i z pierścieniami ferrytowymi. To bardzo często pomaga zwłaszcza jeśli komputer jest stacjonarny i stoi na podłodze :).

  #30 21.03.2012 14:53

potrzebuje wsparcia bo net mi sie tak laguje na 3g i nw jak mozna przełaczyc na tryb HSDPA/HSUPA prosze o pilną pomoc !!!

  #31 21.03.2012 15:52

nic mi stąd nie pomogło ; / ...
przedłużka raczej mi poprawia zasięg jak mam bez to trudno się połączyć O.o .

  #32 08.04.2012 16:48

ja kombinowałem i włozłem kawałek sienkiego druta w styk anteny w modemie huwej i do tego kabel od anteny ale satelitarnej znaczy nie srodkowy tylkoekran czyjji zewnetrzny przewód i z 1 kreski na 4 weszło

  #33 09.04.2012 23:17

Panowie nie zgodzę się z Wami w jednej kwestii otóż po podłączeniu modemu 3g za pomocą przedłużki usb, tracimy na prędkości wysyłania i pobierania, w stosunku do użycia bezpośredniego podłączenia via usb + modem 3g pozdr

  #34 09.04.2012 23:19

czyli że autor postu miał rację pisząc o stracie między przedłużką usb a jej nie stosowaniem. pozdr. i sorrki że napisałem to w dwóch komentarzach.

  #35 21.04.2012 11:13

witam serdecznie posiadam modem e 353 huawei w sieci iplus mojm modem umiescilem na dachu domu na 5 metrowym kablu usb z zasilaczem hula super hspa+

  #36 19.05.2012 15:20
  #37 24.06.2012 11:23

Jeżeli kabel usb nie jest ekranowany (a rzadko są bo mało kto potrzebuje taki "dobry") to sam kabel tworzy zakłócenia w postaci pola magnetycznego które z kolei tłumi sygnał modemu 3G.
Z kolei sam kabel też jest podatny na zakłócanie sygnału do komputera, a ponieważ działa w trybie "wszystko dokładnie prześlij" to każdy zgubiony pakiet danych musi być przesłany tak aby był identyczny w modemie i komputerze aż do skutku. Mały silniczek z "samochodzika" już powoduję rażące zakłócenia i na kablu i na modemie i baaarzo zmniejsza transfer.
Im dłuższy kabel usb tym więcej pakietów może zostać zgubionych.
Sytuacja jest inna gdy mamy ekranowane usb.
Siłą rzeczy kable do anten muszą być ekranowane więc 10 metrów nie robi "zgrozy" :)

  #38 07.07.2012 13:51
lucas__   13 #39 07.07.2012 14:38

@aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Przewijam na dół strony, a tam widzę "Autor: DawidN20" To, że ktoś ma 2 blogi to jeszcze nie plagiat

  #40 13.08.2012 17:34

Ten sam artykuł wstawiłem w dwa a nawet chyba w trzy miejsca tak, żeby więcej osób mogło do niego dotrzeć

Szorstki   2 #41 29.09.2012 23:30

Ja empirycznie sprawdziłem: Huawei e173U-2 ma lepszy zasięg, gdy podłączę go przez kabel USB (dołączony był do Huawei e156). Bezpośrednio do laptopa jest max ok. 500kbps (1-3kreski/5), z przedłużką jest w okolicach 800-1100kbps (min2, a najczęściej 3-4 kreski/5). Gdy modem podniosę nad laptopa (ok. 50cm od biurka, czyli standardowej pozycji modemu wpiętego w laptopa) prędkość skacze nawet do 4500kbps, a nie spada poniżej 900kbps). Prędkości podaje aplikacja Play Online, nominalna prędkość połączenia wg. ulotki Play to 4Mbit/s.

Różnica jest też widoczna przy zmianie piętra (normalnie parter). Gdy z podłączonym e173U-2 jestem na piętrze, prędkość waha się w okolicach 1000-3000kbps - nie testowałem jeszcze tam przedłużki USB, ale chyba załatwię jakąś antenę.

Testowane na obrzeżach Wrocławia :) Przedłużka ma ok.50cm, na pewno nie osłabia sygnału (przecież sygnał, to tylko i wyłącznie sprawa modemu i ew. anteny - zakładając że kabel łączący z komputerem nie zakłóca sygnału i dostarcza odpowiednią ilość mocy). Ten dołączony do e156 widocznie się nadaje i dodanie go między modemem a komputerem nie przeszkadza, a przy podniesieniu modemu bardzo pomaga. Można prowadzić różne teoretyczne dywagacje, ale nie ma to jak sprawdzić teorię empirycznie ;)

Nie wiem czy to normalne, ale oba modemy mocno się grzeją (prawdopodobnie to sprawka kiepskiego zasięgu).

