Jak wybrać idealny dla siebie powerbank?

Kiedy się zastanowić chwilę nad tym, jak prostym urządzeniem jest power bank, aż trudno się nie dziwić, że dopiero od niedawna tak naprawdę zdobywa swoją popularność. Jedno, bądź kilka ogniw litowo-jonowych, lub litowo-polimerowych, wyjście, wejście USB i niemal gotowe. Oczywiście pozornie jest to banalna konstrukcja i nie zapowiada się, by kupno power banku miało być trudną decyzją, jednakże jest sporo kwestii o których należy pomyśleć, zanim się zdecydujemy. Pozwólcie, że was poprowadzę.

Zacznij od pojemności

Przy wyborze power banka najlepiej rozpocząć od wyboru rozmiaru na jaki się decydujemy, a to zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na 1-2 ładowaniach smartfona, możemy spokojnie decydować się na power bank o pojemności 3000-10000 mAh. Takiego rozmiaru modele zachowują zazwyczaj rozmiary kieszonkowe i nie będą nas obciążać. Natomiast kiedy potrzebujemy modelu na dłuższe podróże, lub gdy korzystamy bardzo dużo ze smartfona, czy tableta, warto zastanowić się nad nieco większym modelem, nawet powyżej 15000 mAh.

Dzięki tak dużemu modelowi jesteśmy w stanie bardzo długo pozostać naładowanym, zwłaszcza jeśli nie korzystamy z dużej ilości aplikacji i odpowiednio dostosowujemy jasność ekranu.
Większe egzemplarze aż chce się nazwać “familijnymi”. Zapewniają bardzo duże pokłady energii i zazwyczaj umożliwiają ładowanie dwóch urządzeń naraz.
Typy poniżej 5000 mAh to absolutne miniaturki, w zależności od konstrukcji czasem mają nawet mniej niż 7mm grubości, a ich masa nie przekracza 80g.

Zwróć uwagę na szczegóły

Istotną kwestią, którą także należy brać pod uwagę są pozorne drobnostki, które jednak mają dość duże znaczenie przy wyborze. Jest ich kilka i poszczególne modele mogę mieć wszystkie, bądź tylko wybrane z nich:


  • port szybkiego ładowania (2,1A)
  • dodatkowy port ładowania
  • ledowa sygnalizacja poziomu naładowania
  • wyświetlacz sygnalizujący poziom naładowania
  • latarka
  • możliwość jednoczesnego ładowania power banku i urządzenia podłączonego do niego

Dobrze jest przemyśleć który z tych dodatków może nam się przydać i upewnić się, że model, który nas interesuje jest w niego wyposażony.

A teraz wygląd

Jeśli oszacowaliśmy już jakiej mniej więcej pojemności potrzebujemy i na jakich dodatkach nam zależy, możemy skupić się na kwestiach wizualnych. Oczywiście, tutaj już porad udzielać nie będę. Po prostu, trzeba pójść za głosem serca i podjąć ostateczną decyzję. To na pewno nie będzie łatwe, zważywszy na ilość atrakcyjnych modeli do wyboru, ale z pewnością każdy znajdzie w końcu swój idealny typ.