Jak to jest z Windows 8? OEM-y niezadowolone, użytkownicy wręcz przeciwnie, ale sprzedaż PC i tak spada

Strona główna Aktualności

O autorze

Windows 8: czy to dobry system operacyjny? Odpowiedź będzie zależała od tego, kogo spytasz. Jeśli jesteś fanem rozwiązań z Redmond, to lepiej nie pytaj Jun Dong-soo, jednego z prezesów grupy Samsung. Podczas ostatniej konferencji prasowej, dotyczącej stanu rynku PC, powiedział szczerze: globalny rynek PC stale się kurczy, i to mimo pojawienia się Windows 8. Sądzę, że system Windows 8 jest nie lepszy, niż wcześniejsza Vista.

W ustach jednego z szefów jednego z największych producentów komputerów na świecie takie porównanie brzmi miażdżąco – z perspektywy OEM-ów, Vista była jedną z największych porażek Microsoftu. Klienci robili co mogli, by zamiast Visty dostać znane i lubiane Windows XP. Dzisiaj jest podobnie – wielu sprzedawców może zaświadczyć, że klienci często pytają, czy mogą kupić komputer z systemem Windows 7.

O ile jednak w wypadku tradycyjnych desktopów i laptopów można znaleźć sposoby przejścia na Windows 7, to użytkownicy nowej klasy urządzeń, tabletów z systemem Windows i „lapletów” Surface, skazani są na „ósemkę”. Jun Dung-soo z tego właśnie powodu skreślił całą tę kategorię urządzeń, stwierdzając, że nie widać zapotrzebowania na Surface, a wcześniejsze starania Intela, mające na celu zbudowanie lżejszych ultrabooków, też zawiodły – i to ze względu na mało konkurencyjną platformę Windows.

Głos prezesa Samsunga nie jest odosobniony. Na stan Windows narzekają też szefowie Fujitsu, Asusa i Acera, twierdząc, że słabe wyniki producentów PC to „zasługa” Microsoftu. Jedynie Michael Dell twierdzi coś odmiennego: podczas ostatniej konferencji Dell World ogłosił, że zainteresowanie Windows 8 jest całkiem spore, nawet wśród klientów biznesowych, zwykle ociągających się z sięganiem po techniczne nowinki.

Czyżby problemy z nowym Windows mieli przede wszystkim Azjaci? Ciekawe wyniki przyniosły bowiem badania przeprowadzone przez giganta amerykańskiego handlu elektronicznego, firmę Best Buy. Wśród użytkowników Windows 8, którzy kupili urządzenie z ekranem dotykowym, 74 proc. uznało, że nowy system „podoba im się”, lub „bardzo się podoba”. Ci, którzy zakupili tradycyjnego laptopa czy komputer desktopowy, również byli raczej z Windows 8 zadowoleni – 53 proc. przyznało, że Microsoft znacznie ulepszył swój system operacyjny. Dlatego Best Buy, by zachęcić klientów do sięgnięcia po urządzenia, które najwyraźniej lepiej się spisują z Windows 8 – laptopów i desktopów z ekranami dotykowymi – zaoferował im 100 dolarów zniżki na taki sprzęt.

Gdyby Microsoft zechciał jeszcze posłuchać trochę swoich klientów, zainteresowanie Windows 8 mogłoby wzrosnąć jeszcze bardziej. Ostatnie badania IDC pokazały, że użytkownikom „ósemki” brakuje przede wszystkim dwóch rzeczy, trywialnie łatwych do wprowadzenia. Pierwsza z nich to przycisk Start w trybie desktopowym, druga, to możliwość takiego skonfigurowania systemu, by uruchamiał się domyślnie w trybie desktopowym, bez wywoływania interfejsu Metro/ModernUI. Bob O'Donnell z IDC skomentował to tak: jest wiele osób, które zaraz po uruchomieniu Windows 8 przechodzi do trybu desktopowego i tam przede wszystkim pracuje, jedynie sporadycznie wracając do Metro. Znacznie wygodniej jest im jednak z desktopowym trybem.

Analityk IDC uważa, że o ile z menu Start będzie trudno, to OEM-y mogłyby przynajmniej wpłynąć na Microsoft, by poprawił Windows 8, wprowadzając możliwość bezpośredniego uruchamiania trybu desktopowego. Producenci widzą dziś wiele wyzwań (związanych z Windows 8 – przyp.red.), przed którymi stoją konsumenci – stwierdził O'Donnell.

Nas tylko dziwi, skąd taka zawziętość ze strony Microsoftu, czy naprawdę nie można przyznać, że użytkownicy chcieliby trochę inaczej, niż to wymyślili jego projektanci interfejsów?

© dobreprogramy

Komentarze