  #42 12.11.2012 18:51

Mam modem PLAY. Nie mogę korzystać z internetu w okolicach Sulejowa ponieważ wyświetla się komunikat "zarejestruj sie w sieci". Nie wiem jak to załatwić bo jednak laptop ma jeszcze dla mnie tajemnice. Proszę o pomoc.

  #43 12.11.2012 19:24

Proszę o radę. Mam internet mobilny w PLAY. W domu odbiera całkiem dobrze. Natomiast w okolicach Sulejowa wyświetla sie komunikat "zarejestruj sie w sieci". Co to oznacza i jak mam się zarejestrować?

  #44 16.11.2012 16:56

ja mam karte aero2 zasięg jest w miarę .ale mam starszy komputer 1.7ghz procesor 384 ram .ale kartę graficzną wymieniałem ale filmiki na you tube mi sie tną czy to wina ramu

  #45 16.11.2012 17:01

proszę czy ram zależy od tego że gdy jestem na you tube to filmiki mi się zacinj

  #46 27.11.2012 16:43

Witam mam pytanie : jestem klientem T-mobile mam modem bezprzewodowy hauwei E353 ,chyba i mam pytanie czy mogę dokupić prędkość tak do 1mega czy to wogóle jest możliwe bo jak czytałem o tym że można zmienić oferte ,ale ja tego nie chce ,chce tylko dokupić prędkości proszę się zemną skontaktować na na gg: 43760416. Bardzo prozę o skontaktowanie się zemną

  #47 17.01.2013 20:46

mam laptopa tosziba wczasie oglondania filmuw wcale nie moge oglondac dzwonilam do te mobile to muwili rzeby kupic antene zewnentsza czy to cos pomorze i ustawic 3giga i podlonczyc antene edyta

  #48 17.01.2013 20:47

edyta plachecka

  #49 17.01.2013 20:51

prosze o odpowiedz na moje pytanie czy antena przy laptopie bendzie odbierac dobrze nie bendzie przyrywac filmuw i bufurowac edyta

  #50 25.01.2013 21:10

tekst, że przedłużka USB pogarsza sygnał jest thebeściarsko żałosny... Kto to pisał? Mam modem na strychu podłączony do 10m kabla USB (oczywiście aktywny) i w pokoju na parterze net z orange free śmiga aż miło. Odpowiednio D: 4 Mb/s; U: 2 Mb/s. Odległość od nadajnika 3 km. Brak widoczności (las).

  #51 26.02.2013 20:13

Ciekawe jak wy byście się czuli, gdyby na komórce szybciej chodził internet niż na laptopie połączonym przez modem. Komórka - HSDPA , Laptop - EDGE. Na szczęście istnieją takie programy jak SE PC Suite, dzięki niemu można połączyć internet z laptopem przez komórkę.

  #52 08.03.2013 16:44

bz.krasinscy@interia.pl
Mam tuner PCTV Systems TV Center i mam sygnał r.tv. z kablówki.Tuner jest podłączony do gniazda
USB w komputerze a kablówka z tyłu do tunera.Chciałem przedłużyć za pomocą ,,Przedłużacza USB
(do pasywnego przedłużenia przewodów przyłączeniowych USB) Na ekranie kompa brak obrazu.
Z tego wniosek że ta przedłużka tłumi mi sygnał telewizji kablowej.Kabel ma długość 2,5 m.
Proszę o radę co mam zrobić?

  #53 02.04.2013 21:34

tak zle i tak nie dobrze

  #54 29.04.2013 21:41

40 lat zawodowo w teletransmisji i komutacji i takich teorii na temat tłumienności kabli wcz. oraz USB to nie słyszałem. Z mojej praktyki z Aero2, odległość do BTS - ok. 6km (3,5km prez las):
1. modem na poziomie 1m nad poziomem gruntu w lapku - 38% sygn. - łączności brak;
2. modem na 5m kablu USB umieazczony na wysokości około 5m - 89% sygn. - 100% łączności;
3. antena dookólna 11dBi, przewód wcz. RG174 na wysokości około 5m - 61% sygn. - problemy z zalogowaniem do sieci (jak się uda to działa, ale zrywa);
4. antena dookólna 11dBi, przewód wcz. H155 na wysokości około 5m - 91% sygn. - 100% łączności.
To jest teoria poparta praktyką.
Najtańsze rozwiązanie w tych warunkach to USB.
W gorszych warunkach antena zewnętrzna i do tego kierunkowa z dobrym koncentrykiem H155 lub lepszym. Kabel RG174 tłumi więcej niż wzmacnia antena.
Pozdrawiam

  #55 09.05.2013 10:31

Zastanawia mnie antena bezkierunkowa czy takie coś istnieje. Chyba chodzi o antenę dookólną.

