Jak usunąć blokadę bootloadera w Sony Xperia? Producent uprościł ten proces

Strona główna Aktualności

O autorze

Zmiana oprogramowania na smartfonach Xperia nie jest łatwa, jednym z największych wyzwań było dla użytkowników odblokowanie bootloadera. Wystarczyło jednak zainteresować się dokumentacją udostępnianą przez Sony w ramach programu Open Device – poza Xiaomi żaden inny producent nie wyjaśniał równie dokładnie tych procedur. A teraz będzie jeszcze łatwiej. Wydany został nowy poradnik, przedstawiający nową metodę odblokowania Xperii.

Teraz aby odblokować bootloader smartfonu, użytkownik musi wpierw wygenerować unikatowy kod. W tym celu należy udać się na stronę Sony, wybrać model z listy wspieranych urządzeń i kliknąć przycisk Continue. To przeniesie nas do formularza, w którym należy podać adres e-mail (oraz wyrazić zgodę na warunki świadczenia usługi).

Sony prześle na ten adres link, prowadzący do kolejnego formularza, tym razem pod unikatowym adresem, gdzie należy wprowadzić numer IMEI urządzenia (znajdziemy go np. podając sekwencję *#06# przez ekranową klawiaturę smartfonu). Po wprowadzeniu kodu IMEI, po stronie serwera wygenerowany zostanie unikatowy kod odblokowujący.

Dalej pójdzie już prosto. Jeśli nie macie zainstalowanego na komputerze pakietu Android SDK, polecamy pobranie okrojonej, zawierającej tylko niezbędne narzędzia paczki Android Platform Tools. Następnie należy podłączyć Xperię do peceta w trybie fastboot (sposób przełączenia w ten tryb zależy od modelu, lista znajduje się na stronie Sony w zakładce Supported devices).

Zakładając, że korzystamy z Windowsa, po podłączeniu w ten sposób smartfonu, należy w konsoli (CMD.exe) przejść do folderu z narzędziami deweloperskimi Androida (np. C:\platform-tools) i wydać polecenie fastboot devices. Jeśli na liście widać naszą Xperię, wystarczy teraz wkleić przesłany kod odblokowujący, zaczynający się od polecenia fastboot -i 0x0fce oem unlock …. To wszystko. Cały proces możecie zobaczyć na przygotowanym przez Sony wideo.

Pamiętajcie, że usunięcie blokady bootloadera, choć otwiera drogę do zainstalowania wszelkiego rodzaju ciekawych modyfikacji Androida, wiązać się może z utratą gwarancji.

© dobreprogramy
s