Jak ulepszyć wygląd fontów na Windows 10? Znaleźliśmy niezawodną metodę

Strona główna Aktualności

O autorze

Niebawem w Windowsie 10 wreszcie będzie można zrobić to, co w pulpicie KDE, tj. ustawiać fonty i instalować nowe. Niestety jednak ta nowa funkcja, udostępniona w buildzie 17074, nie rozwiązuje podstawowego problemu z fontami w Windows 10: te renderowane w aplikacjach uniwersalnych wyglądają po prostu paskudnie, znacznie gorzej, niż fonty w aplikacjach klasycznych. Znaleźliśmy jednak na to sposób – niezależną, opensource’ową aplikację MacType, która potrafi zmienić sposób renderowania fontów na wyraźnie ładniejszy.

„The way texts should be” – takim sloganem reklamuje się na swojej stronie internetowej aplikacja, obiecująca gładkie i piękne fonty na Windowsie 10. Równie dobrze mogłaby reklamować się po chińsku, gdyż widać, że autorom nie starczyło czasu na porządną lokalizację. Choć dostępne są lokalizacje angielska i francuska, wszędzie pojawiają się znaki hanzi, zarówno w aplikacji, jak i w nazwach umieszczonych w menu Start.

Jeśli jednak nie jesteśmy uczuleni na chińszczyznę, to MacType może sprawdzić się bardzo dobrze. Po po pobraniu i uruchomieniu instalatora dostajemy opcje domyślnej (Typical) i spersonalizowanej instalacji – w spersonalizowanej lepiej odznaczyć tylko benchmark, pozostałe komponenty programu są przydatne. Następnie uruchamia się kreator ustawień, który pozwala wybrać sposób działania MacType. Dostępne są:

Registry – aktywacja poprzez wpis w Rejestrze. To najprostszy, ale wymagający restartu sposób, fonty we wszystkich aplikacjach będą renderowane zgodnie z nowymi ustawieniami. Niczego już nie zmienimy.

Run as service – program będzie działał jako usługa systemowa, bez własnego interfejsu, ale zarządzać nim będzie można poprzez panel usług (services.msc).

Manual – programy zostaną przerysowane z nowymi ustawieniami fontów po przeciągnięciu ich okien do okna MacType.

Load with MacTray – w zasobniku systemowym pojawi się ikonka, otwierająca przez swoje menu kontekstowe opcje sterowania MacType. Możemy tu m.in. zmieniać profile renderowania, restartować usługę.

Po wybraniu trybu działania pozostaje wskazać profil, definiujący jak ma wyglądać tekst. Już domyślnie proponowany wygląda lepiej, niż standardowy Windowsa, ale oczywiście możecie sobie poeksperymentować, może znajdziecie bardziej Wam odpowiadający. W programie dostępny jest też kreator, w którym krok po kroku wybierzemy styl tuningu, autoaliasingu, wytłuszczania, zaciemniania, siły renderowania, grubości i pochylenia fontów, jak również zaawansowany panel sterowania, w którym możemy stworzyć i dowolnie zmodyfikować renderowanie fontów, oczywiście z podglądem na żywo.

Po wybraniu ustawień pozostaje zrestartować system i cieszyć się ładniejszymi fontami.

Jak odinstalować MacType?

Uwaga: Windows nie potrafi poprawnie odinstalować programu MacType – przycisk Odinstaluj na liście Aplikacje i funkcje uruchamia instalator, proponujący ponowną instalację. Aby program odinstalować, należy skorzystać z jego deinstalatora, który opisany jest właśnie znakami hanzi. Na poniższym obrazku znajdziecie jego lokalizację w Menu Start, to ten z nałożoną ikoną kosza.

MacType znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Windows. Oprócz „dziesiątki” powinien działać też na Windows 7 i 8.1, choć autor skupia się na najnowszej wersji systemu. Kod źródłowy programu znajduje się na GitHubie, można go zbudować sobie samemu za pomocą Visual Studio.

© dobreprogramy