  #56 13.08.2013 21:41

a dla czego sie te filmy nie ciąć? sieć aero2 to tylko 512kbps maks.... ludzie zastanowcie sie co wy piszecie..... jak sie chce miec darmowy internet to nie mozna nazekac !!!!!

  #57 19.08.2013 09:02

aero2 + Huawei 173u2 + ok. 30 cm drucik w gniazdku antenowym i osiąga 1Mbps przy pobieraniu danych (w mieście).

  #58 23.08.2013 17:38

Do author: jaki rodzaj zelu jest dodawany do betonu w celu otrzymania wdkazanego w tekscie budulca sci an w blokach? Z tego co side znam nice ms zelbetonu tylko zelbet.

  #59 31.08.2013 00:32

ja do odbierania internetu mobilnego do niedawna używałem telefonu, Nokii 500. Pomimo, że mieszkam na wsi cieszyłem sie prędkością od 2 w porywach do 6mb. Teraz złodziej telefonu zmusił mnie do używania modemu 3G Huawei E173 z Plusa. Zasięgu nie łapał wcale więc podłączyłem antenkę od tunera dvbt usb za 44,99 w Auchanie. Prędkość w porywach do 2mb, czasem jednak gubi ten zasęg i mam transfer rzędu 20kb/s. Myślę, że jeszcze pokombnuję i będzie git. Pozdro

  #60 31.08.2013 00:44

ps. przedłużka USB bez kitu psuje sygnał i sie nie kłucić. Mnie się psuje, innym też, a gość co tego nie sprawdził mówi, że tak być nie może bo... Dlatego ten kraj tak słabo funkcjonuje

  #61 27.09.2013 15:56

To co wy za przedłużki stosujecie?? Ja miałem komputer przy oknie i prędkość maksymalna jaką osiągnąłem to 12,1 Mb/s w technologi HSDPA+, przestawiłem komputer zastosowałem przedłużkę 5m, i osiągnąłem też w granicach 12, więc może w fizyce to są jakies granice ale w praktyce nie zauważyłem. Może mam lepszy kabel...

  #62 05.10.2013 18:31

Problemy z tanimi przedłużkami i kablami USB (oraz innymi budżetowymi produktami) wynikają ze złej lub wręcz fatalnej jakości. Dobrej jakości kable nie powinny w zauważalny sposób wpływać na transmisję!


...Kiedyś mając fabryczny kabel FTP kat 6 miało się pewność że nie będzie z nim problemów. Dziś KAŻDY, ALE TO KAŻDY kabel trzeba podłączyć pod tester bo inaczej część infrastruktury będzie fochować.

  #63 10.10.2013 07:13

naprostszy spsób i najlepszy sposób to zrobienie pola magnetycznego to zwiększyy wifi o prawie 90% tylko tot pole magnetyczne zrobić tak gdzie net tak zeby sie odbijało wifi o sciane itp

  #64 20.10.2013 07:30

W moim przypadku przedłużka USB poprawia zasięg zdecydowanie. W miejscu gdzie przebywam komórka w T-mobile jest prawie bez zasięgu, najlepiej wejść na piętro, wtedy daje się rozmawiać bez większych problemów. Prawdopodobnie modem który mam D-Link DWM-156 jest jednym z gorszych urządzeń w tej klasie, ale w jego przypadku bez kabla usb nie ma mowy o wykryciu sieci plusa. T-mobile i Orange jakoś widzi bez kabla (ale nie wiem jak z siłą sygnału bo kartę do internetu mam Plusa) zaś Plus na kablu rozwija lekką ręką prędkość 1MB/s downloadu (upload podobnie) co dla mnie jest wystarczające.
Kabel mam 2m ekranowany, bez filtrów, prawdopodobnie ekran działa tutaj jak antena, a brak filtrów nie pogarsza sygnału. Modem D-Linka oczywiście leży w tym samym miejscu co gdyby był wpięty bezpośrednio do lapka. Siła sygnału -91dB (a dokładnie tłumienie). Tak więc Wasze teorie o złym wpływie kabla USB (przedłużce) można o kant tyłka potłuc. Może czas skończyć z kupowaniem przedłużek za 5 zyli i kupić po prostu coś lepszego.

