Jak skutecznie zwiększyć zasięg Internetu mobilnego

Obecnie, każdy z operatorów sieci komórkowych w Polsce posiada w swojej ofercie opcję dostępu do Internetu mobilnego. Operatorzy konkurują między sobą cenami, limitami danych (jeszcze), ofertami dla stałych klientów. Niestety, mimo atrakcyjnej oferty i całkiem przyzwoitych prędkości możliwych do osiągnięcia, wciąż bywają miejsca w naszym kraju, gdzie dostęp nie tylko do Internetu mobilnego, ale i telefonii, jest utrudniony z uwagi na kiepski zasięg sieci. Istnieje prosty sposób na zmianę tego stanu rzeczy. To właśnie ten problem będzie tematem dzisiejszego tekstu.

Po pierwsze: czego nie robić, żeby nie szkodzić.

Zanim zaczniemy cokolwiek poprawiać, warto zadać sobie trochę trudu i zastanowić się, czy możemy poprawić zasięg naszego Internetu likwidując przeszkody w jego funkcjonowaniu. Jeżeli korzystamy z sieci głównie w domu, spróbujmy znaleźć miejsce z najlepszym zasięgiem. Nie musimy biegać od razu po całym domu z komputerem. Wystarczy wziąć telefon komórkowy (o ile jest w tej samej sieci co nasz Internet) i sprawdzić, gdzie w mieszkaniu mamy najlepszy dostęp do sieci. Takie miejsca są najczęściej przy oknach (od strony nadajnika, o ile wiemy gdzie on jest), oraz jeżeli ktoś ma dom z piętrem – na piętrze (im wyżej tym lepiej). Kolejna przeszkoda to ściany. Mieszkając w bloku zbudowanym z płyt żelbetonowych nie mamy co liczyć na dobry zasięg – no chyba że mamy blisko nadajnik. W lepszej pozycji są mieszkańcy budynków z tradycyjnej cegły, czy jakiegokolwiek innego nie żelbetonowego budulca – sygnał nie jest już tak silnie tłumiony.

Jeżeli już wiemy gdzie mamy najlepszy zasięg, zwróćmy uwagę na podłączenie naszego modemu do komputera. Oczywiście najlepszy sposób, to najprostszy sposób – czyli bezpośrednie podłączenie modemu pod komputer. Niestety, ale stosowanie np. przedłużek USB w celu umieszczenia modemu na parapecie okna, czy na oknie, ma odwrotny skutek do oczekiwanego. Przedłużki skutecznie obniżają siłę sygnału docierającą do naszego komputera. Często wyrzucenie takiego kabla i podłączenie bezpośrednie modemu już poprawi sygnał.

Nie bez znaczenia jest także sam modem, przez który się łączymy. Im szybszą prędkość transmisji danych modem oferuje, tym lepiej.

Poprawa mocy.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem poprawy zasięgu Internetu mobilnego jest zakup anteny zewnętrznej. Jednak musi być spełniony jeden warunek – nasz modem musi posiadać wyjście na antenę zewnętrzną. Jaki to będzie rodzaj wejścia jest sprawą drugorzędną, gdyż w sprzedaży są dostępne konektory wszelakiej maści i rodzaju. Ważniejszy jest wybór samej anteny.

O antenach słów kilka…
Dostępne anteny na rynku możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: kierunkowe i bezkierunkowe. Schemat wyboru odpowiedniej jest dość prosty. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie mamy dostęp tylko do jednego nadajnika (łapiemy sygnał tylko z jednej anteny), stosujmy antenę kierunkową. Jeżeli sygnał jaki do nas dociera pochodzi z dwóch lub większej ilości nadajników (z jednej strony mieszkania łapiemy sygnał z anteny A, a na drugim końcu pokoju, czy mieszkania z anteny B), lepszym wyborem będzie antena bezkierunkowa.

Kiedy już wiemy jakiego typu anteny szukamy, zwróćmy uwagę na podstawowe parametry. Najważniejszym z nich będzie kompatybilność obsługiwanych technologii – tych samych co nasz modem. Parametr ten nierozerwalnie łączy się z pasmem, jakie obsługuje nasza antena. Dla przykładu: jeżeli nasz modem obsługuje technologię przesyłu danych HSDPA, niech i nasza antena będzie miała taką możliwość (obsługa pasma do 2100MHz). Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić naszą uwagę jest zysk anteny wyrażany w jednostkach dBi. Im większy zysk anteny, tym lepiej i tym skuteczniej antena „poprawi” docierający sygnał. Decydując się na zakup anteny na allegro czytajmy dokładnie opisy aukcji. Zyski anten jakie możemy spotkać mają często bardzo szerokie zakresy – od 2dBi do nawet 24dBi. Nie warto inwestować w anteny kierunkowe o zysku mniejszym niż 10bBi a w bezkierunkowe o zysku mniejszym niż 8dBi. O ile w przypadku anten kierunkowych nie ma reguły jaki kształt anteny ma większy zysk i jaki będzie lepszy, tak w przypadku anten bezkierunkowych istnieje pewna zależność – im dłuższa antena, tym najczęściej większy zysk. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróćmy również uwagę na sposób mocowania anteny. Kierunkowe często wymagają montowania na dachu, co warunkuje ich długość. Są również takie, które możemy z powodzeniem zainstalować na ścianie stosując jedynie niewielkie ramię. W przypadku anten bezkierunkowych do jej montażu najczęściej wystarczy podstawa magnetyczna, która jest jej częścią.
Oczywiście antena połączona jest z modemem kablem. Wybierając odpowiednią antenę, zwróćmy uwagę czy w zestawie jest od razu przewód, czy należy go dokupić osobno, oraz czy jego długość będzie wystarczająca do podłączenia modemu. Jeżeli nie, niezbędny może okazać się zakup dodatkowej przedłużki. W przypadku kabli GSM strata sygnału jest minimalna i nie musimy obawiać się spadku mocy, jak w przypadku przedłużki USB.

W ofertach zarówno anten jak i kabli, dostępne są przewody z różnymi złączami. Warto wybrać te z uniwersalną końcówką FME i osobno dokupić odpowiedni konektor do naszego modemu. Takie działanie uzasadnione jest większą uniwersalnością. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zmienimy modem, a ten może posiadać inne wyjście antenowe, niż nasz poprzednik. Kupując dobrą antenę zabezpieczymy się w ten sposób, gdyż do nowego modemu będzie wystarczyło dokupić odpowiednią przejściówkę, co zaoszczędzi nam czas i pieniądze.

Nie wszystko od nas zależy.

Kiedy już poprawimy moc sygnału jaki do nas dociera i możemy cieszyć się lepszą prędkością łącza, przychodzi niestety czas gdzie do tego garnka miodu dodać trzeba ziarnko goryczy. Kupując zewnętrzną antenę, przenosząc komputer w najdogodniejsze miejsce z najlepszym zasięgiem i tak możemy nie wycisnąć maksymalnych możliwości z naszego sprzętu. Jest kilka powodów dlaczego tak się dzieje. Na siłę i jakość sygnału ma znaczący wpływ pogoda, o czym wiedzą doskonale użytkownicy CB radia. Ukształtowanie terenu też nie pozostaje bez znaczenia. Ważnym elementem jest też pokrycie szatą roślinną okolicy, w której mieszkamy oraz obecność innej zabudowy. Niestety, ale na powyższe czynniki nie mamy wpływu ? Tracąc nagle moc sygnału nie biegnijmy więc od razu na dach, może to tyko burza….