  #65 29.10.2013 11:03

u mnie akuratpodlączenie modemu przez 1,5m kabel usb poprawia sygnał

  #66 22.11.2013 12:53

Błąd Autora.
Nie ma czegoś takiego jak odbieranie sygnału z kilku stacji bazowych więc uwaga o antenach jest bez sensu.

  #67 30.12.2013 10:17

mam problem z siłą sygnału internetoweg-modem pokazuje że ma3 kreski zasięgu w technologi HSPA+ mierze prędkość łącza speed test .pl pokazuje mi że prędkość mojego internetu wtnosi 2 mega.a jak ściągam jakiś pli to zaledwie prędkośc pobierania zaledwie 0.070 Mbps.dlaczego czemu tak sie dzieje?

  #68 01.01.2014 21:04

Do grześ222 ja mam "2 kreski" i w HSPA+ 7,86 mega , po podłączeniu antenki ponad 10 mega na prędkość przekłada się wiele czynników a zasięg nie jest njaważniejszy nawet przy 1 kresce zasięgu możesz mieć ponad 10Mbit a a przy full np 1Mbit poczytaj więcej o tym

  #69 15.02.2014 17:42

Ja od zawsze używam przedłużek i moje statystyki,
Modem 3G HSPA: z play
-prędkość pobierania bezpośrednio podpięty do komputera 100-150 kb/s
- z przedłużką 0,5 m 250-300 kb/s
- z przedłużką 2 m 300-360 kb/s
Modem LTE: z plus
- bezpośrednio 600-700 kb/s
- z przedłużką 0,5 m 1,1 mb/s -1,3 mb/s
- z przedłużką 2 m 1,5mb/s+

I jak to wyjaśnicie jeśli twierdzicie że przedłużki nic nie dają? Internet testowałem wile godzin, w godzinach szczytu, jak i w nocnych. Prędkości wyżej są z godzin szczytu czyli tych kiedy najwięcej ludzi korzysta z internetu mobilnego 14-20, w godzinach nocnych osiągam jeszcze lepszy rezultat.

  #70 01.04.2014 16:08

mam modem hawleja blukonet a karte z t mobajl i mam zasieg 2g zalerzy to od modemu

  #71 31.12.2014 18:33

@Scottie33: A ja mam przedłużkę USB pomiędzy modemem a dekoderem bo wtedy osiągam 5 krotnie większą prędkość .

  #72 16.01.2015 11:18

@webnull: Ty jestes kiepski

  #73 18.10.2015 12:44

@oprych: U mnie też w Orange zastosowanie przedłużki raczej pozwala na połączenie się z siecią.Modem Alcatel One Touch L850v LTE, w bezpośrednim połączeniu z komputerem nie widzi sieci. Nie działa też z TP Linkiem 3420 v2.
Więc stosowanie dodatkowych kabli USB jest w pewnych warunkach uzasadnione.

  #74 09.11.2015 19:36

@oprych: dziwne ze przez 4 lata nikt nie napisał że trzymając kartę wi fi dalej od komputera dostaje ona mniej zakłóceń elektromagnetycznych płynących wprost z niego.

  #75 21.06.2016 11:59

Ja na luzie polecam https://toya.net.pl/ . Korzystam z internetu stacjonarnego u nich od dawna, wszystko jest jak najbardziej w porządku. Szybki i opłacalny.

  #76 29.09.2016 11:00

można też rozwiązać problem zasięgu montując antenę gsm/3g/wifi, albo wzmacniacz gsm ;) ja miałem problem ze złapaniem zasięgu, antena pomogła :) ja kupiłem od new-electric.pl z czystym sumieniem moge polecic

  #77 16.10.2016 00:47

Moze i bylo troche oczywistosci w tresci i jakies bledy ale chlopak usiadl i napisal i bardzo fajnie. Jak takie mocarze jestescie to napiszcie co wiecie w osobnym poradniku i bedzie super. Pozdrowienia dla ludzi ktorzy wolą coś zrobic niz hejtować...

  #78 06.12.2016 11:51

O ile dobrze pamiętam, to mała literka "i" na końcu oznaczenia wartości zysku anteny mówi o przeliczniku 1/1.

  #79 17.01.2017 09:42

Jest taka firma jak Signaflex, to jest amerykański producent. Mam ich antenę do internetu i się sprawdza. Na stronie signaflex.pl jest pełny opis produktów. Generalnie to jest strona jedynego przedstawiciela marki nie tylko w Polsce, ale też w ogóle w całej Europie. Mają oryginalne, atestowane rzeczy, a nie chińskie podróbki, których można trochę w sieci znaleźć. Mi internet wyraźnie przyśpieszył, mogę video oglądać bez zacinania, co wcześniej było w ogóle niemożliwe.